stretching.doc

(55 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI SIATKÓWKI

KONSPEKT STRETCHING

 

 

 

Stretching grupa mięśni przedramienia oraz rąk.

 

 

 

1.      Umiejętności: pracy izometrycznej mięśni i ich rozluźniania.

2.      Motoryka: zwiększanie ruchomości stawów.

3.      Wiadomości: na temat zasad stosowania stretchingu.

4.      Akcent wychowawczy: dokładne wykonywanie ćwiczeń.

 

 

 

Ilość Ćwiczących: 12

Miejsce: Sala gimnastyczna

Prowadzący: Marcin Sikora

 

 

 

 

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organizacyjno metodyczne

1.Zorganizowanie grupy

1.Zbiórka

2.Powitanie.

3.Sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć

2 min

- dwuszereg

- stroje i obuwie sportowe

- ściągnięcie biżuterii

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1.Podanie tematu i celu zajęć

2.Motywacja do aktywnego uczestnictwa w zajęciach

3 min

 

3.Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka

 

1.      Zabawa ożywiająca „berek nowożeniec” Ćwiczący w parach biegają trzymając się za RR, aby wybawić się od berka jeden z pary bierze 2 na RR (na zmianę)

2.      P.W. Dolny leżenie tyłem, RR w przód, górny stojąc w rozkroku nad głową dolnego, za ręce chwyć1 skurcz RR dolnego, 2,3 wytrzymać, 4 wyprost RR dolnego (i zmiana)

3.      P.W. Siad prosty tyłem do siebie, RR w górę spleć.1 Jeden z ćwiczących skłon w przód, a drugi skłon w tył leżąc na plecach partnera, 2,3 pogłębienie, 4 wyprost do P.W. (Analogicznie w drugą stronę)

4.      P.W. Przysiad tyłem do siebie, chwyt pod łokcie Ruch: Podskoki – obroty w prawo i lewo

5.      P.W. Siad rozkroczny plecami do siebie chwyt pod łokcie1)skłon w bok, 2,3 pogłębienie, 4 wyprost (analogicznie w drugą stronę)

6.      P.W. Dolny podpór przodem, górny stojąc na wysokości stóp górnego i chwytem za kostki Ruch: Taczki (i zmiana)

7.      P.W. Dolny leżenie przodem z RR w górze, górny stojąc w rozkroku na wysokości klatki piersiowej dolnego i chwytem za jego łokcie1)skłon w tył dolnego, wspomagany przez górnego, 2,3 wytrzymać, 4 wyprost (i zmiana)

8.      P.W. Siad prosty przodem do siebie, stopy na wysokości kolan współćwiczącego(obok jego NN)Ruch: Krążenia NN w siadzie równoważnym (RR w bok)

9.      P.W. Siad rozkroczny przodem do siebie (stopy się stykają), chwyt za ręce Ruch: Obszerne krążenia T w prawo i w lewo

10.  P.W. Stojąc zwarta przodem do siebie RR w przód chwyć ( stopy się stykają) 1 przysiad, 2 wyprost

11.   P.W. Przodem do siebie na PN i podaniu sobie prawych dłoni, a dochwytem LR za stopę NL partnera10 podskoków jednonóż, to samo na NL

 

10 min

 

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

Ustawienie w rozsypce, tak, aby każdy miał miejsce do ćwiczeń.

  1. Napięcie(zginacze) LR ciągnąć za palce (2-5) PR wykonując zgięcie grzbietowe PR oporuje przeciw naciskowi LR 30 s Rozluźnienie2-3 s. Rozciągnięcie ciągnąc palce PR do max zgięcia grzbietowego 30 s
  2. Siad skrzyżny. Ręce sykają się ze sobą przed klatką piersiową nacisk Palców na siebie, napięcie zginaczy ok. 30 s, rozluźnienie 2-3 s, rozciągniecie poprzez uniesienie łokci.
  3. PW jak wyżej, napięcie jak wyżej 30 s, rozluźnienie 2-3 s rozciągniecie (zginaczy) poprzez przyjęcia pozycji klęku podpartego palce skierowane do kolan.
  4. Napięcie powtórzeń pozycji klęku podpartego wciskanie opuszek palców w podłożę, rozluźnienie, rozciągnięcie poprzez przyjęcie pozycji podporu tyłem powtórzeń NN ugiętych(zginacze).
  5. Napięcie w pozycji siadu skrzyżnego LR ciągnie za palce PR ustawionej powtórzeń wyproście przed sobą powtórzeń w zgięciu dłoniowym ok. 30 s, rozluźnienie, rozciągnięcie poprzez ciągnięcie LR prawej pozycja jak powtórzeń napięciu.
  6. Napięcie kończyny ćwiczonej zgiętej powtórzeń stawie łokciowym do 900 lekko zacisnąć pieść powtórzeń pokonywać opór 2 kończyny (pod łokciem), rozluźnienie, rozciągnięcie – zgięcie dłoniowo ręki, przy wyprostowanym stawie łokciowym powtórzeń wzdłuż ciała, skręcenie przedramienia do wewnątrz.
  7. PW siad skrzyżny kończyna ćwiczona oparta na kolanie zgięcie dłoniowe, napięcie - oporowanie przeciw naciskowi 2 kończyny, rozluźnienie 2-3 s, rozciągniecie poprzez nacisk na dłoń skierowany do podłoża
  8. Ćwiczenia palców: zginacze napięcie 30 s poprzez nacisk kolejnych palców na podłoże, rozluźnienie 2-3 s, rozciągnięcie poprzez unoszenie kolejnych palców (ręka oparta na podłożu)
  9. Ćwiczenia palców (prostowniki) Napięcie poprzez oporowanie przeciw naciskowi 2 ręki, dłonie leżą na podłożu (kolejne palce), rozluźnianie 2-3 s, rozciągnięcie 1 ręka ciągnie kolejno za palce 2, palce powtórzeń zgięciu dłoniowym

 

 

10 powtórzeń

 

 

 

 

 

 

 

10 powtórzeń

 

 

 

 

 

10 powtórzeń

 

 

 

 

10 powtórzeń

 

 

 

 

 

10 powtórzeń

 

 

 

 

 

 

 

 

10 powtórzeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 powtórzeń

 

 

 

 

 

 

 

10 powtórzeń

 

 

 

 

 

10 powtórzeń

 

 

Zmiana R ćwiczącej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana R ćwiczącej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana R ćwiczącej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana R ćwiczącej

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmiana R ćwiczącej

 

 

 

 

 

 

Zmiana R ćwiczącej

5.Uspokojenie organizmu

Zabawa uspokajająca „bum” uczniowie ćwiczący po kole w siadzie skrzyżnym odliczają a zamiast 3 i jej wielokrotności mówią bum np. 1,2 bum4,5 bum...

2 min

 

6.Czynności organizacyjno- porządkowe

1.Zbiórka w szeregu

2.Wyznaczeni uczniowie zbierają przybory i odnoszą je na miejsce

3.Omówienie zajęć

2 min.

 

7.Nastawienie do samodzielnej pracy

1.Zachęcenie do samodzielnych ćwiczeń

1 min.

 

 

Najważniejszą zasadą stretchingu jest dokładne wykonywanie ćwiczeń i kolejne napinanie, rozluźnianie danej grupy mięśniowej przed jej rozciąganiem. Na napięcie mm poświęcamy 10 – 30 s, rozluźnianie 2-3 s, a na rozciąganie 10 – 30s.

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin