STEROWANIE_TA_MOCI_GU_01.DOC

(3594 KB) Pobierz
UKŁAD DO STEROWANIA TRZEMA PRZENOŚNIKAMI TAŚMOWYMI

 

 

PRZEMYSŁOWE SYSTEMY KONTROLNO POMIAROWE

        LABOLATORIUM

 

 

WYKONALI: 

      CABAJ PIOTR

      CHOJNACKI ROBERT   

      GORGOSZ KRZYSZTOF

      LOZIA BARTŁOMIEJ

   

WYDZIAŁ: ELEKTRYCZNY

ROK       III

SEMESTR  V

TEMAT:  

 

STEROWANIE TAŚMOCIĄGU              

DATA WYKONANIA

          01.10.1998

NR ĆWICZENIA

        

             

 

OCENA:

 

 

 

CHARAKTERYSTYKA PROBLEMU

 

W jaki sposób zaprojektować pracę linii produkcyjnej lub przesyłowej na którą składa się układ trzech taśmociągów tak aby możliwa była praca przy przenoszeniu elementów o dużych masach bez przestojów na linii Warunkiem koniecznym do spełnienia powinno być wyłączenie linii tak aby nie pozostał na niej żaden element transportowany, utrudniający jej ponowny rozruch. Sterowanie powinno zapewniać także natychmiastowe wyłączenie całej linii w przypadku awarii lub zagrożenia życia obsługi.

 

UKŁAD DO STEROWANIA TRZEMA PRZENOŚNIKAMI TAŚMOWYMI

 

              Zadaniem zaprojektowanego układu jest płynne uruchamianie i wyłączenie trzech taśm wchodzących w skład np. linii produkcyjnej lub ciągu taśm transportowych. Aby została zachowana płynność i ciągłość pracy układ sterowania powinien załączać przenośniki taśmowe w określonej kolejności i w określonym czasie. Proces wyłączenia powinien być tak ułożony aby nie nastąpiło pozostawienie  transportowanego materiału na taśmie taśmociągu. Aby układ spełniał wymagania wyłączenie powinno następować w odwrotnej kolejności niż załączanie. Taśmociąg T1 jest umieszczony jako pierwszy, T2 jako drugi a T3 jako trzeci w szeregu. Aby proces technologiczny przebiegał bez zakłóceń taśmy powinny być załączane w kolejności T3 - T2 - T1,tzn tak aby w momencie uruchomienia pierwszego taśmociągu i podania elementu do przesyłu następne taśmociągi już pracowały. W ten sposób można zapobiec przestojom linii produkcyjnej, bądź jej zablokowaniu poprzez nagromadzenie się przesyłanych elementów.

              Wyłączenie linii taśmociągowej powinno odbywać się w kolejności odwrotnej niż załączanie. Pierwszy powinien być odłączony taśmociąg T1, następnie T2 a na końcu T3. Umożliwia to „zjechanie” ostatniego elementu z ciągu taśm i pozostawienie jej „czystej” tj. bez żadnego elementu przesyłowego. Jest to bardzo ważne podczas transportowania elementów o dużym ciężarze lub w przypadku ciężkiego rozruchu silników napędzających taśmociąg.

Układ sterowania posiada też wyłącznik awaryjny, powodujący natychmiastowe zatrzymanie pracy układu w przypadku zagrożenie bezpieczeństwa pracy, uszkodzenie transportowanego materiału lub zniszczenia ciągu taśm transportowych.

 

Schemat układu.

 



Przygotowanie do pracy z programem

 

Aby uruchomić program do współpracy ze sterownikiem MODICON TSX MICRO należy uruchomić program obsługujący „PLC 7 JUNIOR”, który znajduje się w menu START systemu WINDOWS. Po uruchomieniu programu należ przystąpić do tworzenia nowego pliku wybierając z opcję <NEW> z menu <FILE>. Dokonany wybór pozwala na wprowadzenie nowego algorytmu do działania sterownika. Następnie dokonujemy definiowania parametrów sterownika. Po pojawieniu się okienka wyboru wybieramy model sterownika z jakim terminal będzie pracował. W naszym przypadku jest to TSX MICRO a następnie model procesora TSX 3722 V1 5. Gdy zdefiniujemy dane parametry przechodzimy do menu głównego programu <PROGRAMS> wybierając w opcji <TASK>  rodzaj sterowania, ma być sterowanie główne <MAST> oraz w opcji <SELEKT LANGUAGE> wybór języka programowania, językiem programowania jest język drabinkowy <LADDER (LD)>.

Następnie przechodzimy do menu edytora i definiujemy sterownik. Z menu <APLICATION>  wybieramy <CONFIGURATION> i ustawiamy moduły wejścia – wyjścia. W skład naszej konfiguracji wchodzą:

·         <TSX DMZ 64DTK> - moduł wejścia – wyjścia

·         <TSX AEZ 414> - moduł analogowy

·         <TSX STZ 10> - moduł komunikacji

Następnym etapem jest napisanie programu. Język komunikacji polega na ustawianiu odpowiednich symboli w szeregi przypominające drabinki (język drabinkowy). Jest to język graficzny. Następnie parametryzujemy wybrane przez nas obiekty oznaczając:

-    %I.......        – wejścia układu sterowania

-    % M. .......   -  komórki pamięci (tzw. Flagi)

-          % Q .........   – wyjścia układu

 

Po narysowaniu schematu układu wchodzimy do opcji <EDIT> i wybieramy polecenie <CONFIRM> powodujące skompilowanie napisanego programu. Po połączeniu terminala ze sterownikiem (menu <PLC> opcja <CONNECT>) dokonujemy przesłania programu do sterownika <TRANSFER> a następnie uruchomienia <RUN>. Jeżeli chcemy dokonać poprawek w programie należy zatrzymać wykonywanie programu <STOP> a następnie rozłączyć terminal od sterownika <DISCONNECT>.

 

Opis działania programu.

 

Załączenie

 

Wyłącznik linii przesyłowej składającej się z trzech taśmociągów stanowi wejście %I1.1 z którego po uaktywnieniu sygnał przekazywany jest do komórki pamięci M0. Komórka ta przechowuje sygnał i jednocześnie steruje trzema wyjściami. Pierwsze wyjście uaktywniające bezpośrednio pracę taśmociągu T1. Kolejne wyjścia są sterowane sygnałem opóźnionym o czas potrzebny do pełnego rozruchu taśmy pierwszej i drugiej.

 

Wyłączenie

 

Wyłącznik linii przesyłowej to wejście %I1.2, które po uaktywnieniu przesyła sygnał do komórki M1. Następnie komórka ta steruje wyjściami odłączającymi silniki. W pierwszej chwili po czasie potrzebnym do przekazania całego ładunku z taśmy taśmociągu  zostaje wyłączony silnik napędzający taśmy T1. Następnie po czasie potrzebnym do przekazania całego ładunku z taśmy taśmociągu  zostaje wyłączony silnik napędzający taśmy T2, a następnie T3.

 

W chwili wystąpienia awarii lub wypadku możliwe jest nagłe wyłączenie wszystkich taśm. Tym procesem steruje wejście %I1.3

 

 

 

 

 

Działanie timera TON

 



 

 

Timer TON zaącza impuls na wyjście Q po odliczeniu zadanego czasu od podania impulsu na jego wejście.

 

- TIME BASE  - czas kroku, przyjmuje wartości 1min,1s, 100ms

- CURRENT VALUE – wartość kroków zliczana do osiągnięcia wartości nastawionej         TMiP,  może być wczytywana, testowana ale nie zapisywana do programu.

-          PRESET VALUE -  wartość krokow programowana przez użytkownikaod 0 do 9999

Sygnał na wyjście jest generowany po czasie TmiP*TB

-          SETTING INPUT –  IN  - wejście sygnałowe, załącza timer

-          TIMER OUTPUT – Q  - wyjście timera podające sygnał do układu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM







 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin