referat wos do zrobienia.docx

(16 KB) Pobierz

Klasyfikacja światowego potencjału militarnego prowadzona jest przez portal Globalfirepower.com już od wielu lat, przez co umożliwia śledzenie rozwoju siły militarnej poszczególnych państw na przestrzeni kolejnych lat oraz porównanie ich potencjałów obronnych.

Autorzy rankingu układają w kolejności siły wojsk dzięki użycia tzw. wskaźnika Power Index dla każdego z narodów, na który składa się ponad 50 czynników. Zarówno w skali globalnej siły, niezależności działań, zapasów strategicznych jak też wydatków na obronność czy też zdolności do samodzielnej walki, biorąc pod uwagę posiadane zasoby. Jak zaznaczają autorzy, nie biorą pod uwagę sojuszy, polityki, aktualnej władzy ani potencjału atomowego. Wyniki są modyfikowane przez takie czynniki jak siła ekonomiczna, zasoby naturalne i poziom technologiczny, który często równoważy liczebność dużych, lecz mniej zaawansowanych sił zbrojnych. Tak złożona struktura wskaźnika pozwala na porównywanie mniejszych armii, ale wyposażonych w nowoczesne technologie z armiami większymi dysponującymi jednak przestarzałym sprzętem.

Od wielu lat na szczycie znajdują się siły zbrojne USA, Rosji i Chin. Tuż za nimi znajdują się Indie, wyprzedzające Wielką Brytanię. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Francja, Niemcy i Turcja. Stawkę zamykają azjatyckie potęgi – Korea Południowa wyprzedzająca Japonię.

Polska od kilku lat konsekwentnie pnie się w górę. W tegorocznym rankingu, oceniającym naszą siłę z roku 2013 znaleźliśmy się na 18 miejscu, przy czym rok wcześniej zajmowaliśmy 24 miejsce.

Wojsko Polskie stanowi też poważną siłę w regionie. Wśród krajów europejskich znajdujemy się na piątym miejscu, za Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Włochami. Pod względem wydatków na obronność zajęliśmy 8. miejsce w Europie i 25. na świecie.

 

 

 

W ubiegłym roku świat wydał na zbrojenia 1,63 biliona dolarów, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Kto najwięcej przeznacza na zbrojenia i utrzymanie wojska? Bez wątpienia Amerykanie. Gonią ich jednak Chińczycy

 

Obecnie polskie siły zbrojne liczą poniżej 200 tys. żołnierzy i od 1999 roku są częścią sił zbrojnych Paktu Północnoatlantyckiego. Potencjał militarny polskich sił zbrojnych jest różny i zależy od rodzaju armii. Obecnie armia polska jest w stanie intensywnej modernizacji i przebudowy istniejących systemów militarnych, aby w ciągu najbliższych kilku lat spełniać standardy wynikające z uczestnictwa w NATO. Poziom wydatków związanych z modernizacją armii zależy od ogólnego stanu polskiej gospodarki: obecnie wydatki wahają się od 1,8 do 2% PKB i są w skali Europy wydatkami na średnim poziomie.

 

 

Często partie wywierają wpływ na władzę wykonawczą i ustawodawczą. Są ściśle powiązane z polityką państwa, dlatego nie są to tak zwane partie pozarządowe, tylko właśnie polityczne, ściśle współpracujące z rządem i politykami. Różnorakie partie są dobrowolne, zrzeszają dowolnych członków tej organizacji. Natomiast jeszcze nie tak dawno, ponieważ w czasach stalinizmu, komunizmu włączano różnych ludzi do partii przymusem. Oddziaływano na nie różne procedery, żeby tylko dana partia dane ugrupowanie miało jak największe poparcie. Dobrze że już te czasy przymusu, nacisku i naporu się zmieniły. Teraz każdy może sam zdecydować która partia polityczna mu najbardziej odpowiada, która odzwierciedla jego poglądy na pewne państwowe sprawy. W polskiej polityce jest tak dużo różnych ugrupowań, że trudno zdecydować się do której najlepiej się przyłączyć. Partie te rywalizują ze sobą, porównują się, każda chce zdobyć jak największe wpływy w państwie. Ponieważ kto ma najwięcej głosów, kto ma największe poparcie na arenie politycznej, wówczas ten ma władzę i może decydować o kształcie kraju. Zdarza się na szczęście i tak, że często partie jednoczą swe siły w celu realizowania bardzo ważnej, słusznej sprawy. Jest to bardzo pozytywna strona polskiej polityki narodowej. Ponieważ w sile jest moc oddziaływania. Jak możemy wywnioskować oglądając różne programy informacyjne, partie dzielą się na różne odłamy, różnią się pod względem pełnionych funkcji i dzielą się pod względem strukturalnym. Równie ważne dla polityki naszego kraju staje się podział partii ze względu na poglądy, na swoją doktrynę, ideologię. Ważnym czynnikiem który przyczynia się do ważkości poszczególnych ugrupowań jest ich program polityczny. Powinien on być przemyślany i uwzględniać wszystkie możliwości i taktyki, które trzeba spełnić by móc osiągnąć bardzo wiele na rynku politycznym.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin