KONSPEKT ZAJ_CIA Z ZAKRESU KSZTAATOWANIA POJ__ MATEMATYCZNYCH.doc

(32 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘCIA Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3 – 4 LATKÓW W DNIU 24

KONSPEKT ZAJĘCIA  Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 3 – 4 LATKÓW W DNIU 24.11.2006r.W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR.10 W JAROSŁAWIU.
 

HOSPITACJA KONTROLNO – OCENIAJĄCA.
 

 

TEMAT: „MAŁE I DUŻE PIESKI”

 

PROWADZĄCA: JANINA KRUK

 

Cele:

 

v      Doskonalenie umiejętności określania wielkości przedmiotów poprzez używanie pojęć: mały, duży

v      Utrwalanie podstawowych wiadomości o psach poprzez zabawy ruchowe i ortofoniczne.

v      Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów oraz operacji  dodawania i odejmowania poprzez polecenia: „dołóż”, „zabierz”

v      Wykorzystanie elementów dramy

v      Dostrzeganie kontrastów, np. mały – duży, smutny, wesoły

v      Reagowanie na sygnały i polecenia

v      Aktywizowanie grupy poprzez zabawy dramowe i ruchowe

 

Pomoce dydaktyczne:

 

Ø       kolorowe krążki,

Ø       kolorowe szarfy,

Ø       klocki drewniane,

Ø       zabawki – pluszowe pieski, piłki – mała i duża,

Ø                klocki plastikowe – małe i duże

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Opowiadanie nauczycielki inscenizowane pluszowymi zabawkami: małym i dużym pieskiem.

 

                           Przygoda małego pieska

 

W niewielkiej budzie mieszkał mały piesek. Dzień mijał mu miło na zabawie. Najbardziej lubił bawić się swoją niebieską, małą piłką. Biegał wtedy po trawniku i gonił ją,. A kiedy się zmęczył, spacerował po ogrodzie, oglądając kwiatki i te małe, i duże.

              Pewnego dnia, kiedy mały piesek drzemał sobie w słoneczne popołudnie w budzie, obudziło go głośne szczekanie: „Hau, hau…”- zadudniło wokół. Mały piesek wystraszył się. „Co tak hałasuje?” – zdziwił się. Nieśmiało wychylił mordkę z budy, by zobaczyć, co się dzieje. Jego zdziwionym oczom ukazał się duży pies. „Ojej, jaki ja jestem mały, a on duży” – pomyślał mały piesek. Duży pies odezwał się pierwszy:

- Witaj mały piesku!

Mały piesek bał się dużego psa. Myślał, że duży pies chce mu zrobić krzywdę, więc schował się do swojej budy.

- Mały piesku nie chowaj się, nie zrobię ci krzywdy. – powiedział duży pies.

Mały piesek wyszedł powoli z budy:

- Na pewno nie zrobisz mi krzywdy?

- Nie zrobię. Przybiegłem tu, żeby się z Tobą pobawić. Pobawisz się ze mną?

- Bardzo chętnie! – zawołał uradowany mały piesek, że znalazł towarzysza do zabaw.
– A w co się pobawimy?

- Ja lubię bawić się piłką.

- Mam piłkę. – powiedział mały piesek i wyturlał z budy swoją ulubioną niebieską piłeczkę.

- Ojej, jaka mała piłka! – zawołał zdziwiony duży pies. – Zaraz pokaże ci moją.

I za chwilę przyturlał dużą piłkę.

- Ależ twoja piłka jest duża. – zawołał mały piesek.

- Tak. Duży pies i duża piłka, mały pies i mała piłka. Ale teraz pobawimy się razem małą
i dużą piłką.

              Od tej pory pieski codziennie bawiły się piłkami i nigdy już nie były samotne.

 

 

2. Zabawa ruchowa : „Małe i duże pieski bawią się małą i dużą piłką”

Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy: chłopcy – to duże pieski i bawią się dużą piłką, dziewczynki – to małe pieski i bawią się małą piłką.

 

3. „Obiad dla pieska”

Nauczycielka rozdaje dzieciom krążki – to są miski dla piesków. Dzieci mają za zadanie wziąć
z koszyczków kilka klocków: dużych i małych. W zabawie to będą kości dla psa.

 

Polecenia dla dzieci:

Ø       Ułóżcie wszystkie kostki w miseczce

Ø       Piesek zjada jedną, dużą kość. Odkładamy więc duży klocek obok miski.

Ø       Piesek jest jednak jeszcze głodny, więc zjada trzy małe kostki. Odłóżcie trzy małe klocki obok miski.

Ø       Ile razem kości zjadł piesek? 1 + 2 =  3

Ø       Ile małych kostek zjadł piesek?

Ø             Ile dużych kości zjadł piesek?

 

Pytanie indywidualne do każdego dziecka:

Ø       Ile kości zostało ci w misce?

 

4. Zabawa ruchowa: „Pieski idą na spacer ze swoim panem”

Dzieci dobierają się w pary. Jedno jest pieskiem – chodzi na czworakach, drugie panem. Pan zakłada pieskowi smycz – czyli szarfę w pasie i idzie z nim na spacer.

Hasła:

- „Pieski idą na spacer” – Pieski i właściciel spacerują.

- „Pieski biegają.” – Pieski i właściciel biegają.

- „Pieski szczekają.”

- „Pieski odpoczywają” – pieski zziajane ciężko i głośno oddychają po biegu.

 

5. Zabawy  z  elementami  dramy:

 

Ø       Zabawa mimiczna – „Smutny piesek i wesoły piesek” – dzieci swą mimiką i zachowaniem starają się naśladować smutek i radość.

Ø       Zabawa z elementem podawania: „Utul i pociesz małego, smutnego pieska” – dzieci podają sobie kolejno pieska – maskotkę przytulając i pocieszając różnymi słowami. Po zabawie omówienie, co dzieci czuły tuląc pieska i dlaczego chciały go pocieszyć.

Ø       Zabawa z elementem podawania: „Duży, ciężki pies.” Dzieci wyobrażają się sobie, że piesek jest duży i ciężki.

 

6. Zabawa ruchowa: „Pieski na spacer – pieski do domu”

Kolorowe krążki to domki piesków. Na hasło: „Pieski na spacer – dzieci biegają na czworakach po sali
i naśladują szczekanie psa. Na hasło : „Pieski do domu” – wracają na  krążki.

 

7. Zabawa konstrukcyjna: „Mała i duża buda” w dwóch zespołach.

Chłopcy z drewnianych klocków budują dużą budę, a dziewczynki małą budę. W trakcie pracy śpiew piosenki: „Popatrzcie na jamniczka”.

 

8. Karta pracy: Połączenie ze sobą dwóch piesków tej samej rasy, dużego i małego. Kolorowanie rysunku piesków.

 

9. Zabawa kształcąca narządy artykulacyjne: „Zabawa w Maćka”:
 

Jestem mały Maciek
Zwierzątek przyjaciel

Chcę zaprosić do koła

Zwierzątko które woła(miau, miau....)

 

10. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach

Zgłoś jeśli naruszono regulamin