[041014]_Marzena_Cebulska_-_Sprz_tanie__wiata_-_ekolo[1].doc

(61 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

6

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

 

 

TEMAT:               SPRZĄTANIE ŚWIATA – EKOLOGIA NA CODZIEŃ

 

Cel główny:                           

·        Pobudzenie aktywnych postaw wobec sprzątania najbliższej okolicy – ochrona środowiska naturalnego.

 

Cele operacyjne:              

 

Uczeń:

·        Zna nazwę nauki, która zajmuje się ochroną przyrody;

·        Zna znaczenie pojęć: recykling, surowce wtórne, makulatura;

·        Wie, jakie produkty powstają po przetworzeniu surowców wtórnych;

·        Umie segregować śmieci;

·        Wie, jak należy dbać o przyrodę;

·        Potrafi łączyć różne formy ruchu na torze przeszkód;

·        Potrafi rozszyfrować i prawidłowo odczytać treść wiersza;

·        Potrafi dodawać i odejmować w zakresie stu;

·        Prawidłowo rozwiązuje zadanie tekstowe na porównywanie różnicowe;

·        Potrafi rozwiązać „plątaninę”;

·        Potrafi wybrać prawidłową odpowiedź;

·        Potrafi recytować wiersz.

 

Cele wychowawcze:

 

Uczeń:

·        Potrafi współpracować w grupie;

·        Aktywnie uczestniczy w zajęciach;

·        Przeżywa emocjonalnie atmosferę towarzyszącą spotkaniu;

 

Metody pracy:

·        słowne – rozmowa, praca z tekstem,

·        oglądowe – pokaz, obserwacja,

·        metoda ćwiczeń praktycznych.

Formy pracy:

·        zbiorowa jednolita,

·        grupowa jednolita,

·        indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne:

Treść wiersza „Moja planeta”, mazaki, „plątanina” do odczytania, zabawa dydaktyczna, zaszyfrowany wiersz, 6 koszy, piłki lekarskie, narty, śmieci, tworzywo sztuczne, papier, metal, taśma z nagraniem piosenki ekologicznej, zadania tekstowe, treść wiersza „Śmieci”.

 

Tok zajęć:

I.                   Zajęcia wstępne: Powitanie zebranych - dyrektora Ośrodka, z-cę dyrektora, kierownika internatu, wychowawców, uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły zawodowej oraz klasy życia.

 

II.                Zajęcia właściwe

1.     Podanie tematu i celu zajęć.

2.     Recytacja wiersza „Moja Planeta”

Wielka, szeroka jest Nasza Planeta

Oceany, jeziora głębokie.

Są miasta i domy na lądach nieznane.

Zielenią pachnące wyspy i zimne kraje.

 

Góry i śniegi olbrzymie,

Na samym krańcu świata.

Gadające ptaki, latające ryby

I śmieszne zwierzaki.

 

Nie wiadomo, ile Ziemia skarbów kryje.

Aby żyć zdrowo i czysto,

Musimy chronić nasze środowisko.

 

Nie wyrzucaj śmieci, nie depcz trawników,

Nie wypalaj lasów, nie zanieczyszczaj gór,

Plaż oraz wodnych zbiorników.

 

Niech miejskie powietrze smog opuści okrutny,

A wszyscy będziemy żyli zdrowi

I nikt nie będzie smutny.

3.     Przekazanie przez prowadzącego ogólnych informacji o śmieciach i ich rozkładzie oraz o recyklingu.

-         Czy wiecie jaki rodzaj śmieci wyrzucają ludzie w lesie? (papiery, puszki, butelki szklane, plastikowe, szkło).

-         Dlaczego ludzie wyrzucają do lasu śmieci? Gdzie je powinni wywozić?

Niektóre śmieci rozkładają się przez wiele setek lat (np. plastik – 500 lat), zalegają w lesie przez długie lata. Wasze dzieci i wnuki mogą znajdować w lesie pozostawione przez was śmieci, które nie zdążą się rozłożyć.

1 Tona (1000 kg ) makulatury – to 17 wyciętych drzew w lesie, a drzewa dają nam świeże i czyste powietrze.

-         Czy wiecie co to jest „makulatura”? – jest to zużyty papier do ponownego wykorzystania.

-         Czy wiecie co to jest „recykling”? – (w dosłownym tłumaczeniu to zawracać do obiegu) – jest to wykorzystywanie odpadów i surowców wtórnych do wytwarzania nowych produktów, np.: makulatury na papier, złomu z zużytych maszyn i samochodów do produkcji blach itp. Recykling obecnie ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i jest coraz szerzej stosowany.

-         Co to są surowce wtórne? – surowce, które nadają się do ponownego przetworzenia w różnego rodzaju fabrykach.

Ze śmieci posegregowanych w koszach w zakładach można wytworzyć nowe przedmioty. 

Byłoby o wiele mniej śmieci na świecie, gdyby ludzie je segregowali i wrzucali do specjalnych pojemników.

W papierni produkuje się papier, w hucie aluminium przetapia się puszki. W hucie szkła wytapia się szkło ze stłuczki, a do produkcji opakowań z plastiku można wykorzystywać zużyte tworzywa sztuczne.

W zależności od rodzaju surowca oraz stopnia zanieczyszczenia proces technologiczny przebiega kilkufazowo: surowiec poddany jest segregacji i obróbce (sortowanie, rozdzielanie, mycie, czyszczenie, neutralizacja z zabrudzeń i inne) z oddzieleniem frakcji i domieszek nie podlegających dalszej obróbce.

Procesowi przetwarzania podlegają również wyroby z gumy, żywic z włókniną, które w efekcie końcowym są wykorzystywane jako masy wypełniające.

Recyklingowi podlegają również odpady drewniane np. ze zniszczonych palet.

4.     Wybrana na ochotnika osoba, rozwiązuje „plątaninę” i odczytuje hasło:

EKOLOLOGIA

5.     Wysłuchanie piosenki ekologicznej.

6.     Odczytanie przez nauczyciela wiadomości przysłanej dzieciom od „Małego Ekologa”.

Drogie dzieci!

Zieloni detektywi, czyli Mali Ekolodzy, którzy wychodzą na zwiady, przynieśli wiadomość, że na Ziemi grasują trzy niedobre wróżki. Jedna z nich niszczy powietrze, druga – wodę, a trzecia rośliny i zwierzęta. Ziemia prosi o pomoc. Przekazuję Wam wiadomość od niej. Jest ona zaszyfrowana, by nikt inny nie mógł jej odszyfrować.

Mały Ekolog

 

Wa moaicha rzeakaacha

              Byałya ryabya

Wa moaicha rzeakaacha

Byałya raakia

Wa moaicha laasaacha świeragoataałya

Koaloaroawea ptaakia.

Moajea moarzaa byałya czysatea,

Aa jeazioaraa przezaroaczysatea.

Moajea nieaboa zawaszea modarea,

Moajea łaanya szczodarea.

Toa, coa jeszaczea mia zosataałoa,

Niea uamarałoa, niea zeatlaałoa,

Coa uadaałoa sięa zaachoawaća,

Spróabuja uaraatoawaća!

 

Pytanie dla dzieci: - O co prosi Ziemia?

 

7.     Slalom ekologiczny – na drodze każdej drużyny są przeszkody i rozrzucone śmieci. Zadaniem uczniów jest pokonanie przeszkód z jednoczesnym segregowaniem śmieci do odpowiednich koszy.

8.     Powtórzenie poznanych informacji poprzez zadania tekstowe i zabawę dydaktyczną.

 

Zadania tekstowe:

1.     Zaśmiecony rezerwat przyrody to bardzo smutny widok. Dlatego Maciek z Wojtkiem postanowili posprzątać po bezmyślnych turystach. Maciek zebrał 29 papierów, natomiast Wojtek o 13 więcej. Ile papierów zebrali razem chłopcy.

2.     Rzucona na ziemię skórka od banana w naszym klimacie rozkłada się po dwóch latach. O dwa lata dłużej rozkłada się porzucony niedopałek papierosa. Natomiast plastikowa torebka rozkłada się o 8 lat dłużej niż niedopałek papierosa. Oblicz, ile lat potrzebuje przyroda, aby „poradzić” sobie z torebką plastikową. O ile lat wcześniej rozłoży się skórka od banana od torebki?

 

Skórka od banana – 2 lata; niedopałek papierosa – 4 lata; plastikowa torebka – 12 lat.

Skórka od banana rozłoży się wcześniej od torebki o 10 lat.

 

 

Zabawa dydaktyczna:

1.     Z okazji jakiego dnia spotkaliśmy się dzisiaj?

a)        Dnia Dziecka,

b)        Dnia Sprzątania Świata,

c)        Dnia Mamy,

d)        Dnia Policjanta.

2.     Idziesz korytarzem, na podłodze leży papier. Co powinieneś zrobić?

a)        Kopnąć go,

b)        ominąć,

c)        podnieść i wrzucić do kosza,

d)        wezwać straż pożarną.

3.     Jest upalny dzień, bardzo chce mi się pić, muszę w sklepie kupić napój. Jakie należy wybrać opakowanie myśląc o ochronie środowiska?

a)        Kupię napój w puszce,

b)        Kupię napój w szklanej butelce,

c)        Kupię napój w butelce z plastiku.

4.     Pojechałeś z rodziną na wycieczkę do lasu. Było wspaniale. Urządziliście sobie piknik, po którym zostało trochę śmieci. Co z nimi zrobisz?

a)        Zostawisz śmieci na polanie,

b)        Wykopiesz dołek łopatką i zakopiesz śmieci w lesie,

c)        Zapakujesz śmieci, zabierzesz je ze sobą i wyrzucisz je po powrocie do pojemnika na śmieci.

5.     Coraz większym problemem dla wszystkich są ciągle gromadzące się odpady i śmieci.  Zastanów się, jak postępować z opakowaniami po zużytych już produktach?

a)        Wszystkie śmieci należy wrzucać do jednego kubła, nie zwracając uwagi na ich jakość,

b)        Należy segregować śmieci – plastikowe butelki przed wyrzuceniem należy odkręcić, dokładnie zgnieść i zakręcić, kartony po sokach również porządnie zgnieść,

c)        Zgromadzone śmieci spalić.

6.     Jesteś bardzo muzykalny, lubisz głośno słuchać swojej ulubionej muzyki przez cały dzień. Jakie miejsce jest najlepsze do słuchania muzyki?

a)        Własny dom,

b)        Autobus lub tramwaj,

c)        Leśna polana.

7.     Recytacja wiersza „Śmieci”

Dlaczego świat nie jest zielony,

Tylko zaśmiecony?

Czy papierki same na ziemię spadają?

Dlaczego ludzie do śmietnika niechętnie je wrzucają?

Tutaj ktoś rzuci jakąś tekturkę,

a inny zamiast do kubła

do kąta wyrzuci laurkę

tworząc śmieci górkę.

To znowu na ziemi leży jakiś papierek

i niezjedzony chleb, jabłko i serek.

 

A kubeł, biedny kubeł stoi smutny, pusty i głodny.

Dlaczego?

Dlatego, że nikt nie wrzuci do niego śmieci.

Czy musi tak być?

Ludzie, sprzątajcie świat!

Kubełek chce coś jeść, chociaż mały śmieć!

 

Więc na co czekacie dzieci –

(i nie tylko dzieci)

Wrzućcie do śmietnika śmieci!

 

9.     Poproszenie leśniczego o zabranie głosu.

10. Podziękowanie wszystkim uczestnikom za aktywny udział w spotkaniu i zaproszenie do wspólnego zbierania śmieci wokół Ośrodka i w lesie.

11. Przydział terenu do sprzątania poszczególnym klasom.

12. Wybór „Króla śmieci”.

13. Spotkanie przy ognisku, pieczenie kiełbasek.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin