10 najpopularniejszych w Polsce ciast.doc

(321 KB) Pobierz
10 najpopularniejszych w Polsce ciast

10 najpopularniejszych w Polsce ciast.
Wszyscy je uwielbiamy!

 

Jabłecznik


Jabłecznik 


Potrzebujemy:
masło do wysmarowania tortownicy
110 g cukru
4 kwaśne jabłka, obrane i pokrojone w plastry
225g mąki pszennej
4 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
szczypta goździków w proszku
pół łyżeczki cynamonu w proszku
110g miękkiego masła
2 jajka
mleko
2 łyżki cukru

Sposób przygotowania:
1. Rozgrzać piekarnik do 190 stopni Celsjusza (z termoobiegiem do 170C). Wysmarować masłem tortownicę. Jabłka połączyć z cukrem. W dużej misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i przyprawami.
2. Dodać masło i mieszać do czasu uzyskania konsystencji panierki. Następnie dodać jabłka, jajka i tyle mleka, aby uformować ciasto. Rozłożyć ciasto w tortownicy i posypać cukrem.
3. Piec 30-40 minut na złoty kolor. Wyjąć tortownicę i odstawić na 10 minut, następnie wyjąć ciasto. Podawać ciepłe lub zimne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sernik z rodzynkami
 

Sernik z rodzynkami

 

Składniki:
100 g rodzynek
40 ml rumu
2 kg mielonego twarogu
6 jajek
150 g cukru
2 łyżki cukru waniliowego
2 łyżeczki budyniu waniliowego w proszku
2 łyżeczki proszku do pieczenia
75 g mąki
50 g kandyzowanych pomarańczy
cukier puder do posypania

Sposób przygotowania:
1. Rozgrzać piekarnik do 180C. Rodzynki namoczyć w rumie. W misce wymieszać ser i jaja. Dodać wymieszany cukier, budyń, proszek do pieczenia i mąkę, następnie dodać pomarańcze i rodzynki i wszystko dokładnie wymieszać.
2. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i rozłożyć równomiernie powstałą masę. Piec w piekarniku około 1 godziny. W razie gdyby sernik przypiekał się przykryć go folią aluminiową. Po upieczeniu wyjąć z formy i ostudzić. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kremówka
 

Kremówka

Potrzebujemy:
2 arkusze gotowego ciasta francuskiego (ok. 650g)
500 ml mleka
150 g cukru
250 ml śmietanki kremówki 36%
2 łyżki cukru waniliowego
6 żółtek
1 łyżka mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
100 g masła
cukier puder

Sposób przygotowania:
1. Rozgrzać piekarnik do 200 stopni i wyłożyć formę papierem do pieczenia. Rozwinąć jeden arkusz ciasta, ułożyć na blasze i ponakłuwać jego powierzchnie widelcem. Wstawić do piekarnika na 25 minut a następnie wyjąć i odstawić do ostygnięcia. Tak samo postąpić z drugim arkuszem ciasta. Jeśli jest to możliwe można oba arkusze upiec równocześnie pod warunkiem posiadania dwóch tak samo dużych form lub blach.
2. Podczas stygnięcia ciasta przygotować masę kremową. Zagotować ¾ mleka z cukrem a następnie dodać śmietankę, cukier waniliowy i zamieszać. Doprowadzić do wrzenia i zdjąć z ognia.
3. W oddzielnym naczyniu wymieszać przy pomocy miksera pozostałe mleko z żółtkami i obiema mąkami. Gdy powstanie jednolita masa przelać do gorącej masy mleczno-śmietankowej. Ponownie zagrzać i gotować na małym ogniu cały czas mieszając przez ok. 3 minuty aż masa zgęstnieje. Zdjąć z ognia i odstawić do ostygnięcia.
4. Utrzeć masło na puszysty krem a następnie cały czas miksując, dodawać stopniowo ostudzoną masę mleczno-śmietankową. Wylać powstały krem na jeden z upieczonych wcześniej arkuszy ciasta francuskiego i wyrównać jego powierzchnię. Zakryć drugim arkuszem i lekko docisnąć.
5. Wstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Gotową kremówkę oprószyć cukrem pudrem i podawać pokrojoną na mniejsze porcje i udekorowaną świeżymi płatkami kwiatów.

Karpatka
 

Karpatka

Potrzebujemy:
125 g masła
szczypta soli
220 g mąki pszennej
6 jajek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1l mleka
80 g maki kukurydzianej
200 g cukru
1 laska wanilii
150 g miękkiego masła
cukier puder

Sposób przygotowania:
1. W garnku podgrzać szklankę wody, dodać masło i sól, doprowadzić do wrzenia. Dodać mąkę ciągle mieszając do powstania gładkiej masy. Zdjąć z ognia, chwile przestudzić. Dodać 5 jajek i jedno białko, pozostałe żółtko odłożyć. Dodać proszek do pieczenia i zmiksować. Gotowe ciasto podzielić na dwie części.
2. Blachę do pieczenie wyłożyć papierem a następnie rozprowadzić połowę ciasta i dostawić.Piekarnik z termoobiegiem rozgrzać do 200C. Laskę wanilii przekroić na pół i wydrążyć miąższ. Szklankę mleka wymieszać z mąką, pozostałe mleko podgrzać w rondelku. Dodać cukier i miąższ z wanilii. Kiedy mleko się prawie zagotuje zmniejszyć ogień i dodać mleko z mąką. Gotować na wolnym ogniu ciągle mieszając około 10 minut do momentu aż budyń zgęstnieje. Budyń przełożyć do miski, dodać łyżkę cukru pudru i przestudzić.
3. Miękkie masło połączyć z żółtkiem na puszysta masę i dodać do budyniu. Budyń rozłożyć na powierzchnię ciasta zostawiając margines. Przykryć drugą połową ciasta i włożyć do piekarnika. Piec 25-30 minut na złoty kolor. Gotowe ciasto wyjąć, przestudzić. Podawać pokrojone na kawałki i posypane cukrem pudrem.

 

 

Ciasto orzechowe z toffi i czekoladą
 

Ciasto orzechowe z toffi i czekoladą

Potrzebujemy na biszkopt:
8 jaj
szczypta soli
1 szklanka cukru
300 g mielonych orzechów laskowych
pół szklanki mąki pszennej
3 łyżki bułki tartej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Na krem toffi:
1 łyżeczka żelatyny
250 ml gorącej wody
0,5 l śmietanki kremówki 36%
400 g gotowej masy kajmakowej (w puszce)
Na polewę:
100 g gorzkiej czekolady
100 g białej czekolady
4 łyżki cukru
100 g masła
garść orzechów laskowych

Sposób przygotowania:1. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni i nasmarować formę masłem. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywno dodając pod koniec ubijania sól. Następnie cały czas ubijając stopniowo dodawać cukier i żółtka. Gdy składniki dobrze się połączą dodać orzechy, mąkę, bułkę tartą i proszek do pieczenia. Zamieszać do uzyskania jednolitej masy a następnie wylać do formy.2. Wstawić do piekarnika na 40 minut. Gotowy biszkopt odstawić do ostygnięcia a następnie przekroić wzdłuż na pół tak by powstały dwa blaty tej samej grubości. Rozpuścić żelatynę w wodzie. Ubić śmietankę i cały czas mieszając stopniowo dodawać masę kajmakową. Następnie dodać żelatynę i dokładnie wymieszać. Umieścić jeden z blatów biszkoptowych w formie i posmarować masą toffi. Przykryć drugim blatem i lekko docisnąć. 3. Połamać obie czekolady na mniejsze kawałki nie mieszając. Podzielić masło na pół i roztopić jedną część z gorzką czekoladą a drugą z białą w oddzielnych rondlach. Dodać do obu mas po 2 łyżki cukru i odstawić na 3 minuty.
4. Następnie nałożyć ciemną i jasną masę czekoladową na powierzchnię ciasta i delikatnie wymieszać tak by powstała marmurkowa faktura. Posypać polewę orzechami i tak przygotowane ciasto wstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny.
5. Gotowe ciasto podawać pokrojone na mniejsze porcje.

Sernik z galaretką wiśniową

Sernik z galaretką wiśniową

 

Potrzebujemy:
Na spód:
200 g herbatników czekoladowych
80 g miękkiego masła
Na masę serową:
300 ml śmietanki 36%
1 laska wanilii
4 jajka
1 szklanka cukru
600 g dwukrotnie zmielonego półtłustego twarogu
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
200 g drylowanych wiśni
pół opakowania galaretki wiśniowej instant

Sposób przygotowania:
1. Pokruszyć herbatniki i zmiksować z masłem na jednolitą masę. Wyłożyć tortownicę papierem do pieczenia a następnie masą z herbatników. Wstawić do lodówki na 30 minut. Przelać śmietankę do rondla, dodać laskę wanilii i zagotować. Następnie zdjąć z ognia, usunąć wanilię, przekroić ją wzdłuż na pół i wyskrobać czubkiem noża ziarenka. Dodać ziarenka do śmietanki, zamieszać i odstawić do ostygnięcia.
2. Zmiksować jajka z cukrem a następnie cały czas mieszając, stopniowo dodawać twaróg. Gdy składniki dobrze się połączą dodać śmietankę, obie mąki i dokładnie wymieszać. Rozgrzać piekarnik do 170C. Wyjąć tortownicę z lodówki i owinąć dwukrotnie folią aluminiową.
3. Zagotować ok.2l wody i przelać ją do prostokątnej formy do pieczenia. Przelać masę serową do tortownicy i umieścić ją w formie z wrzątkiem. Woda powinna sięgać do połowy wysokości tortownicy. Umieścić obie formy w piekarniku i zmniejszyć temperaturę do 150C. Po upływie godziny i 15 minut wyłączyć piekarnik ale pozostawić sernik w środku do ostudzenia.
4. W międzyczasie przygotować galaretkę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Rozwinąć tortownicę z folii i wysypać wiśnie na powierzchnię ostudzonego sernika. Zalać galaretką i wstawić do lodówki na co najmniej 3 godziny.

 

 

 

 

 

Ciasto marchewkowe

 

Ciasto marchewkowe

Potrzebujemy:
Na ciasto:
150 g masła, w temperaturze pokojowej
150 g brązowego cukru
3 jajka
200 g mąki razowej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
pół łyżeczki soli
1 łyżeczka cynamonu
pół łyżeczki gałki muszkatołowej
skórka starta z 1 cytryny, posiekana drobno
100 g rodzynek
200 g marchewek, obranych i startych na tarce
masło do wysmarowania formy
Na polewę:
150 g serka śmietankowego, np. Philadelphia
3 łyżki masła
200 g cukru pudru
sok i skórka z połowy cytryny

Sposób przygotowania:
1. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni i nasmarować formę masłem. Wymieszać masło z cukrem i jajkami. Ucierać kilka minut aż składniki dobrze się połączą i masa zwiększy swoją objętość prawie dwukrotnie.
2. W oddzielnym naczyniu wymieszać mąkę z sodą, solą, cynamonem, gałką muszkatołową i skórką cytrynową. Połączyć obie masy ze sobą mieszając delikatnie. Następnie dodać rodzynki, marchewki i zamieszać. Przelać powstałą masę do formy i wyrównać jej powierzchnię.
3. Wstawić do piekarnika na 30 minut a następnie wyjąc i odstawić do ostygnięcia. Wymieszać wszystkie składniki na polewę przy pomocy miksera i posmarować nimi ostudzone ciasto. Podawać gdy polewa zastygnie.

 

Placek drożdżowy ze śliwkami
 

Placek drożdżowy ze śliwkami

Potrzebujemy:
40 g drożdży
300 g cukru
250 ml mleka
100 g masła
1 łyżka oliwy
500 g mąki pszennej
2 jajka
szczypta soli
1kg śliwek węgierek
cukier puder

Sposób przygotowania:
1. Rozetrzeć drożdże w mleku z łyżką cukru i odstawić na 15 minut. Rozpuścić masło w kąpieli wodnej z oliwą. Utrzeć jajka z pozostałym cukrem a następnie wymieszać z rozczynem drożdżowym, solą i roztopionym masłem. Mieszać aż składniki dobrze się połączą, zagnieść ciasto, zakryć wilgotną bawełnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę.
2. W międzyczasie umyć śliwki, osuszyć i pokroić na pół usuwając pestki. Zamieszać ciasto jeszcze raz i ponownie odstawić na godzinę pod przykryciem. Rozgrzać piekarnik do 190C i nasmarować formę masłem.
3. Przełożyć ciasto do formy i ułożyć na nim połówki śliwek, lekko dociskając. Odstawić na 15 minut pod przykryciem a następnie wstawić do piekarnika na 45 minut.
4. Gotowe ciasto odstawić do ostygnięcia i podawać pokrojone na porcje, oprószone cukrem pudrem.

 

 

 

 

 

 

 

Napoleonka
 

Napoleonka

Potrzebujemy:
Na ciasto:
600 g mąki pszennej
250 g masła
1 szklanka śmietany 18%
cukier puder
Na krem:
1 l mleka
1 szklanka cukru
1 laska wanilii
5 jaj
5 łyżek mąki pszennej
5 łyżek mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania:
1. Przy pomocy miksera utrzeć mąkę z masłem i śmietaną na jednolite ciasto. Podzielić na pół, uformować kule, zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 2 godziny.
2. Rozgrzać piekarnik do 200 stopni i wyłożyć dwie blachy papierem do pieczenia. Rozwałkować obie części ciasta cienko i umieścić je na blachach. Wstawić do piekarnika na 20 minut a następnie wyjąć i odstawić do ostygnięcia.
3. W międzyczasie zagotować połowę mleka z cukrem i laską wanilii. Zdjąć rondel z ognia, wyjąć wanilię i przekroić wzdłuż na pół. Czubkiem noża wyjąć nasiona i wymieszać z mlekiem i cukrem. Ponownie zagotować.
4. W oddzielnym naczyniu zmiksować pozostałe mleko z jajkami i mąkami. Wlać masę jajeczno-mączną do gorącego mleka i gotować na średnim ogniu cały czas mieszając aż masa zgęstnieje. Powstały krem wylać na jeden z blatów ciasta i rozprowadzić równomiernie. Nałożyć drugi blat na krem i lekko przycisnąć.
5. Napoleonkę wstawić na noc do lodówki. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem i pokroić na mniejsze porcje.

 

 

 

 

 

Sękacz
 

Sękacz

Potrzebujemy:
500g masła
500g margaryny do pieczenia
1kg cukru
1kg mąki
1 aromat waniliowy
1 cytryna
0,5l kwaśnej śmietany
40 jaj
Wałek do bamkuchenów

Sposób przygotowania:
1. Utrzeć masło z margaryną i cukrem, aż powstanie jednolita masa. Cały czas mieszając stopniowo dodawać mąkę, a gdy składniki dobrze się połączą dodać aromat waniliowy i sok z cytryny. Oddzielić żółtka od białek. Dodać żółtka do masy razem ze śmietaną i dokładnie wymieszać. Białka ubić na sztywno, dodać do masy i ponownie zamieszać.
2. Owinąć wałek do pieczenia pergaminem i związać na obu końcach. Umieścić wałek na rożnie przy rozgrzanym piecu i posmarować pergamin rozpuszczonym masłem. Gdy papier będzie dobrze rozgrzany, wylewać stopniowo masę warstwowo na wałek, na całej jego długości. Powtarzać nakładanie warstw ciasta cały czas obracając wałek, aż kolejne warstwy zaczną się rumienić. Cały proces może potrwać do 4 godzin w zależności od konsystencji masy i techniki nakładania warstw. Gotowego sękacza zdjąć z wałka po ostygnięciu, przecinając oba końce przywiązanego pergaminu.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin