Pijet MonikaPedagogika EPiW III r. I st. niestacjonarne
Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków
Temat zajęć: „Śniegowy bałwanek” – zajęcia plastyczne, rysowanie świecą konturu bałwanka, następnie zamalowanie całej kartki farbami.
Cel ogólny: - wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne.- zapoznanie się z nową techniką plastyczną – rysowanie świecą. Wyzwalanie kreatywnej postawy dziecka.
Cele operacyjne
Uczeń:- rozwija twórcze myślenie i działanie poprzez wypowiadanie się.- rozwija pomysłowość i wyobraźnię podczas wykonywania pracy- wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie, posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego jak : kształt, barwa, faktura.
Metody Cz. Kupisiewicza:
aktywizująca , słowna, oglądowa
Formy pracy:
indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: kartki z bloku A4, świeczki, farby plakatowe, pędzelki, kubeczki na wodę, płyta CD, podkładki pod kartki, plansze przedstawiające zimę i jej elementy, gotowa praca.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Formy organizacyjne,
metody,
rodzaj edukacji
Spostrzeżenia,
uwagi
Wita się z uczniami.
Wprowadza dzieci w tematykę dzisiejszych zajęć. Rozmawia z uczniami o zimie, zadaje pytania:
- jakie sporty można uprawiać w zimie
- jakie znają zabawy na śniegu
- czy lubią zimę, dlaczego. Pokazuje dzieciom plansze przedstawiające zimę, bałwana, płatki śniegu, sanki, narty itp. Związane z zimą.
Nauczyciel puszcza piosenkę pt” Tupu, tup po śniegu”.
Zadaje pytania odnośnie piosenki.
Dzieci rozmawiają z nauczycielem na temat zajęć, odpowiadają na pytania.
Wypowiadają się na temat wybranych plansz z obrazkami.
Dzieci wysłuchują piosenki. Odpowiadają na pytania.
Praca grupowa.
Metoda słowna.
Plansze z obrazkami.
Rozmowa.
Płyta CD z muzyką.
Zabawa ruchowa, z udziałem piosenki pt. „Tupu, tup po śniegu”
Dzieci ilustrują ruchem słowa „Lepimy bałwana”, wykonują czynności za nauczycielem.
Płyta CD, polecenia nauczyciela.
Zapoznanie z nową techniką rysowania świecą. Pokazanie gotowej pracy. Omówienie sposobu wykonania pracy. Zwrócenie uwagi na wykorzystanie całej powierzchni kartki, na odpowiedni dobór kolorów, oraz na inwencję twórczą dzieci.
Uczniowie uważnie słuchają poleceń nauczyciela, na temat wykonywania pracy.
Według własnej inwencji twórczej będą wykonywać pracę.
Metoda aktywizująca (czynna).
Forma – praca indywidualna.
Gotowa praca.
Zaprasza dzieci do wcześniej przygotowanych stolików.
Dzieci siadają do stolików. Zaczynają pracę.
Nadzoruje pracę dzieci, zwraca uwagę na wcześniej powiedziane zasady, pomaga w razie potrzeby.
Uczniowie pracują przy stolikach, zwracając uwagę na polecenia nauczyciela.
Kartki z bloku, farby, świeczka.
Wraz z dziećmi sprząta miejsca pracy, aby zachować porządek.
Dzieci sprzątają swoje miejsca pracy, dbają o estetyczny wygląd Sali, oraz o higienę.
Polecenia nauczyciela.
Rozmowa o pracach, które podobają się najbardziej, dlaczego.
Omawiają swoje prace, wyrażają swoje opinie na temat innych prac.
monisia012