EnzymyKluczDoZdrowia.doc

(881 KB) Pobierz
ENZYMY - KLUCZ DO ZDROWIA

 

ENZYMY: KLUCZ DO ZDROWIA

TOM 1  PODSTAWY

HOWARD F. LOOMIS

 

Tytuł orginału: Enzymes: the Key to Health

Copyright © 2007, 2005, 1999 by Enzyme Formulations;' Inc.

A publication of 21st Century Nutrition Publishing

6421 Enterprise Lane

Madison, WI 53719

Phone: 800-662-2630

Fax: 608-273-8110

 

 

Designed by Grote Publishing

Phone: 608-877-0766

Printed by American Printing Company, Inc Madison, WI

Printed in the U.S.A. 10 9 8 7 6 5

ISBN 0-9769124-0-6 ISBN-13 978-0-9769124-0-8

 

 

 

Niniejsza książka opiera się na założeniu, że chore osoby mają większe potrzeby dietetyczne, natomiast tylko i wyłącznie dietetyczne procedury, nigdy nie powinny być stosowane jako jedyny środek do leczenia choroby. Ponad to, jakakolwiek zmiana w diecie lub stosowanej suplementacji, powinna być przeprowadzana pod nadzorem licencjonowanego specjalisty d/s zdrowia.

 

 

Od tłumacza

 

Zapoznając się książkami Dr. Edwarda Howella, a następnie z niniejszą pracą Dr. Loomisa, zauważyłem pewne różnice, różnice które w konsekwencji, doprowadziły do pełniejszego zrozumienia wpływu odżywiania, na organizm ludzki.

 

Podstawowa różnica to: interpretacja myśli przewodniej, zawartej w książce Hansa Selye’go „The Stress of Life” (Stres życia),. Howell uważa, że nie można przyczyny chorób degeneracyjnych, opisać tylko i wyłącznie, pojęciem stresu, zaproponowanym przez Selye’go. Co zostało opisane w drugiej książce Howella tj. Enzyme Nutrition  (rozdział 2, Odżywianie enzymowe). Z tym nie zgadza się Loomis, który mówi o stresie metabolicznym. Loomis podkreśla, że są różne rodzaje przyczyn stresu metabolicznego w organizmie, a mianowicie, może to być stres mechaniczny, chemiczny lub emocjonalny, każdy z nas, reaguje w sposób bardzo unikalny, na ten sam rodzaj i intensywność czynnika powodującego stres, czyli stresora.

 

Twórca teorii stresu Dr Hans Selye, opisując zjawisko i przyczyny stresu, nic nie wspominał o tym, że niedobory enzymów w pożywieniu są również silnym, a zarazem długotrwałym stresem dietetycznym, stresem powodującym reakcje adaptacyjne w naszym organizmie. Innymi słowy, termicznie zniszczona żywność jest stresorem, powodującym reakcje adaptacyjne w organizmie, najpierw w postaci lekocytozy potrawiennej tj. wzrostu ilości leukocytów (białych ciałek) we krwi, po spożyciu termicznie zniszczonego pożywienia, następnie powiększenie (hypertrofia) trzustki. Końcowym rezultatem są choroby zwyrodnieniowe, inna nazwa choroby degeneracyjne od łacińskiego słowa: degeneratio – zwyrodnienie.

 

Zjawisko lekocytozy potrawiennej, zostało odkryte i wyjaśnione przez Dr Kouchakoffa (1930; 1937). Natomiast zjawisko hypertrofii trzustki, spowodowane długoletnim okresem spożywania termicznie zniszczonego pożywienia, zostało odkryte i wyjaśnione przez Dr. Howella, opisane w drugiej jego książce „Odżywianie Enzymowe” (1984). Wprowadzona przez Selye’go koncepcja energii adaptacyjnej, doskonale odpowiada koncepcji zaproponowanej przez Howella tj. potencjał enzymowy organizmu. Oba powyższe terminy określają zdolności do adaptacji organizmu, w odpowiedzi na wpływ różnorodnych czynników, oddziaływujących na organizm.

 

Loomis, jak wynika z niniejszej pracy, zrobił pewnego rodzaju syntezę z prac Seyle’go, Howella i Kouchakoffa. Jako pierwszy opracował metodologię wpływu pojedynczych rodzajów enzymów, enzymów podawanych np. w formie suplementacji, na metabolizm organizmu człowieka. Poprzez dopracowanie metody interpretacji wyników, uzyskanych w oparciu o 24-godzinną analizę moczu, wraz z innymi, rutynowymi badaniami lekarskimi i opisem historii przypadku.

 

Loomis wyraźnie i jednoznacznie podkreśla, że to właśnie Howell, znalazł brakujące ogniwo zdrowotne, w postaci koncepcji enzymów pokarmowych tj. enzymów zawartych w surowej, ożywionej żywności, i koncepcji odżywiania enzymowego. Loomis stwierdza, że właśnie ta koncepcja i dyskusje z Dr. Howellem, doprowadziły go do lepszego zrozumienia działania organizmu ludzkiego, co w końcu doprowadziło tego lekarza do doszlifowania metody leczenia, zgodnie z koncepcją odżywiania enzymowego.

 

Aleksander A. Kwiatkowski

 

 

 

A oto co inni piszą na temat tej książki:

Dr. Loomis, autor książki Enzymy - klucz do zdrowia, ujawnia tajemnice zapomnianych, uzdrawiających „brzmień”. Podczas gdy konwencjonalna medycyna zrobiła duże postępy technologiczne, za to znajomość przyczyn powstawania  chronicznych chorób zwyrodnieniowych, pozostaje nadal w powijakach i to pomimo miliardów dolarów, jakie przeznacza się na badania. Kluczem do tego jest metabolizm enzymowy, trawienie i utylizacja białek, czyli właściwe procesy trawienia pożywienia, wszystko to łatwo zrozumieć, zapoznając się ze sposobem, w jaki Dr Loomis przekazuje nam swą wiedzę. To jest początek nowego milenium, milenium które zatrze różnice jakie istnieją w sztuce leczenia, pomiędzy medycyną konwencjonalną a medycyną tzw. alternatywną, ponieważ w przyszłości z tego wszystkiego powstanie jedna medycyna.

Brice E. Vickery, D. C., Battlement Mesa, CO

 

Dr. Loomis opracował prostą metodę detekcji biochemicznych zależności, zachodzących w naszym organizmie, natomiast suplementacje enzymowe są w stanie, pobudzić wrodzone możliwości organizmu, aby zrobił sam to, co najlepiej potrafi. Osobiście stosuję jego suplementy enzymowo- ziołowe w moim szpitalu i to już od siedmiu lat. Jest to wspaniały dodatek dla leczonych tutaj pacjentów, wszystko po to, aby im przywrócić stan zdrowia.

Stephen Fedele, Jr., D.C., Fresno, CA

 

Uważam, że praca Dr. Loomisa jest rzeczywiście nowatorska. Teraz wiem, że diagnoza niedomagań trawiennych jest jedną z najważniejszych w leczeniu wszelkich dolegliwości.

Gary Moore, M.D., Indianapolis, IN

 

W 1987 roku spotkałam Dr. Loomisa i miałam zaszczyt, zapoznać się z terapią w oparciu o enzymy roślinne. Ma to dla mnie głęboki sens. Wyjaśnia dlaczego przed tym, zaledwie 20% lub mniej pacjentów, przychodzących do mnie, miało się lepiej. Loomis opracował obiektywną metodę analizy, w celu określenia niedoborów enzymowych i żywnościowych. To wszystko jest bardzo ekscytujące. Zaczęłam stosować metodę Loomisa tj. 24-godzinną analizę moczu oraz konwencjonalną, lekarską procedurę dotykową wraz z dokładnym opisem historii przypadku, wszystko w celu określenia niedoborów konkretnych enzymów i innych składników odżywczych, w organizmie pacjenta. Odrzuciłam wszelkie inne suplementy witaminowe i mineralne, nawet niektórzy z pacjentów, protestowali przeciwko temu. To rzeczywiście pracuje. Pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia, lepiej się czują, mniej narzekają. Obecnie, w 1999 roku, jestem jeszcze bardziej podekscytowana, ponieważ terapia w oparciu o enzymy roślinne, staje się coraz bardziej popularna. Nie ma już ograniczeń, co do stosowania terapii enzymowej, co do jej możliwości leczenia wielu problemów zdrowotnych, problemów spowodowanych słabym trawieniem i słabą dietą. Oczywiście, mogłoby być niemożliwe pomóc, pojedynczej osobie, osobie szukającej porady bez dzieła Loomisa, dzieła związanego z enzymami. Enzymy zmieniły moje życie i umożliwiły pomoc wielu setkom ludzi, borykających się z problemami trawiennymi i innymi poważnymi schorzeniami, wszystkie  związane z niedoborami enzymów. Loomis jest prawdziwym pionierem terapii enzymowej w tym wieku, jestem zachwycona jego geniuszem i pracami badawczymi.

Lita Lee, Ph.D. Eugene, OR

 

Uzdrowiciele często nie mogą nauczać a nauczyciele nie mogą leczyć. Dr. Loomis posiada obie zdolności. Jego ogromna wiedza fizjologii organizmu ludzkiego i zrozumienie podstawowych potrzeb organizmu, odnośnie właściwego trawienia, tego wszystkiego co spożywamy, pozwoliła na opracowanie systemu leczenia, w oparciu o enzymy roślinne, odgrywające znaczącą rolę w procesie trawienia wstępnego, spożytej żywności, dostarczając w ten sposób składników, które poprzednio nie były prawidłowo trawione i wchłaniane, w układzie pokarmowym. Jego praca zmieniła moje życie, zdrowie, praktykę lekarską. Nasi pacjenci i personel, jesteśmy za to bardzo wdzięczni.

Marianne Miller, D.C. Anchorage, AK

 

Uważam, że bardzo skorzystałem z pracy Dr Loomisa oraz z wiedzy, którą się z nami podzielił, wiedza przedstawiona w postaci klarownego, użytecznego systemu. Być w stanie odrzucić dotychczasową zgadywankę, jak to do tej pory traktowano dietetykę, mieć sposób na zatrzymanie ciągłego stresu metabolicznego w organizmie człowieka, to jest bardzo ważny, pierwszy krok w przychodzeniu pacjentowi z pomocą, by poczuł się lepiej, nie chciałbym powracać i pracować bez tego systemu. To co w pracy Dr. Loomisa może być najbardziej unikalnego, w czasach w których istnieje mnóstwo teorii dietetycznych, to pytanie: czy jego praca jest tak naprawdę, tylko i wyłącznie o dietetyce?

Rich Easterling, N. D. Grass Lake, MI

 

Chciałabym złożyć podziękowania za to, że tak wartościowe informacje jakie otrzymałam, podczas pięciodniowej sesji poświęconej odżywianiu enzymowemu. Byłam w stanie od razu zastosować terapię enzymową w połączeniu z NAET (ang. Nambudripad's Allergy Elimination Techniques) i akupunkturą. Wiedza Dr. Loomisa dostarcza całemu światu medycznemu, otwarte drzwi na medycynę dopełniającą, medycynę z użyciem enzymów i innych niezbędnych składników odżywczych.

Elizabeth Chen Christenson, M.D. Maumee, OH

 

Odżywianie enzymowe nie ustępuje cudowi. Zamierzałam zamknąć gabinet z powodu własnych kłopotów zdrowotnych (niedrożność jajowodów) i poważnie pomyśleć o całkowitym zaprzestaniu praktyki. Po uczestnictwie w seminarium szkoleniowym, odzyskałam zdrowie, stosując enzymy. Obecnie, nawet najbardziej skomplikowane i trudne przypadki, są łatwiejsze w leczeniu. Wielkie dzięki Dr. Loomisowi i odżywianiu enzymowemu.

Heather Koeppel, D.C. Chamblee, GA

 

Po 15 latach pracy jako lekarz ogólny, nie brałem nawet w najgłębszych marzeniach pod uwagę, leczenia miriad problemów zdrowotnych, z którymi regularnie mam do czynienia, fachowość i sposób jego przekazu na seminariach, oraz suplementację enzymowo-ziołową, jaką dopracował Dr. Loomis. Miałem przyjemność poznać Dr. Loomisa, pracować z nim i uczyć się od niego. Niech nadal, przez jeszcze wiele lat, trwa twoja nieoceniona kariera, jako wszechstronnego fachowca enzymowego i suplementów enzymowo-ziołowych.

Ivan F. Kelley, M.A., D.C., C.C.N., D.A.C.B.N. Newport, OR

 

Dr Loomis odnalazł zagubione ogniwo zdrowotne. Stwierdziłem znakomite wyniki leczenia, stosując tak prostą koncepcję. Doprowadzić organizm do równowagi, po to aby uzyskać znakomite wyniki. Ten program jest wspaniałym dopełnieniem  mojej praktyki lekarskiej.

Jean Dugan, L.Ac. Portland, OR

 

 

 

DEDYKACJA

Niniejszą książkę dedykuję moim wnukom, Jeremy, Courtney, Alex, i Jordan. Tak jak wszystkie wnuki, one są najbardziej wspaniałymi, najpiękniejszymi, najważniejszymi osobami, które się kiedykolwiek urodziły. Moim życzeniem jest aby oni sami i ich dzieci dorastały i dojrzewały w świecie, w którym będzie wiadomo w jaki sposób zapobiegać chronicznych chorobom zwyrodnieniowym (degeneracyjnym).

 

 

 

PODZIĘKOWANIA

Na pamiątkę mojemu ojcu, który uczył mnie, że polepszenie procesu trawienia i wydalania jest kluczem do polepszenia zdrowia pacjentom.

 

Dla pionierów zagadnienia autointoksykacji, Dr Tildena i Dr Sheldona, a szczególnie Dr. Edwarda Howella za jego wsparcie i podanie mi klucza, otwierającego wejście w koncepcję enzymową.

 

Dla Antony Colliera, który umożliwił mi zapoczątkowanie przedsięwzięcia związanego z enzymami, oraz moich pacjentom, którzy byli tak cierpliwi i rozumieli, jak odżywianie enzymowe było testowane i dopracowywane.

 

Dla Jerome Fisher, który ufał w to, że naturalne leczenie nie ma granic, jego porady i współpraca umożliwiła mi przejście od prywatnej praktyki, w przedsięwzięcie światowe aby rozgłaszać to przesłanie, dla szerszego ogółu społeczeństwa.

 

Dla Pameli Warner, która upierała się aby niniejsza książka została napisana i wydana. Za jej pomysły, wsparcie oraz zdolności do marketingu, szczególnie za jej cierpliwość, w słuchaniu o moich pomysłach. Dzięki niej tylko najlepsze pomysły ujrzały światło dzienne.

 

Dla Franceski Anderson, której wiara w moją pracę oraz zdolności edytorskie, umożliwiły publikację niniejszej książki. Bez niej, ta książka pozostała by w stadium przygotowawczym, dzięki jej oddaniu i cierpliwości, została opublikowana.

 

Dla moich dzieci, za lata cierpliwości, których ciekawiło jakie to zagadnienie zajmuje mi tyle czasu i wysiłków. Na szczęście dla mnie, oni nie tylko zobaczyli owoc mojej pracy, ale są również jego częścią.

 

 

 

BIOGRAFIA

Howard E. Loomis, Jr., D.C., EI.A.C.A. ukończył Logan Chiropractic College w 1968 roku. Jego zainteresowania enzymami pokarmowymi, jako składnika diety zaczęły się wtedy, gdy miał przyjemność pracować z Dr. Edwardem Howellem, pionierem koncepcji enzymów pokarmowych. Intensywnie nauczał tego podejścia praktyków, profesjonalistów d/s opieki zdrowotnej. Fundator i prezydent: Loomis Institute of Enzyme Niutrition (Instytut Odżywiania Enzymowego im. Loomisa) poprzednia nazwa: 21 Century Nutrition, przez 15 lat odbywał znakomitą karierę zawodową, jako wykładowca, przeprowadził do tej pory ponad 400 seminariów: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Nowej Zelandii, w odniesieniu do diagnozy i leczenia objawów, niedoborów enzymowych. Posiada dogłębną wiedzę o enzymach i suplementacji enzymowej. Obecnie jest prezydentem własnego przedsiębiorstwa, specjalizującego się w wytwarzaniu suplementacji enzymowo-ziołowych tj. Enzyme Formulations Inc. Z wielkim zaangażowaniem podchodzi do spraw zdrowia i zdrowego stylu życia, przygotowuje inne osoby, które podejmują się opieki zdrowotnej na miarę 21 wieku.

 

 

PRZEDMOWA

W mojej lekarskiej podróży miałem do czynienia z wieloma nowymi i interesującymi koncepcjami. Kilka z nich było interesujących, podobnie jak terapia enzymowa. Gdy po raz pierwszy zacząłem się uczyć na ten temat, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez Dr. Loomisa, otworzyło mi to cały nowy świat. Studiowałem biochemię i fizjologię, znaczenie enzymów trawiennych oraz na czym polega proces enzymatyczny. Jednak, nie zdawałem sobie sprawy, jakie będzie to dawało efekty, w medycynie klinicznej. Prowadzony przez Dr. Loomisa, który pokazał mi zupełnie nowy punkt widzenia na to zagadnienie. Nie tylko podzielił się ze mną wiadomościami, wyjaśniającymi biochemiczne zależności, lecz również, przekazał wiedzę ważną dla lekarzy klinicznych, wraz ze wspaniałą metodą terapeutyczną, metodą która znacząco wspomaga efektywność zabiegów klinicznych. W skrócie, nie tylko cała praca jest teraz sprytniej wykonana, lecz również jest wykonana lepiej, bardziej efektywnie.

 

W miarę czytania i studiowania informacji zawartych w niniejszej książce, a trzeba to zrobić z otwartym i kreatywnym umysłem. Można zauważyć, że Dr. Loomis wykonał wspaniałą robotę, uporządkował to wszystko, przedstawił  wiedzę o enzymach, w sposób jasny i zrozumiały, zrobił to tak, że można z łatwością zastosować tą wiedzę w praktyce klinicznej. Oprócz tego, wszyscy lekarze i naukowcy, którzy będą to czytać, niech nie mają przeświadczenia, że wszystkiego nauczyli się w szkole medycznej, wszystko z czym później będą mieli do czynienia. Obiecuję, że zawarta tutaj wiedza, rozszerzy wasze horyzonty myślowe. To jest rzeczywiście biochemia praktyczna – to jest miejsce, gdzie wszystko się dociera, tak jak opona styka się z powierzchnią drogi. Życzę wszystkim przyjemnej lektury!

 

Arthur Davis, Jr., M.D. Indio, CA

 

 

SPIS TREŚCI

 

DEDYKACJA

PODZIĘKOWANIA

BIOGRAFIA

PRZEDMOWA

 

WSTĘP

WPROWADZENIE DO ODŻYWIANIA ENZYMOWEGO

 

CZĘŚĆ PIERWSZA: NIEZBĘDNA WIEDZA

ROZDZIAŁ 1: ROZWÓJ DIETETYKI JAKO NAUKI

ROZDZIAŁ 2: SPOŁECZNOŚĆ KOMÓREK

 

CZĘŚĆ DRUGA: ENZYMY POKARMOWE - WIELKIE PRZEMILCZENIE

ROZDZIAŁ 3: CZYM JEST POŻYWIENIE?

ROZDZIAŁ 4: CO TO SĄ ENZYMY?

ROZDZIAŁ 5: W JAKI SPOSÓB DZIAŁAJĄ ENZYMY

ROZDZIAŁ 6: PROCES NORMALNEGO TRAWIENIA

 

CZĘŚĆ TRZECIA: KONSEKWENCJE SŁABEGO TRAWIENIA

ROZDZIAŁ 7: CO SIĘ STANIE GDY POŻYWIENIE NIE JEST WŁAŚCIWIE PRZETRAWIONE?

ROZDZIAŁ 8: NIESTERYDOWE ŚRODKI PRZECIWZAPALNE

 

CZĘŚĆ CZWARTA: PRZYSZŁOŚĆ

ROZDZIAŁ 9: ZMIENIĆ WYGLĄD OPIEKI ZDROWOTNEJ W AMERYCE

ROZDZIAŁ 10: CZYM JEST SKŁADNIK DIETETYCZNY A CZYM FARMAKOLOGICZNY?

 

BIBLIOGRAFIA I POZYCJE ŹRÓDŁOWE

BIBLIOGRAFIA DO ZIOŁOLECZNICTWA

 

 

WSTĘP

Aby zbudować dom potrzeba projektu, planu, narysowanego przez kogoś kto wie jak to zrobić. A każdy budowniczy, w całym tym przedsięwzięciu, opiera się na tym co zrobili poprzednicy.

 

 

WPROWADZENIE DO ODŻYWIANIA ENZYMOWEGO

Czym jest odżywianie enzymowe i dlaczego jest to dla nas takie ważne? Wszyscy wiemy, że w skład naszego pożywienia wchodzą białka, węglowodany (włączając w to błonnik), tłuszcze, witaminy oraz minerały. Ale aż do tej pory, jedynie niewielu z nas doceniło to, że wszystkie surowe, ożywione produkty, zawierają również enzymy. Co więcej, życie nie jest możliwe bez enzymów. W rzeczywistości, to właśnie enzymy są odpowiedzialne za wszystkie biochemiczne reakcje, umożliwiające dojrzewanie lub osiąganie stanu dojrzałości naturalnych dla naszego organizmu, produktów spożywczych. Enzymy również trawią pożywienie w nim zawarte, pod warunkiem jednak, że są spełnione pewne wymagania. Dla przykładu, jabłko spada z drzewa, kilka dni później staje się najwyraźniej brązowe w miejscu uderzenia z powierzchnią gruntu. Mówimy wtedy, że to miejsce w jabłku jest zepsute lub zgniecione, ale to co się stało jest niczym innym, jak miejscem przetrawionym przez enzymy. Gdy jabłko wylądowało na gruncie, ściany i błony komórkowe w miejscu zderzenia popękały, enzymy znajdujące się wewnątrz komórek, zostały uwolnione i zaczęły trawić jabłko. Te same enzymy zaczną trawić jabłko wtedy, gdy zostaje ono przeżute w naszej jamie ustnej.

 

Enzymy są energią, a energię, jak pamiętamy z podręczników fizyki, ze szkoły średniej, definiowaliśmy jako coś, co umożliwia wykonywanie pracy. Enzymy posiadają energię aby przeprowadzać biochemiczne i fizjologiczne procesy, zachodzące we wszystkich organizmach żywych. Innymi składnikami naszego pożywienia są białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz minerały, które są jedynie składnikami budulcowo-paliwowymi. Te składniki nie wykonują pracy.

 

Przez ponad 50 lat, opinia publiczna stawała się coraz bardziej świadoma roli odżywiania, jej znaczenia dla naszego życia. Większość z nas wie, że nasza dieta powinna składać się w przybliżeniu 50% węglowodanów, 30% białek i 20% tłuszczów. Większość z nas wie również, że witaminy i minerały nie są wytwarzane przez nasz organizm i musimy te składniki przyjmować wraz z pożywieniem, aby zabezpieczyć się przed niedoborami.

 

Punkt kluczowy:

Enzymy są pracownikami naszego organizmu. Używają witamin i minerałów jako materiałów budulcowych, po to aby poskładać najnowsze osiągnięcia architektoniczne tj. nasze ciało. W obecnych czasach jest mnóstwo materiału budulcowego lecz występuje niedostatek pracowników,  aby wykonać i ukończyć na czas pracę. Materiały budulcowe będą czekać w nienaruszonym stanie, dopóki dopóty nie pojawią się na miejscu i w odpowiedniej ilości pracownicy.

 

W rzeczywistości, pewne witaminy i minerały są rutynowo dodawane do naszego pożywienia, po to aby zapobiegać pewnym problemom zdrowotnym np. wole (niedobory jodu), krzywica (niedobory witaminy D), defekty wrodzone układu nerwowego (niedobory kwasu foliowego) itp. Niestety, tylko niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę w Naturze odgrywają enzymy zawarte w żywności, rolę w trawieniu naszego pożywienia, właśnie te enzymy są celowo niszczone, aby przedłużyć okres ważności artykułów żywnościowych do spożycia, artykułów miesiącami lub latami leżakujących na półkach sklepowych. Uważam, że można się ze mną zgodzić kiedy mówię, że problemy trawienne, to obecnie największy problem zdrowotny w Stanach Zjednoczonych (i nie tylko). Wystarczy spojrzeć ile miliardów dolarów każdego roku, wydawane jest na antacidy (związki alkalizujące, służące do pozbycia się nadkwasoty). Uważam, że istnieje tutaj korelacja, a niniejsza książka jest właśnie o tym wszystkim.

 

Celem napisania niniejszej książki jest zaprezentowanie w sposób łatwy i zrozumiały, jak doniosłe znaczenie dla naszego zdrowia i życia, mają naturalnie występujące w żywności, enzymy pokarmowe. Niniejsza książka przedstawi prosty system, umożliwiający łatwe zrozumienie tego, w jaki sposób nasz organizm funkcjonuje i rolę jaką odgrywają enzymy, w utrzymaniu naszego zdrowia. Spróbuję wykazać kiedy i dlaczego, nasz organizm wykazuje takie objawy, opisać rolę i znaczenie jakie ma dieta i proces trawienia, w występowaniu tych objawów. Spróbuję również wykazać, dlaczego dwoje osób będących na takiej samej diecie, np. ty i współmałżonek lub inny członek rodziny, mogą nie wykazywać tych samych problemów zdrowotnych. Innymi słowy, pomogę wam w czymś, co nazywa się obiektywnością dietetyczną, zastosuję ją do celów zapobiegania chorobom i utrzymaniu tryskającego zdrowia.

 

Po raz pierwszy, zająłem się enzymami około 1980 roku i to zmieniło moje życie. Pracowałem jako chiropraktyk w Missourii od 1967 do 1993 roku. Jestem drugim pokoleniem chiropraktyków, a mój ojciec niezmiennie uważał, że stosując suplementy z betainy i kwasu solnego oraz pankreatyny, w celu polepszenia trawienia. Domyślał się, że trawienie to jest miejsce, od którego zaczyna się proces dochodzenia do zdrowia i utrzymania zdrowia, a nie samo leczenie objawów choroby. To było dla mnie naturalne, aby używać tych suplementów, wtedy gdy zaczynałem praktykę w 1967 roku, ponieważ z tej procedury skorzystało wielu pacjentów.

 

Starałem się zrozumieć dlaczego, gdy nie było w historii choroby, żadnego uszkodzenia, niektórzy ludzie cierpieli na schorzenia kręgosłupa a inni nie. Czy to jest pewien składnik dietetyczny? Wydaje się logicznym, że to mogło być to, ponieważ możliwości do trawienia i przyswajania białek, wspomagają możliwości organizmu do przenoszenia wapnia i innych minerałów w tkankach, co jest niezmiernie ważne dla całego ustroju. Większość ludzi, którzy wykazują objawy niewydolności układu szkieletowego i mięśniowego np. osteoporoza, przesunięcie dysków, zapalenie kaletki, skurcze nóg, niezbyt dobrze trawią białka. Pracowałem przez 12 lat (1967-1979) korelując wyniki laboratoryjne urynolizy i testów krwi, ze zmianami fizycznymi, stosowałem tradycyjne suplementy na poprawę trawienia tj. betaina, HCl, enzymy zawarte w pankreatynie, żółć wołowa, wszystko w celu spowodowania poprawy trawienia i dopracowania metody dietetycznej jako nauki. W końcu zostawiłem to po tylu latach frustracji tj. w 1979 roku, nie znalazłem widocznej, stałej korelacji, pomiędzy tymi czynnikami. Nie byłem w stanie znaleźć parametrów klinicznych, pozwalających na stwierdzenie, że dana osoba potrzebuje suplementacji wapniem, inna znów magnezem, inna potrzebuje i wapnia, i magnezu, a jeszcze inna witaminy C lub polepszenia trawienia białek. Byłem przekonany, że nie istnieją uzasadnione powody, w stosowaniu suplementów dietetycznych.

 

W 1980 roku miałem to szczęście, że zapoznałem się z pracą Dr. Edwarda Howella i jego koncepcją Enzymów Pokarmowych. Po przeczytaniu jego dwóch książek tj. Enzymes for Health and Longevity (Enzymy dla zdrowia i długowieczności) oraz Enzyme Nutrition (Odżywianie enzymowe) przekonałem się, że to właśnie on znalazł zaginione ogniwo, ogniwo które dostarczyło przekonywujących, twardych dowodów do celów zastosowania w dietetyce klinicznej.

 

Dr. Howell ukończył szkołę medyczną na Uniwersytecie w Illinois w 1919 roku, rok wcześniej zanim odkryto pierwsze witaminy. Po ukończeniu szkoły odbywał praktykę w Lindlahr Institute w Chicago, klinika nazywała się wtedy Mayo Clinic. Tam specjalizowano się w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, z zastosowaniem systemu opierającego się na głodówkach leczniczych i diecie surowej żywności. To było, zanim odkryto insulinę, a cukrzyca był główną chorobą degeneracyjną. Rak (nowotwory), nie były jeszcze tak diagnozowane jak w obecnych czasach, właśnie cukrzyca była choro...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin