calypakiet.doc

(397 KB) Pobierz
\pagestyle{empty}

 

 

Uniwersytet Śląski w Katowicach

 

 

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

 

 

 

 

 

 

 

 

Kierunek Informatyka

 

Pakiet informacyjny ECTS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katowice 2003/2004

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakiet informacyjny został przygotowany przez pracowników Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

 


1. Wprowadzenie

 

Europejski System Transferu Punktów (European Credits Transfer System – ECTS) został opracowany przez Komisję Unii Europejskiej dla przygotowania procedur gwarantujących uznawanie okresu studiów odbywanych za granicą. System ten pozwala uczelniom na wzajemne uznawanie osiągnięć studentów w nauce, posługuje się bowiem powszechnie zrozumiałymi „miernikami” – punktami i stopniami.

Stosowanie ECTS bazuje na wzajemnym zaufaniu i zgodności pomiędzy współpracującymi ze sobą uczelniami. Podstawą systemu ECTS są trzy elementy: informacja (o programie zajęć i osiągnięciach studenta w nauce), porozumienie (o programie zajęć pomiędzy współpracującymi uczelniami i studentem) oraz stosowanie punktów ECTS (określających „ilość” pracy, jaką musi wykonać student, aby uzyskać zaliczenie). ECTS może być również stosowany w obrębie jednej uczelni lub pomiędzy uczelniami jednego kraju.

Punkty ECTS

Punkty ECTS są wartością liczbową przyporządkowaną poszczególnym przedmiotom/kursom na podstawie ilości pracy, jaką musi wykonać student, aby je zaliczyć. Odzwierciedlają one ilość pracy, jakiej wymaga każdy przedmiot w stosunku do całkowitej ilości pracy, jaką musi wykonać student, aby zaliczyć pełny rok akademicki w danej uczelni. Punkty ECTS są przydzielane za: wykłady, ćwiczenia, laboratoria, prace terenowe, seminaria, pracę indywidualną (w bibliotece lub w domu) oraz egzaminy lub inne formy oceny.

Punkty ECTS są relatywnym, a nie bezwzględnym miernikiem ilości pracy wymaganej od studenta. W ramach ECTS ilość pracy wymaganej w całym roku akademickim odpowiada 60 punktom; na semestr przypada zazwyczaj 30 punktów. Punkty ECTS można przyznawać za przygotowanie/realizację projektów, prace semestralne, dyplomowe, jeśli te elementy stanowią integralną część programu studiów i pod warunkiem, że podlegają one ocenie.

Punkty ECTS przyporządkowane są przedmiotom/kursom, natomiast przyznawane są studentom, którzy spełnili wymogi niezbędne do ich zaliczenia.

Skala ocen ECTS

Wyniki egzaminów i innych form zaliczania wyrażone są zazwyczaj w postaci ocen. W Europie istnieje wiele różnych systemów ocen. Skala ocen ECTS została opracowana (na podstawie danych przekazanych przez uczelnie biorące udział w programie pilotażowym) z myślą o tym, aby ułatwić uczelniom przekładanie ocen przyznanych studentom przez uczelnię zagraniczną. Nie zastępuje ona ocen przyznanych przez daną uczelnię wg jej własnego systemu, a jedynie daje dodatkowe informacje na temat pracy studenta. Uczelnia sama decyduje o tym, jak dostosować skalę ocen ECTS w odniesieniu do jej własnego systemu. Poniższa tabela przedstawia porównanie skali ocen ECTS i skali stosowanej w polskich uczelniach.

 

Ocena ECTS

Ocena polska

Definicja

A

5.0

CELUJĄCY – wybitne osiągnięcia z dopuszczeniem jedynie drugorzędnych błędów

B

4.5

BARDZO DOBRY – powyżej średniego standardu, z pewnymi błędami

C

4.0

DOBRY – generalnie solidna praca, z szeregiem zauważalnych błędów

D

3.5

ZADOWALAJĄCY – zadowalający, ale z istotnymi brakami

E

3.0

DOSTATECZNY – praca/wyniki spełniają minimalne kryteria

FX

NIEDOSTATECZNY – punkty będzie można przyznać, gdy student uzupełni podstawowe braki w opanowaniu materiału

F

NIEDOSTATECZNY – punkty będzie można przyznać, gdy student gruntownie przygotuje całość materiału


Podstawowe elementy ECTS

·                      Pakiet Informacyjny – każda uczelnia, która zamierza uczestniczyć w systemie ECTS przygotowuje aktualizowany co roku pakiet informacyjny,  przedstawiający kierunki studiów i programy nauczania dostępne w uczelni. Pakiet jest przewodnikiem po uczelni i powinien zawierać takie informacje jak: lokalizacja, zasady przyjmowania na studia, kalendarz akademicki, możliwości zakwaterowania studentów itp. Istotną częścią pakietu jest opis poszczególnych przedmiotów/kursów, zawierający informację o ich: treści, poziomie, statusie (obowiązkowy, fakultatywny), czasie trwania i terminarzu, warunkach wstępnych zapisu, warunkach zaliczenia, przyporządkowaniu punktów ECTS.

·                     Porozumienie o programie zajęć obowiązujące zarówno uczelnię macierzystą i zagraniczną, jak i studenta – określa program zajęć, w jakich uczestniczyć ma student oraz liczbę punktów, jaka ma być przyznana za ich zaliczenie.

·                     Wykaz zaliczeń przedstawia osiągnięcia studenta w nauce – przygotowuje się go zarówno przed wyjazdem studenta, jak i po zakończeniu przez niego studiów za granicą. W wykazie odnotowuje się wszystkie przedmioty/kursy, w których student uczestniczył wraz z uzyskaną liczbą punktów oraz ocenami przyznanymi zgodnie ze skalą ocen stosowaną w danej uczelni, a także – jeśli to możliwe – stopnie przyznane zgodnie ze skalą ECTS. Połączenie punktów i stopni daje odpowiednio „ilościowy” i „jakościowy” opis pracy studenta w okresie studiów za granicą.


2. Uniwersytet Śląski w Katowicach

 

ADRES              40-007 Katowice,

                                          ul. Bankowa 12

              Tel.               (0 prefix 32) 258 24 41, 258 82 11, 258 72 31, 259 96 01 (centrala

               http:/www.us.edu.pl

 

Osobą odpowiedzialną od strony technicznej za program Socrates-Erasmus jest mgr Agata Wójcik ( Dział Współpracy z Zagranicą, Katowice, ul. Bankowa 12, tel. (+48 32) 259 96 01
fax:  (+48 32) 259 96 05, e-mail:               DWZ@usl.adm.edu.pl)

 

Informacje o Uczelni

 

Rektor:                                                                                                                  prof. dr hab. Janusz Janeczek

Prorektor ds. Nauki:                                            prof. dr hab. Wiesław Banyś

Prorektor ds. Nauczania:                              prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz

Prorektor ds. Finansowych:                prof. dr hab. Jerzy Zioło

 

Uniwersytet Śląski został założony w 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w Polsce. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej istniejącej od roku 1948 oraz Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego działającej na terenie Górnego Śląska od 1965 roku. (Przed powołaniem Filii UJ, przez dwa lata istniało w Katowicach Studium Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego). Obecnie Uniwersytet usytuowany jest w pięciu miastach regionu: Katowicach, Sosnowcu, Cieszynie, Chorzowie i Jastrzębiu Zdroju. Obiekty Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii zlokalizowane są w Katowicach.

Uniwersytet Śląski jest uczelnią państwową i posiada jedenaście wydziałów:

·        Wydział Artystyczny (Filia w Cieszynie)

·        Wydział Biologii i Ochrony Środowiska;

·        Wydział Filologiczny;

·        Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii;

·        Wydział Nauk o Ziemi;

·        Wydział Nauk Społecznych;

·        Wydział Pedagogiki i Psychologii;

·        Wydział Prawa i Administracji;

·        Wydział Radia i Telewizji;

·        Wydział Techniki;

·        Wydział Teologiczny

oraz osiem jednostek międzywydziałowych:

·       Śląska Międzynarodowa Szkoła Handlowa;

·       Międzynarodowa Szkoła Nauk Politycznych;

·       Kolegium Języka Biznesu;

·       Szkoła Zarządzania;

·       Centrum Studiów nad Środowiskiem Naturalnym;

·       Szkoła Języka i Kultury Polskiej;

·       Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne;

·       Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze;

·       Międzynarodowa Szkoła Nauk o Edukacji i Kulturze (Filia w Cieszynie)

 

Uniwersytet Śląski zatrudnia ok. 2000 nauczycieli akademickich w tym ponad 200 profesorów i 250 doktorów habilitowanych. Na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych studiuje około 40 000 osób.

 

 

Zasady przyjmowania na studia

 

Uniwersytet Śląski przyjmuje kandydatów na I rok studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych w ramach limitów przyjęć ustalonych przez Senat dla poszczególnych kierunków studiów. Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty:

·         wypełniony formularz zawierający podanie i życiorys,

·         świadectwo dojrzałości w oryginale lub jego odpis,

·         cztery fotografie o wymiarze 37x52 mm,

·         orzeczenie lekarskie stwierdzające przydatność kandydata do studiów na określonym kierunku.

 

Kandydat wnosi opłatę rekrutacyjną w wysokości ustalonej przez Ministra Edukacji Narodowej. Przyjęcie kandydatów na I rok następuje na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, którego zasadniczym elementem może być: egzamin wstępny, konkurs świadectw, rozmowa kwalifikacyjna – zależnie od kierunku studiów. Informacje o terminie i miejscu składania dokumentów można znaleźć w Informatorze dla kandydatów na studia w Uniwersytecie Śląskim lub na stronie internetowej: http://www.us.edu.pl/uniwersytet/informator/.

 

 

Zakwaterowanie

 

Uniwersytet Śląski dysponuje 3500 miejscami w 13 domach studenckich(w większości w pokojach dwuosobowych). W zależności od standardu cena za miejsce waha się od 300 do 400 zł. miesięcznie. Uczelnia przyznaje ulgi w opłatach za mieszkanie w akademiku studentom o niższych dochodach.

 

 

Kluby studenckie

 

Z Uniwersytetem są związane cztery kluby studenckie:

·  Straszny Dwór – usytuowany w DS nr 3;

·  Za Szybą – usytuowany w DS nr 7;

·  Remedium – usytuowany w DS nr 1;

·  Pod Rurą – usytuowany na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

 

Na terenie Katowic i Sosnowca funkcjonują dwie studenckie rozgłośnie radiowe: Egida i Rezonans, nadające na częstotliwości 99,1 MHz.

 

 

Biblioteka

 

Biblioteka Główna Uniwersytetu Śląskiego posiada bogate zbiory książek i czasopism naukowych. Zasoby te obejmują ponad milion książek oraz około 1200 tytułów czasopism krajowych i zagranicznych. Biblioteka umożliwia dostęp do szeregu skomputeryzowanych usług, takich jak: bibliograficzne bazy danych, czasopisma w wersji elektronicznej, komputerowy katalog książek Biblioteki Głównej (z możliwością ich zdalnego zamawiania) czy katalogów wielu polskich i zagranicznych bibliotek.

 

Godziny otwarcia Biblioteki Głównej:

Wypożyczalnia: poniedziałek – piątek 9. 00–17. 00, sobota 9. 00–13. 00

Wypożyczalnia Międzybiblioteczna: poniedziałek – piątek 10. 00– 14. 00

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin