-obraz anamorficzny - w kinematograficznej techniki rejestracji obrazu panoramicznego na taśmach filmowych 35 mm, a także innych mediach służących do zapisu obrazu. Termin ten stosowany jest także w odniesieniu do projekcji kinowej wymagającej projektorów wyposażonych w optykę z soczewkami anamorfotycznymi pozwalającymi odtworzyć oryginalne proporcje obrazu na ekranie.-do czego służy kod czasowy - Każdy magnetowid zapisuje kod czasowy – informację opisującą każdą ramkę materiału filmowego lub dźwiękowego. Kod czasowy ma postad:
godzina : minuta : sekunda : ramka
Kod czasowy jest podstawową informacją wykorzystywaną do montażu i opisu programów telewizyjnych. Kod czasowy może byd zapisany jako czas rzeczywisty.-różnica między kamerami studyjnymi, a kamkorderami - Kamery studyjne- używane w studiach telewizyjnych i na wozach transmisyjnych, nie rejestrują sygnału wizyjnego, lecz przekazują go do miksera, magnetowidu, nadajnika satelitarnego itp.
Kamkordery (Kamery ENG)- posiadają wbudowane urządzenie rejestrujące sygnał wizyjny (sygnał foniczny, kod czasowy) na taśmie magnetycznej, dysku optycznym, pamięci flasch, dysku twardym)-montaż liniowy – proces montazu obrazu i dzwieku,, zapisanych sekwencyjnie (jeden material po drugim), najczesciej zarejestrowanych na tasmie magnetycznej-klucz chrominacyjny - rodzaj kluczowania, w kórym sygnał klucz generowany jest na pordstawie chrominacji treści obrazka np. na podstawie koloru niebieskiego lub zielonego
Ten rodzaj kluczowania stosowany jest między innymi do ralizacji prognozy pogody-wybieranie progresywne - Wybieranie międzyliniowe lub progresywne szerokośd pasma system fonii ( mono, stereo, dwukanałowy, Nicam) format od razu poziomy bieli, czerni, sygnałów synchronizacji.-jakie cechy ludzkiego wzroku wykorzystuje kinematografia - wzrok człowieka charakteryzuje się ograniczoną rozdzielczością (większą dla luminancji a mniejszą dla barw, większą w płaszczyźnie pionowej niż pionowej) oraz pewną bezwładnością. Właściwości te pozwalają na istotne ograniczenie ilości niezbędnej informacji o przesyłanych obrazach. Wrażenie ruchu powstanie już kiedy nieruchome sekwencje obrazów zostaną wyświetlone z szybkością co najmniej 16 klatek na sekundę.
1. Co to jest wybieranie między liniowe - Wybieranie międzyliniowe lub progresywne szerokośd pasma system fonii ( mono, stereo, dwukanałowy, Nicam) format od razu poziomy bieli, czerni, sygnałów synchronizacji.2. Co to jest DVB-T – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 19973. Do czego służy format "Letterbox" - Przekształcenie, które dostosowuje obraz panoramiczny (szerokiego) do węższego ekranu poprzez dodanie czarnych pasów na górze i dole ekranu.4. Co to jest telekino - proces konwersji obrazu z taśmy filmowej na sygnał telewizyjny analogowy bądź cyfrowy. Jest to także nazwa maszyny, służącej temu zadaniu.5. Co to jest orbita geostacjonarna - to orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi6. Do czego służy kompresja sygnału cyfrowego - Kompresja jest to działania polegające na zmniejszaniu ilości bitów potrzebnych do wyrażenia danej informacji np. obrazu lub dźwięku.7. Co to jest montaż nieliniowy - system montazu ktory umozliwia dostep do dowolnej ramki klipu bez koniecznosci odtwarzania czy przewijania. W systemi montazu nieliniowego nie ma koniecznosci nagrywania zmotnowanego materialu na nowy nosnik8. Wypisz funkcje miksera wizyjnego - przełączanie wizyjnych sygnałów wejściowych, dodawanie efektów, kluczowanie (nakładanie na obraz pewnego fragmentu z innego obrazu), dodawanie napisów czy grafiki. Miksery mogą przyjmową sygnały analogowe (composite component) lub cyfrowe SDI, HD-SDI.
1.obraz anamorficzny - w kinematograficznej techniki rejestracji obrazu panoramicznego na taśmach filmowych 35 mm, a także innych mediach służących do zapisu obrazu. Termin ten stosowany jest także w odniesieniu do projekcji kinowej wymagającej projektorów wyposażonych w optykę z soczewkami anamorfotycznymi pozwalającymi odtworzyć oryginalne proporcje obrazu na ekranie.2.do czego służy kod czasowy - Każdy magnetowid zapisuje kod czasowy – informację opisującą każdą ramkę materiału filmowego lub dźwiękowego. Kod czasowy ma postad:
Kod czasowy jest podstawową informacją wykorzystywaną do montażu i opisu programów telewizyjnych. Kod czasowy może byd zapisany jako czas rzeczywisty.3.różnica między kamerami studyjnymi, a kamkorderami - Kamery studyjne- używane w studiach telewizyjnych i na wozach transmisyjnych, nie rejestrują sygnału wizyjnego, lecz przekazują go do miksera, magnetowidu, nadajnika satelitarnego itp.
Kamkordery (Kamery ENG)- posiadają wbudowane urządzenie rejestrujące sygnał wizyjny (sygnał foniczny, kod czasowy) na taśmie magnetycznej, dysku optycznym, pamięci flasch, dysku twardym)4.montaż liniowy – proces montazu obrazu i dzwieku,, zapisanych sekwencyjnie (jeden material po drugim), najczesciej zarejestrowanych na tasmie magnetycznej5.klucz chrominacyjny - rodzaj kluczowania, w kórym sygnał klucz generowany jest na pordstawie chrominacji treści obrazka np. na podstawie koloru niebieskiego lub zielonego
Ten rodzaj kluczowania stosowany jest między innymi do ralizacji prognozy pogody6.wybieranie progresywne - obecnie stosuje się to w telewizji programowej. Caly obraz podzielony jest na dwa polobrazy (pola) Polobraz nieparzysty i parzysty. Eliminuje efekty migotania obrazu telewizyjnego na ekranie kinetoskopu odbiornika telewizyjnego.7.jakie cechy ludzkiego wzroku wykorzystuje kinematografia - wzrok człowieka charakteryzuje się ograniczoną rozdzielczością (większą dla luminancji a mniejszą dla barw, większą w płaszczyźnie pionowej niż pionowej) oraz pewną bezwładnością. Właściwości te pozwalają na istotne ograniczenie ilości niezbędnej informacji o przesyłanych obrazach. Wrażenie ruchu powstanie już kiedy nieruchome sekwencje obrazów zostaną wyświetlone z szybkością co najmniej 16 klatek na sekundę.
1. Co to jest wybieranie między liniowe - obecnie stosuje się to w telewizji programowej. Caly obraz podzielony jest na dwa polobrazy (pola) Polobraz nieparzysty i parzysty. Eliminuje efekty migotania obrazu telewizyjnego na ekranie kinetoskopu odbiornika telewizyjnego.2. Co to jest DVB-T –telewizja cyfrowa naziemna. Standard telewizji cyfrowej dvb nadawanej naziemnie. Do kompresji audio/video wykorzystuje się standard mpeg-2 lub mpeg-43. Do czego służy format "Letterbox" - Przekształcenie, które dostosowuje obraz panoramiczny (szerokiego) do węższego ekranu poprzez dodanie czarnych pasów na górze i dole ekranu.4. Co to jest telekino - proces konwersji obrazu z taśmy filmowej na sygnał telewizyjny analogowy bądź cyfrowy. Jest to także nazwa maszyny, służącej temu zadaniu.5. Co to jest orbita geostacjonarna - to orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi6. Do czego służy kompresja sygnału cyfrowego - Kompresja jest to działania polegające na zmniejszaniu ilości bitów potrzebnych do wyrażenia danej informacji np. obrazu lub dźwięku.7. Co to jest montaż nieliniowy - system montazu ktory umozliwia dostep do dowolnej ramki klipu bez koniecznosci odtwarzania czy przewijania. W systemi montazu nieliniowego nie ma koniecznosci nagrywania zmotnowanego materialu na nowy nosnik8. Wypisz funkcje miksera wizyjnego - przełączanie wizyjnych sygnałów wejściowych, dodawanie efektów, kluczowanie (nakładanie na obraz pewnego fragmentu z innego obrazu), dodawanie napisów czy grafiki. Miksery mogą przyjmową sygnały analogowe (composite component) lub cyfrowe SDI, HD-SDI.
Kompatybilność - to cecha standardu lub urządzenia dzięki której nowa wersja jest zgodna z poprzednią lub na odwrót.NTSC - National Television System Committee –1953 r, tłumaczony jako Never The Same Color. Rozpowszechniony głównie w Amerykach oraz Japonii, Korei Południowej. Cechy: 525 linii 27,97klatek na sekundę ( częstotliwośd odświeżania 59,94Hz) problemy z przekłamywaniem barw.PAL -Phase Alterating Line – system opracowany w Niemczech w 1967 roku jako ulepszenie systemu NTSC. Używany Głownie w Europie zachodniej, Afryce , Australii ( w Polsce od 1995r). Cechy: 625 linii 25 obrazów na sekundę.Secam - Sequentiel couleur a memoire – francuski system opracowany w 1956 roku, używany od 1967 roku głównie we francji i w krajach socjalistycznych również w Polsce do 1995 roku. Cechy 625 linii 25 klatek na sekundę trudności z obróbka – koniecznośd dekodowania sygnału np., do miksowania.Rozdzielczość - jest to parametr określający liczbę pikseli z których składa się obraz. Wyrażany jest w pikselach lib liniach na dana jednostkęKompresja - jest to działania polegające na zmniejszaniu ilości bitów potrzebnych do wyrażenia danej informacji np. obrazu lub dźwięku.Kamera filmowa - urządzenie zdolne do zapisu obrazów w krótkich odstępach czasowych na taśmie filmowej. Na początku istnienia telewizji wykorzystywana była do tworzenia audycji telewizyjnych.Kamera telewizjina - urządzenie służące do przekształcania obrazów na sygnał elektryczny.Kamerą studyjna - używane w studiach telewizyjnych i na wozach transmisyjnych, nie rejestrują sygnału wizyjnego, lecz przekazują go do miksera, magnetowidu, nadajnika satelitarnego itp.Ekspozycjia - - może byd regulowana ręcznie lub automatycznie. Na ekspozycję ma wpływ ustawienie przesłony w obiektywie i regulacje dostępne w kamerze ( wzmocnienie, filtry szare).Temperatura barwowa światła określana jest przez porównanie barwy tego światła ze światłem emitowanym przez ciało doskonale czarnego o danej temperaturze . Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K).U-matic - system wykorzystujący taśmę o szerokości 3/4 cala umieszczoną w kasecie, rozpowszechniony w 1976 roku;Betacam - najpopularniejszy system taśmowy, obecnie w użyciu pozostały przede wszystkim magnetowidy, (1982 r, taśma o szerokości 1/2 cala)HDCAM - zapis sygnału HD (1440x1080) - 1997 rRecordery - magnetowidy rejestrujące i odtwarzające sygnały, stosowane są w studiach, wozach transmisyjnych, zestawach montażowych do montażu i zapisu audycji telewizyjnychInsert - wgranie, montaz polegajacy na nagrywaniu wizji, fonii lub kodu czasowego pomiedzy istniejace fragmenty montowanej audycji. Wgranie kasuje nagrany wczesniej w danym miejscu sygnal.Timeline – jest to sposob prezentacji roznych zdarzen w porzadku chronologicznym. W programach do montazu timeline prezentuje graficznie poszczegolne sceny (ujecia), przejscia pomiedzy nimi (efekty), sciezki dzwiekowe, grafike.Macierz dyskowa - zestaw dysków twardych, na których zapisywane są materiały do montażu i zmontowane audycje. Jest tak skonstruktowane, że usterka jednego dysku nie powoduje utraty danych, uszkodzone dyski można wymieniad w trakcie pracy macierzy.Synchronizacja - Sygnały wizyjne , które są miksowane na mikserach muszą byd zsynchronizowane.Urządzenia telewizyjne jak np. magnetowidy, kamery, syntezatory znaków, grafiki, posiadają wejścia do podłączenia sygnałów odniesienia (ref video), dzięki czemu sygnały wychodzące są zsynchronizowane.Eng - Electronic News Gathering -pozyskiwanie materiałów telewizyjnych za pomocą urządzeo elektronicznych: kamer reporterskich , wozów transmisyjnych i satelitarnych. Ogólnie cały sprzęt reporterski używany przez ekipy zdjęciowe określany jest jako sprzęt ENG.
evgenia5a