konspekt lekcji-lina.doc

(39 KB) Pobierz
kkkkk Konspekt lekcji otwartej z wychowania fizycznego dla nauczycieli stażystów

 

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

DLA KLASY VI

 

 

Konspekt lekcji wychowania fizycznego -

Zabawy z liną na świeżym powietrzu.

Klasa: VI

Czas lekcji: 45 min.

Miejsce: boisko szkolne z bieżnią, terenem trawiastym

Liczba ćwiczących: 9 osób

Pomoce: 15-metrowa lina, pachołki.

 

CELE::

        Umiejętności:

 

Ü       Nauka zabaw z linami,

Ü       Doskonalenie techniki biegu po nierównym podłożu,

Ü       Doskonalenie umiejętności rozkładania sił w czasie długiego wysiłku.

 

Psychomotoryczność:

Ü       Kształtowanie odporności psychicznej na wysiłek fizyczny,

Ü       Podnoszenie sprawności ogólnej w czasie zabaw z linami.

 

      Wiadomości:

Ü       Poznanie walorów ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu,

Ü       Poznanie możliwości zabawy z liną z rówieśnikami.

 

      Działania wychowawcze:

Ü       umiejętność aktywnej współpracy w grupie,   

Ü       przestrzeganie zasad uczciwej rywalizacji,

Ü       niesienie pomocy, wsparcia słabszym w grupie.

 

Metody realizacji zadań:

Ü       ścisła,

Ü       zadaniowa-ścisła,

Ü       zabawowa,

Ü       problemowa.

 

Formy pracy:

Ü       całą grupą,

Ü       w zespołach.

 

Treść i przebieg ćwiczeń

 

Uwagi

Część wstępna – 15 min.

1.      Zbiórka, raport, podanie tematu i zadań lekcji.

2.      Podział dzieci na dwa zespoły.

3.      Zabawa masowa „Ryby w sieci” – dwie osoby trzymając linę (sieć) za jej końce łapią pozostałe, złapani biegają nadal trzymając się liny,

4.      Ćwiczenia kształtujące z liną w miejscu:

Ü       Przenoszenie liny nad głową prostymi RR

Ü       Ugięcia i wyprosty RR w różnych płaszczyznach trzymając linę w RR

Ü       Przenoszenie liny pod NN

Ü       Skłony T w przód i w tył, lina trzymana w prostych RR nad głową

Ü       Przeskoki przez leżącą linę bokiem, w przód i w tył

Ü       Półprzysiad, T prostopadle do podłoża, lina w prostych RR na wysokości barków lub nad głową, wytrzymać ugięcie NN licząc do10.

5.      Ćwiczenia z liną w ruchu:

Ü       Marsze na palcach po linie ułożonej prosto

Ü       Marsze j. w. z krążeniem RR w przód i w tył

Ü       Przeskoki z N na N wzdłuż liny

Ü       Bieg, skipy, cwał bokiem wzdłuż prostej liny

Ü       „lot samolotem” po linie ułożonej wężykiem

Ü       bieg z dotykaniem liny na jej zakrętach, z przysiadami na zakrętach

Ü       cwał bokiem, skip A wzdłuż liny

 

 

Ustawienie w szeregu

 

Zabawę przeprowadzamy 3 razy, pole zabawy ograniczamy pachołkami.

 

 

 

 

 

Ćwiczenia mogą odbywać się na płycie boiska lub na terenie trawiastym lecz płaskim

 

 

 

 

 

 

 

 

Początkowo ćwiczymy na linie prostej potem na ułożonej wężykowato

 

 

 

RR proste w bok

Część główna – 25 min.

6.      Zabawa bieżna„Kosiarze trawy” – 2 ciągną po trawie linę biegnąc w kierunku dzieci, które muszą przez nią przeskoczyć, jeśli dotkną liny odchodzą z zabawy. Zabawa trwa tak długo aż zostaną dwie osoby, które zostają kosiarzami.

7.      Zabawa skoczna „Suma skoków” – zespoły sumują liczbę udanych skoków przez linę kręconą przez 2 osoby ze swojego zespołu

8.      Zabawa bieżna „ Gąsienica” – dzieci biegną trzymając linę dookoła boiska szkolnego.

9.      Zabawa siłowa „Przeciąganie liny” – przeciąganie liny do momentu przekroczenia linii wyznaczonej przez pachołki lub poddania się jednego z zespołów.

 

 

Zabawa musi odbywać się na płaskim, trawiastym terenie.

 

 

 

Skoki sumuje zawodnik z przeciwnej drużyny

 

 

Ćwiczący starają się nie „urwać” z liny.

 

 

Zabawa odbywa się na terenie trawiastym, pośrodku liny zawieszamy szarfę, pachołkami oznaczamy środek odl. Między zespołami

 

 

Część końcowa lekcji – 10 min.

10.  Zabawa uspokajająca „Równoważnia” – zespoły na przemian przechodzą po linie.

11.  Zabawa uspokajająca „Walka kogutów” – dzieci z poszczególnych zespołów są ustawione naprzeciw siebie. Przechodzą po linie i kiedy spotykają przeciwnika, to starają się zepchnąć go z liny.

 

12.  Zbiórka, podsumowanie lekcji, uporządkowanie sprzętu.

 

Każda osoba, która przejdzie bez spadnięcia z liny i zdobywa punkt dla zespołu.

 

Każdy kto zepchnie przeciwnika z liny zdobywa punkt dla zespołu.

 

 

 

Podsumowanie punktacji.

Ustawienie w szeregu.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin