Przykłady ćwiczeń Dennisona.doc

(33 KB) Pobierz
Przykłady ćwiczeń Dennisona, do wykorzystywania w pracy oraz ich wpływ na rozwój psychomotoryczny

Przykłady ćwiczeń Dennisona, do wykorzystywania w pracy oraz ich wpływ na rozwój psychomotoryczny.

Ćwiczenia na przekraczanie linii środka:

Ruchy naprzemienne - w pozycji stojącej dotykanie prawą ręką uniesionego lewego kolana i na przemian lewą ręką prawego kolana. Może być też wykonywana w pozycji leżącej lub inne jej warianty.
Ćwiczenie to wzmaga aktywność organizmu, poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, aktywizuje jednocześnie lewą i prawą półkulę mózgową. Wykonywanie 5-7 ruchów naprzemiennych dwa razy dziennie już w pierwszych dniach daje zauważalne efekty w postaci poprawy koncentracji i zwiększenia efektywności pracy umysłowej.

To podstawowe, a zarazem najważniejsze ćwiczenie gimnastyki mózgu. Szczególnie zaleca się je przed rozpoczęciem odrabiania lekcji w domu lub, gdy w trakcie jakiejś pracy umysłowej dochodzi do tzw. "martwego punktu".

Leniwe ósemki - Kreślenie kciukiem, płynnym ruchem poziomej ósemki, zaczynając od punktu środkowego na wysokości oczu w lewo.
Ćwiczenie to koordynuje pracę obu półkul mózgowych. Poprawia płynność czytania, pisania, zapamiętywanie, myślenie.

Rysowanie oburącz - rysowanie, bazgranie, linii, figur, kształtów, z których każda rysowana jedną ręką jest zwierciadlanym odbiciem drugiej, rysowanej w tym samym czasie drugą ręką. Może być w powietrzu lub na dużej płaszczyźnie.
Ćwiczenie poprawia pisanie, rysowanie, powoduje rozwój twórczego myślenia i zdolności plastycznych.

Słoń - ręka wyciągnięta w przód grzbietem dłoni do góry, głowa przytulona uchem do ramienia, wzrok podąża ponad wierzchem dłoni za poruszającą się ręką. Pozycja stojąca, w małym rozkroku. Rysowanie ręką "Leniwych ósemek".
Ćwiczenie rozluźnia mięśnie szyi, oczu, poprawia pamięć i koncentrację, pomaga lepiej słuchać, aktywizuje zmysł równowagi, rozwija zdolności matematyczne. 

Pozycje pogłębiające:

Pozycja Dennisona - Pozycja siedząca, nogi skrzyżowane w kostkach, kolana lekko ugięte, ręce splecione na piersiach (wyprostować przed sobą ramiona, następnie przenieść jedną rękę nad drugą, łącząc wewnętrzne strony dłoni kciukiem do dołu i zamknąć je splecionymi palcami, potem przetoczyć zamknięte ręce do dołu i w stronę ciała), oczy skierowane do góry, język na podniebieniu. Można wykonać to ćwiczenie również na stojąco.
Ćwiczenie wpływa na poprawę koncentracji, stabilności emocjonalnej, wzmacnia poczucie własnej wartości.
Pozycja ta - obok ruchów naprzemiennych - to bardzo ważne ćwiczenie, jedno z najistotniejszych w kanonie gimnastyki mózgu. Daje efekt natychmiastowy. To pozycja tonizująca, uspakajająca. Powoduje "rozjaśnienie w głowie". Dobrze jest wykonywać to ćwiczenie przez 5-10 min. dwa razy dziennie, a jeszcze lepiej wielokrotnie do niego powracać.

Punkty pozytywne - Lekko dotyka się palcami punktów położonych na wypukłościach czoła, między brwiami a linią włosów, w połowie tej odległości.
Ćwiczenie wpływa na racjonalne myślenie, odpręża, odblokowuje pamięć, ułatwia uczenie się, poprawia samopoczucie.

Ćwiczenia energetyzujące:

Punkty na myślenie - kciukiem i palcem wskazującym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara wykonuje się masaż punktów położonych poniżej i nieco na zewnątrz początku obojczyka (dwustronnie). Druga ręka w tym czasie powinna leżeć na pępku. Należy ręce zmieniać.
Ćwiczenie to powoduje dotlenienie mózgu, dotyk pępka przywraca równowagę i stabilizację całego ciała, ułatwia czytanie. 

Kapturek myśliciela - kilkakrotnie odwijamy uszy z góry na dół, do tyłu.
Ćwiczenie wyostrza słuch, poprawia równowagę, ułatwia uważne słuchanie i jasne wypowiadanie się.

Punkty równowagi - palcami prawej ręki należy dotknąć punktu za uchem, tuż poniżej wyrostka sutkowego, drugą rękę położyć na pępku, głowa prosto. Wykonujemy je 30 sekund. Potem zmiana rąk.

Ćwiczenie ułatwia podejmowanie decyzji, koncentrację, myślenie skojarzeniowe, wyostrza zmysły. Poprawia umiejętność uczenia się, samopoczucie, poczucie równowagi, umiejętności potrzebne do gier sportowych.

Ćwiczenia wydłużające:
Aktywna ręka - wyciągniętą w górę przy głowie ręką stawia się opór naciskowi drugiej ręki, nacisk następuje przy wydechu w czterech kierunkach: do przodu 3x, do tyłu 3x, w kierunku głowy 3x, w kierunku przeciwnym 3x.

Ćwiczenie odpręża mięśnie barków, pobudza zdolność działania mięśni ramion, wzmacnia koncentrację, poprawia charakter pisma, ułatwia rysowanie, a także poprawia zdolności językowe, ortografię, kaligrafię

Ćwiczenia Dennisona mogą stanowić wstęp do głównego zajęcia, ponieważ dziecko staje się wtedy bardziej podatne na działania edukacyjne i terapeutyczne.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin