teczka 8 ust.2 pkt 4 c.doc

(478 KB) Pobierz
Opis i analiza realizacji wymagań określonych w § 8 ust

 

 

Opis i analiza realizacji wymagań określonych w § 8 ust. 2 pkt 4 c

 

Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych

 

1.     Podejmowanie działań w zakresie realizacji projektu " W zgodzie            z  przyrodą  - wspieranie środowiska rodzinnego i lokalnego                      w podejmowaniu działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska naturalnego ".

2.     Organizowanie międzyprzedszkolnego Turnieju Wiedzy pod hasłem „Jestem bezpieczny w domu, w przedszkolu i na ulicy”.

3.     Współorganizowanie wyjazdów i pełnienie funkcji opiekuna grupy podczas „Zielonego Przedszkola”.                                   

4.     Udział w koloniach i obozach młodzieżowych w roli opiekuna - wychowawcy

5.     Redagowanie gazetki przedszkolnej  pt. „Porady panny Witaminki - czyli coś dla mamy, taty i całej chaty”.

6.     Prowadzenie kroniki przedszkolnej.

7.     Uczestniczenie w Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

8.     Prowadzenie kół zainteresowań dla dzieci:
koło teatralne i koło plastyczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

1.    

Podejmowanie działań w zakresie realizacji projektu W zgodzie                   z przyrodą  - wspieranie środowiska rodzinnego i lokalnego                            w podejmowaniu działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska naturalnego”

 

 

              Obcowanie z przyrodą daje spokój, co jest pewnym rodzajem terapii i dlatego już od najwcześniejszych lat życia człowieka należy tak kształtować jego sposób myślenia                        i zachowania, aby umiał o nią zadbać. Gdy w wieku przedszkolnym wpoimy dzieciom umiłowanie przyrody to będzie im ono towarzyszyć w ciągu całego życia. Pracując w grupie dzieci 5 – letnich i wiedząc jak ważną rolę odgrywa w tym wieku wprowadzanie elementów edukacji ekologicznej postanowiłam wziąć udział w Projekcie Edukacji Ekologicznej opracowanym przez zespół nauczycielek Przedszkola Miejskiego Nr 208 w Łodzi.

              W związku z powyższym na początku roku szkolnego 2011/2012 wyszłam                                z inicjatywą realizacji na terenie przedszkola projektu „W zgodzie z  przyrodą  - wspieranie środowiska rodzinnego i lokalnego w podejmowaniu działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska naturalnego”.

Celem projektu było :

1.      Uświadomienie negatywnych skutków ingerencji człowieka naruszającej równowagę w środowisku przyrodniczym:

·              kształtowanie nawyku oszczędnego korzystania z zasobów naturalnych                          i maksymalnej ich ochrony,

·              stworzenie możliwości ukształtowania potrzeby przestrzegania  norm (zakazów i  nakazów) ekologicznych przez samego siebie, rówieśników, rodzeństwo, rodziców,

·              zachęcanie do brania czynnego udziału w akcjach propagujących idee ekologiczne – wykonywanie prac plastycznych, plakatów, udział                         w konkursach ekologicznych, happeningach, grach terenowych.

 

2.      Kształtowanie intelektualnych i praktycznych umiejętności ułatwiających podejmowanie działań proekologicznych w najbliższym środowisku :   

·              określenie różnic i podobieństw, tworzenie pojęć, formułowanie sądów na podstawie abstrahowania, dowodzenia i sprawdzania oraz umiejętności motoryczne stanowiące możliwość sprawnego i celowego wykonywania określonej czynności,

·              zmniejszanie ilości odpadów - ograniczenie mas odpadów niesegregowanych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe, przedszkole, zwiększanie ilości   odzyskiwanych i przetwarzanych surowców wtórnych,

·              oszczędzanie energii i promocja jej odnawialnych źródeł,     

·              znaczenie wody dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz prawidłowego wzrostu  roślin.

 

3.      Zachęcanie do aktywnego , rodzinnego wypoczynku w wyznaczonych miejscach poznanych lasów, parków:

·              uświadomienie zależności między stanem środowiska a samopoczuciem                 i zdrowiem ludzi - doskonalenie umiejętności  obserwacji w terenie  i wyciągania  z niej wniosków.

 

              Realizując projekt usamodzielniałam dzieci w działaniu, myśleniu, pokonywaniu trudności (budowanie adekwatnej samooceny, wiary we własną skuteczność). Rozbudzałam u dzieci zainteresowania przyrodą, kształtowałam wrażliwość odpowiedzialność i umiejętność dostrzegania jej piękna, a także chęci podejmowania działań na rzecz jej ochrony. Włączałam rodziców do działań na rzecz ochrony przyrody, zachęcałam do aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem przyrody.

              Wszystkie dzieci bardzo chętnie brały czynny udział we wszystkich  działaniach realizowanych podczas projektu. Wykonywały prace plastyczne, plakaty, brały udział                    w konkursach ekologicznych , grach terenowych, happeningach, pikiecie.

              Przystąpiliśmy do konkursu plastycznego „Jak chronić przyrodę na co dzień”. Polegał on na wykonaniu zestawu trzech tablic (plakatów) dotyczących ochrony najbliższego środowiska naturalnego poprzez: 

·              zmniejszanie ilości odpadów - ograniczenie mas odpadów niesegregowanych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe, przedszkole, zwiększanie ilości   odzyskiwanych i przetwarzanych surowców wtórnych,         

·              oszczędzanie energii i promocję jej odnawialnych źródeł,

·              ukazanie znaczenia  wody dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz prawidłowego wzrostu  roślin.

              Praca wykonana przez Aleksandrę K. zdobyła I miejsce i została zaprezentowana na poszczególnych wystawach:

·         w Przedszkolu Miejskim Nr 208

·         w Bibliotece Miejskiej Nr 14 w Łodzi,

·         w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ,

·         w Ogrodzie Botanicznym, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

 

              W trakcie realizacji projektu włączyłam również członków rodzin do wykonywania działań sprzyjających ochronie przyrody połączonej z aktywnym wypoczynkiem, segregacji odpadów, oszczędzaniu energii, wody, zdrowemu odżywianiu.

              W ramach projektuW zgodzie z  przyrodą  - wspieranie środowiska rodzinnego                       i lokalnego w podejmowaniu działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska naturalnego uczestniczyłam wraz z dziećmi w akcjach ekologicznych:

·         „Sprzątanie świata”,

·         „Zakręcone miesiące”,

·         „Na tropie CD”,

·         „Kubusiowi  Przyjaciele Natury,

·         Zbierając zużyte baterie – chronisz środowisko,

·         „Mamo tato, wolę wodę”,

·         Sprzątanie Świata „lasy to życie - chrońmy je" - BULIBA.

 

              Na podsumowanie działań dotyczących ochrony przyrody  razem z grupą wzięłam udział w Pikiecie przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska  i Rolnictwa UMŁ                 z udziałem reprezentacji  łódzkich przedszkoli biorących udział w realizacji projektu.               Wspólnie z wszystkimi uczestnikami projektu odbyliśmy przemarsz ulicami Łodzi                         z przygotowanymi wcześniej hasłami ekologicznymi, wykonanymi z nieposegregowanych odpadów postaciami największych wrogów środowiska naturalnego w naszym mieście, śpiewaniem piosenek ekologicznych oraz wspólnie wykonanym banerze z hasłem "Pomóżcie łódzkiej przyrodzie".

              Po dotarciu przed siedzibę Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ  wręczyliśmy na ręce dyrektora wydziału petycję, zawierającą postulaty przedszkolaków dotyczące działań, które powinno podjąć miasto, aby ograniczyć dewastację zielonych miejsc służących do odpoczynku i rekreacji.

              Udział w projekcie edukacji ekologicznej miało bardzo duże znaczenie w mojej praktyce zawodowej. Realizując zadania z projektu pogłębiłam wiedzę z zakresu ekologii. Bardzo ważne było dla mnie właściwe przygotowanie do zajęć, aby każde polecenie było zrozumiałe dla dziecka, a jednocześnie mobilizowało i motywowało do dalszej pracy.

Uważam, że cele ogólne realizowanego przeze mnie projektu edukacji ekologicznej zostały osiągnięte. Dzieci potrafią wskazać elementy środowiska, na które człowiek wpływa swoją działalnością, oceniać wpływ tej działalności jako pozytywny lub negatywny. Dostrzegać wpływ swoich działań na środowisko przyrodnicze, podejmować działania na rzecz ochrony przyrody i poprawy stanu środowiska, inicjować i zachęcać innych do podejmowania takich decyzji. Dzięki intensywnym działaniom informacyjnym i edukacyjnym dzieci są świadome szkodliwego wpływu na środowisko niewłaściwego pozbywania się zużytych, przeterminowanych baterii i akumulatorów. Dbają o stan środowiska                              i zaangażowali w akcję swoje rodziny.

 

Wdrożenie projektu pt. W zgodzie z  przyrodą  - wspieranie środowiska rodzinnego                       i lokalnego w podejmowaniu działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska naturalnegoprzyniosło następujące korzyści dla dzieci, przedszkola i dla mnie:

 

 

Efekty podjętych działań skierowane na:

Dzieci:

1.      Zdobyły podstawową wiedzę o ochronie i kształtowaniu środowiska.

2.      Potrafią segregować śmieci.

3.      Rozwijały zainteresowania, wzbogaciły umiejętności edukacji ekologicznej.

  1. Potrafią zachować się prawidłowo w różnych sytuacjach życiowych i dbać                         o środowisko naturalne.

5.      Dostrzegają piękno otaczającego nas świata.

6.      Podejmują działania na rzecz poprawy środowiska.

 

Przedszkole:

1.      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin