Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II 18.09.2008.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

 

Ośrodek tematyczny: Jestem dociekliwy.

 

Prowadząca: Janina Kruk

Data: 18.09.2008 r.

Temat: Wypowiedzi dzieci na temat opowiadania A. Niedźwiedzia Skarb profesora Bąka, Układanie i zapisywanie zagadek.

 

Cele ogólne;

Uczeń;

·        Wypowiada się na temat opowiadania A. Niedźwiedzia Skarb profesora

Bąka

·        Układa i zapisuje zagadki

·        Odejmuje liczby z przekroczeniem progu dziesiątkowego

Cele operacyjne:

Uczeń:

·        Rozwija umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem

·        Wypowiada się na temat przeczytanego tekstu po cichu

·        Formułuje odpowiedzi na pytania

·        Pisze zdania na podany temat

·        Czyta samodzielnie zapisany tekst

·        Wie, w jaki sposób przekraczamy próg dziesiątkowy przy użyciu liczb w kolorach, liczydełka

·        Ilustruje odejmowanie na osi liczbowej

 

Metody:

Praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia, opowiadanie, drama, analityczna, zabawowo – naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.

 

Formy pracy:

·        Zbiorowa

·        Indywidualna

·        Grupowa

 

Środki dydaktyczne:

Podręcznik, zagadki dla najmłodszych, worek, przedmioty do odgrywania, liczydełko, liczby w kolorach, wycinanka.

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1.

   1. Ciche czytanie przez dzieci opowiadania Skarb profesora Baka (podręcznik, s.76.).

·        Wypowiedzi dzieci na temat przeczytanego tekstu.

·        Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu.

·        Zabawa Co znajduje się w worku?

·        Nauczyciel wkłada do nieprzeźroczystego worka kilka przedmiotów, np. długopis, ołówek, nożyczki, klej, pisak, linijkę, strugaczkę itp. Uczniowie nie wiedzą, co nauczyciel włożył o worka. Wybrany uczeń podchodzi do nauczyciela. Poprzez materiał worka dotyka wybrany przedmiot i rozpoznaje jego kształt, podaje nazwę przedmiotu. Jeśli uczeń nie wykona zadania poprawnie, daje fant, który następnie będzie musiał wykupić.

2. Rozwiązywanie zagadek.

Nauczyciel dzieli klasę na zespoły. Następnie czyta zagadki. Dzieci w zespołach zapisują rozwiązania na kartkach. Po odczytaniu każdej zagadki dzieci sprawdzają poprawność odpowiedzi. Za poprawne odgadnięcie przyznają punkt swojej grupie. Wygrywa zespół, który zdobędzie najwięcej punktów.

3. Układanie i zapisywanie zagadek przez uczniów.

·        Wykonanie ćwiczenia 1, s. 77.

·        Czytanie przez uczniów napisanych zagadek.

 

2.Odejmowanie liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Pomoce dydaktyczne: liczydełko ( wycinanka 8/1), liczby w kolorach ( wycinanka 1/1), patyczki, podręcznik, s. 78-79.

1. Rachunek pamięciowy.

- Obliczcie:

10+6=, 13+7=, 5+9=, 8+3=, 5+6= itp.

2. Ukazanie różnych sposobów przekroczenia progu dziesiątkowego użyciem liczmanów liczmanów liczb w kolorach.

Jedno dziecko w ławce dostaje patyczki, a drugie liczby w kolorach.

·        Wykonanie zadania 1, s. 78.

- Czego brakuje w tym zadaniu?

U: Pytania: Ile naczyń było w kolekcji profesora Bąka?

- Przedstawcie rozwiązanie zadania za pomocą liczb w kolorach. Opowiedzcie, jak układaliście.

- Obliczcie wynik, korzystając z liczydełka.

- Przedstawcie rozwiązanie zadania na osi liczbowej.

- Zapiszcie obliczenia i odpowiedź.

·        Wykonanie zadania 2, s. 78.

- Przeczytajcie zadanie.

Analiza treści zadania i rozwiązywanie metodą symulacji.

- O czym jest to zadanie?

U: O chroniku dla zwierząt siostry profesora Bąka.

- Co jest dane w zadaniu.

U: Liczba zwierząt w schronisku i liczba zwierząt przekazanych w dobre ręce.

- Przeczytajcie pytania do zadania. Które z nich wybierzecie?

U: Ile zwierząt zostało w schronisku?

- Podkreślcie to pytanie.

- Co musicie wiedzieć, żeby to obliczyć?

U: Ile zwierząt było w schronisku i ile zwierząt zostało oddanych w dobre ręce.

- Jak to obliczycie, używając liczb w kolorach?

U: Ułożę klocek 13 z klocków 10 i 3, pod spodem położę klocek 4. Następnie poszukam klocka, który po dołączeniu do klocka 4 da łączną długość równą klockowi 13. Ten szukany klocek to 9.

- Przedstawcie rozwiązanie na osi liczbowej.

U: Ruszam z punktu 13, cztery kroki w lewo i zatrzymuje się w punkcie 9.

- Jaka będzie odpowiedź?

- Zapiszcie formułę do osi.

U: 13-4=9

- Zapiszcie odpowiedź.

3. Ćwiczenia w liczeniu.

·        Wykonanie zadań 3, 4, s. 79.

·        Wykonanie zadania 5, s. 79.

·        Objaśnijcie, jak odejmujemy, posługując się liczydełkiem .

·        Wykonanie zadania 6, s. 79.

4. Domowniczek 14.

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin