turystyczna oferta miasta Kijowa.doc

(99 KB) Pobierz
Wstęp

Wstęp

Rozdział 1.Walory turystyczne miasta Kijowa

1.1.Zarys historii Kijowa

1.2.Zabytki UNESCO w Kijowie

1.2.1.Sobór Mądrości Bożej

1.2.2.Lawra Peczerska

1.3.Świątynie i klasztory

1.3.1.Monaster Św.Michała Archanioła o Złotych Kopułach

1.3.2.Cerkiew Św.Andrzeja w Kijowie

1.3.3.Sobór Św.Włodzimierza w Kijowie

1.4.Muzea

1.4.1.Muzeum miejskie „Duchowe Skarby Ukrainy”

1.4.2.Muzeum Historyczne Skarby Ukrainy

1.4.3.Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy

1.5.Zabytki architektury w Kijowie

1.5.1.Złota Brama

1.5.2.Matka Ojczyzna

Rozdział 2.Infrastruktura turystyczna miasta Kijowa

2.1.Baza noclegowa miasta Kijowa

2.2.Baza hotelowa miasta Kijowa

Rozdział 3.Produkt turystycyny biur podrozy

Rozdział 4.Analiza po przyjazdu turystow

Rozdział 5.Analiza SWOT

Zasadnicze wnioski

Spis wykorzystanych żródeł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział 1. Walory turystyczne miasta Kijowa

    1. Zarys historii Kijowa

Kijów - stolica Ukrainy. On - jej serce. Nawet w najtrudniejszych czasach, Kijów pełnił rolę duchowego centrum ziemi ukraińskiej. Jego historia, jak kropla wody odzwierciedla historię Ukrainy. I odwrotnie - historia Ukrainy jest nierozerwalnie związana z historią Kijowa. Ta historia była długa. Kraj i Miasto wiedziały wzloty i upadki. Były czasy, kiedy miasto leżało w gruzach, a kraj został spustoszony i zniszczony. Ale taki stan rzeczy nie utrzymywał się długo. Kijów odżywał i odżywała Ukraina.

Na terytorium Kijowa współczesny człowiek po raz pierwszy pojawił około 20.000 lat temu (koniec starożytnej epoki kamienia). To znany parking Cyrylijski, który znajduje się w północno-zachodniej części miasta (ulica Frunze 59-61, wcześniej Cyrylijska).

Problem pochodzenie Kijowa zawsze przyciągał uwagę historyków. Według legendy, późno V - VI wiek początek. BC, trzech braci Kyi, Schek i Choryw oraz ich siostra Lybed, założyli miasto na stromym prawym brzegu miasta Dniepru i nazwałi go na cześć swojego starszego brata Kyja. Oficjalnie przyjęta data powstania Kijowa – 482. Wokół Starożytnego Kijówa połączyli się takie plemiona jak poliany, drewliany, ulicze, siewierzanie oraz tywercy, Kijów stał się głównym ośrodkiem politycznym plemion wschodnich.

W 988 roku książę Włodzimierz wprowadził chrześcijaństwo w Rusi Kijowskiej jako oficjalną religie. To przyczyniło się do powstania i rozwoju więzi politycznych i kulturalnych z Bizancjum, Bułgarią i innymi krajami Europy i Bliskiego Wschodu. W XI wieku. Kijów stał się jednym z najbardziej znanych ośrodków cywilizacji w świecie chrześcijańskim. W mieście funkcjonowało około 400 cerkiew, 8 rynków, żyło ponad 50 000 mieszkańców.

Po śmierci księcia Włodzimierza Monomacha w 1125 rozpoczął się proces rozpadu jednego państwa "Rusi Kijowskiej". Na terenie byłej Rusi utworzyło się kilka księstw, które same nie mógły oprzeć się inwazji obcych. Sytuację wykorzystał Mongoło-Tatarski Khan Batyj, wnuk Czyngis-chana. W 1240 roku Kijów został zniszczony i zdewastowany przez jego hordy. Ten napad opóźnił rozwój Kijowa prawie na stulecie. Zachowały się jedynie bardzo skąpe informacje o Kijów na koniec XIII wieku.Centrum administracyjne w tym czasie przeniósł się na Padół (поділ ). Tutaj odbudowywane były rzemieślnicze rejony, wznoszone wokół nich mury.

W XIV wieku Kijów odżył, zaczęła się formułować narodowość ukrainska. W 1362 roku wojka Wielkiego Księcia Litwy zdobyły Kijów.

W XV wieku do Kijowa zastosowano prawo magdeburskie. Teraz wszystkie sprawy miejskie doprowadziły rady. Prawo magdeburskie nadało Kijowie znacznie większą niezależność w dziedzinie handlu międzynarodowego. W mieście zaczęły się tworzyć kolonię Greków, Ormian, Genueńczyków, miał swoje podwórka miały tureckie, moskowskie i polskie kupce. Na Padołe utrowzył się rynek, który został głownym obszarem miasta.

W 1569 r. Litwa i Polska zjednoczyły się w jedno państwo Rzeczypospolitą. Zgodnie z zasadami Unii Lubelskiej w 1569 roku szlachta polska zaczęła zarządzać dużą częśćią ziemi ukraińskiej,w tym Kijowem. Zaczął się okres wzmożonego narzucania narodowi ukraińskiemu wairy katolickiej. Pod koniec XVI wieku oraz w pierwszej połowie XVII wieku odbywało się społeczno-kulturalne określenie narodu ukraińskiego. Jednocześnie, rośnie bunt narodu ukraińskiego przeciwko uciskowi.

W 1648-1654 była długotrwała wojna wyzwolenia ludu ukraińskiego z polskiego ucisku. 23 grudnia 1648 w Kijowie przez Złote Wrota triumfalnie wszedł hetman Bogdan Chmielnicki prowadząc armię kozaków. Jednak, Bogdan Chmielnicki musiał prowadzić wojnę na kilku frontach z polakami i litwinami, z krymski, Khanem oraz tureckim sułtanem. Był zmuszy prosić o pomoc wojskową do rosyjskiego cara. W 1654 w Perejasłowie został zawarty sojusz z Rosją. Ukraina na długo podpadła pod władzą imperium rosyjskiego.

Mimo ogromnej presji ze strony rządu cesarskiego, w XVII wieku. Kijów był głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym ziemi ukraińskiej. Ukraińska kultura rozwinęła się wokół takich centrów jak Akademija Mohylańska w Kijowie.

W XVIII wieku. Kijów staje się symbolem prawosławia na rozległym imperium rosyjskim.

Po reformie socjalnej w 1861 roku (zniesienie pańszczyzny) zmieniło się na lepsze życie kulturalne i społeczne w Kijowie, wzrosłą liczba szpitali i placówek oświatowych. Szybko zaczął się rozwijać przemysł.

Po rewolucji październikowej 1917 roku (upadek caratu) rząd w Kijowie zmieniał się kilka razy. W latach 1917 i 1921 w Kijowie zmieniało się trzy rządy niepodległej Ukrainy, która była pod ciężarem wojny domowej. 22 stycznia 1918 roku Ukraińska Centralna Rada, kierowana przez znanego historyka profesora Michała Gruszewskeigo, ogłosiła niepodległość Ukrainy. Radiecka Rosja była jedną z pierwszych państw które uznały niepodległoścć Ukrainy.

W 1919 roku Ukraińska Republika Ludowa, kierowana przez Symona Petliurę, oficjalnie połączyła się z Zachodnią Ukraińską Republiką Ludową. Niestety, nie potrwało to długo. Po klęsce zachodnich i wschodnich armii, przechwytywaniu Kijówa przez armię radziecką, Ukraina stała się częścią Związku Radzieckiego. Podczas władzy radzieckiej, zwłaszcza pod rządami Stalina, najlepsi przedstawiciele ukraińskiej inteligencji, naukowcy, pisarzy, artyści, inżynierzy, wojskowi - zginęli w obozach Gułagu.

W czasie II wojny światowej, Kijów został niemal całkowicie zniszczony. 72 dni trwała bohaterska obrona Kijowa w 1941 roku. 19 września 1941 wojska niemieckie wkroczyły do ​​miasta. 29 września 1941 w Babim Jarze z zamordowania tysięcy Żydów zaczęła tragiczną część historii słynnego Kijowa. Hitlerowcy wybudowali dwa obozy w pobliżu miasta. W czasie wojny zabiłi około 200 000 ludzi, jeńców wojennych i cywilów. 06 listopada 1943 roku miasto zostało wyzwolone.

W latach powojennych, Kijów został szybko odbudowany. Ale znowu, sytuacja stała się nie do zniesienia dla ludzi - doniesienia, aresztowania, pokazowe procesy sądowe.

Po śmierci Stalina, sytuacja jest nieco poprawiła, ale w czasach Chruszczowa i Breżniewa przypadł szczyt ucisku na język i kulturę ukraińską ze strony Kremla. Zaczęła się masowa rusyfikacja narodu ukraińskiego.

Katastrofa w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 zmieniła życie Ukrainy i jej stolicy - Kijowa. Czarnobyl przyniósł Ukrainie dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych. Setki tysięcy ludzi straciło zdrowie, ekologia i ekonomika zaznali trwałego uszczerbku.

24 sierpnia 1991 roku Parlament Ukrainy ogłosił Deklarację Niepodległości.

01 grudnia 1991 roku 93% ludności Ukrainy głosowali w referendum dla niepodległości Ukrainy. Od tego czasu Kijów jest stolicą niepodległego państwa Ukrainy. W tym też roku został siedzibą katolickiej diecezji kijowsko-żytomierskiej obrządku łacińskiego.

Kijów ma też swój herb który w obecnym wydaniu przedstawia Michała Archanioła trzymającego płonący miecz i tarczę na lazurowym polu ( pierwszy swój herb miasto otrzymało w 1487 roku i przedstawiał on rękę trzymającą kuszę.)

1.Herb Kijowa

Flaga Kijowa - jest to prostokątny płat tkaniny o barwie lazurowej. Na środku flagi umieszczony jest herb Kijowa.

2. flaga Kijowa

Flaga i herb zostały przyjęte uchwałą Rady Miasta Kijowa w roku 1995.

Kijów jest głównym centrum gospodarczym Ukrainy z silnie rozwiniętym i zróżnicowanym przemysłem. W mieście zlokalizowane są m.in. zakłady przemysłu: maszynowego, lotniczego (Zakład Lotniczy Antonow), optycznego, precyzyjnego, środków transportu (stoczniowy), elektrotechnicznego, elektronicznego, chemicznego, materiałów budowlanych, lekkiego i spożywczego. Miasto jest gospodarzem międzynarodowych targów. Ważny węzeł komunikacyjny. Kijów posiada też międzynarodowy port lotniczy i trzy linie metra o łącznej długości 63,7 km (50 stacji).

W każdych okolicznościach, Kijów pozostawał centrum i symbolem państwa Słowian Wschodnich, świadectwem ich historycznej tożsamości, o czym świadczą liczne zabytki historyczne i architektoniczne. Takim on też pozostał i teraz dla całej społeczności ukraińskiej.

 

1.2. Zabytki UNESCO w Kijowie.

UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization; pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.

Od 2013 roku Ukraina posiada 7 obiektów które znalazły się na liście UNESCO, co stanowi 0.7 % od ogólnej ilości na świecie ( 981 obiektów stanem na 2013 rok).

W Kijowie znajdują się 2 z 7 obiektów UNESCO, a mianowicie Ławra Peczerska i Sobor Mądrości Bożej.

1.2.1 Sobór Mądrości Bożej

Sobór Mądrości Bożej (św. Zofia) - katedra chrześcijańska znajdująca się w centrum Kijowa, ukraiński zabytek architektury i malarstwa monumentalnego XI-XVIII wieku, jeden z niewielu zachowanych budynków Rusi Kijowskiej. Była jednym z głównych sanktuariów w Europie Wschodniej i centrum prawosławnej metropolii kijowskiej. Katedra mieści się na terytorium klasztora św Zofii, która jest obecnie przekształcona w państwowe historyczne i kulturowe "Sophia Museum."

Sobór, jako głowna świątynia państwa, odgrał rolę nie tylko duchowego ale też i politycznego oraz kulturowego centrum państwa. Pod łukiem św. Zofii odbywały się uroczyste zasiadanie na tronie, kościelne zebrania, przyjęcia z ambasadorami, podpisywanie porozumień politycznych. Przy soborze prowadzono kronikę katedralną i stworzono pierwsze znane na Rusi bibliotekę i szkołę. Obecnie przyjęte są dwie daty powstania Soboru, zakłada się że Sobór powstawał albo 1017 albo1037 roku .Świątynia została założona przez Jarosława Mądrego. Jego budowa została przeprowadzona w latach 20-30 XI wieku. Wokół św Zofii - centralnego budynku miasta Jarosława – wznosiły się kamienne świątynie, pałace, domy szlachty, a spokój mieszkańcom zapełniamy wysokie mury. Do dnia dzisiejszego z XI wieku zachowały się tylko Sobór Mądrości Bożej i ruiny Złotej Bramy - głównego wejścia do starożytnego Kijowa.

Zdjęcie 1.

Świątynia poświęcona jest Zofii - Mądrości Bożej. Jest to jedna z najtrudniejszych kategorii chrześcijańskiej teologii abstrakcyjnej, która ma wiele interpretacji. Według apostoła Pawła, Zofia symbolicznie odpowiada hipostazie Chrystusa - Wcielone Słowo Boże. Dopiero później, kiedy było rozpowszechnione utożsamianie Zofii z Matką Boską, kościelne święto zostało przeniesione na 8 (21) wrzesień – Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Artystyczny obraz św Zofii miał być odzwierciedleniem wielostronnego znaczenie, założone w tym symbole. To wyjaśnia olbrzymie rozmiary i nadzwyczaj skomplikowaną architekturę Soboru. Ogólnie mówiąc, wewnętrze piękno św. Zofii przedstawia średniowieczny model wszechświata, a zewnętrzy wygląd - obraz miasta Boga – Niebiańskie Jeruzalem.

Podczas swojej długiej historii katedra przetrwała najazdy wrogów, rozboje, częściowej rozbiórki, remonty i przebudowy.

Sobór Mądrości Bożej znajduje się na liście UNESCO od 2005 roku.

1.2.2. Ławra Peczerska

Ławra Peczerska- prawosławny klasztor w Kijowie, siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Parwosąłwnego Patriarchatu Moskiewskiego. Żałożony w połowie XI wieku. Był jednym z centrów rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej i Europie Wschodniej. Mnisi, którzy go zbudowali,włożyli w stworzenie klasztoru swoje przedstawienie o pięknym i pokazali światu wyjątkowy kompleks architektoniczny.

Obecnie klasztor składa się z trzech różnych grup: Górna Ławra, kompleksy jaskiń Bliskich i Dalekich. Na tym miejscu na błogosławionych wzgórzach Kijówa współistnieja Kijówo-Pecherski historyczny i kulturowy rezerwat oraz Święty Klasztor Zaśnięcia, reaktywowany w 1988 roku po długim okresie ateizmu.

Szczególnie interesujące dla pielgrzymów i turystów są jaskinie Ławry Pieczerskiej, zwane Bliskimi i Dalekimi. W Bliskich jaskiniach znajdują się cerkiew Podwyższenia Krzyża (Chrestowozdwiżeńska) wybudowana w 1700, w której mieści się wejście do pieczar Antoniego, cerkiew Wszystkich Mnichów Peczerskich zbudowana w 1839, cerkiew Striteńska (Ofiarowania Pańskiego) z 1854 (cerkiew namiestnika Bliskich Pieczar); pod ziemią, znajdują się: cerkiew św. Antoniego, cerkiew Wprowadzenia do Świątyni (Wwedeńska),,cerkiew Warłaama. W Dalnich jaslkiniach mieszczą się trzy swiątynie cerkiew Zwiastowania z czasów Teodozjusza, cerkiew św. Teodozjusza, cerkiew Narodzenia Pańskiego, siedziba metropolity Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, który zgodnie z dawną tradycją ukraińską jest także przełożonym Ławry Peczerskiej, Kijowska Akademia Duchowna i seminarium duchowne.

Jaskienie są oddzielone od siebie wąwozzem i grzbiectem góry. W jaskiniach leżą nietknięte relikwie świętych, którzy, zgodnie z wierzeniami wielu, obdarzone mocą uzdrawiania. Jaśkinie wykopane na głębokość od 5 do 15 metrów, znajdują się tam podziemne świątynie, grobowce, komórki mnichów i pustelników.

Na terytorium Ławry Peczerskiej- historyczno-kulturalnego rezerwatu, działają muzea i wystawy, wśród nich Muzeum Książki i Typografii, Muzeum sztuki historyczenej i sztuki dekoracyjnej itd. Dużo popularnością cieszy się wystawa mikrominiatur. Autor M.S. Siardystyj z wykorzystaniem narzędzi, opracowanych własnoręcznie, stworzył eksponaty możliwe do obwjrzenia tylko w mikroskop. W tej kolekcji znajduje się najmniejszy na świeczie działający silniczek, motyl mający w oczach zegarek, pokazujący prawidłowy czas, portret na połówce ziarenka maku, igła w której uchu jest ukryta kawarana wieblądów i inne.

Zespół architektoniczny Ławry Peczrskiej stanowi wyjątkową wartość artystyczną. Wszystkie budynki znajdują się w obszarach Ławry są wielkiej urody, stworzone na zasadazie kontrastu, wysokich i niskich objętości. Dzwonnica doskonale połączona z charakterystyczną sylwetką świątyni i niskimi, jasnymi, białych ścianami komórek mnichów i innych strukturami, które wydają się czaić w zeleni. To wszystko nadaje Ławrze wyjątkowego kolorytu, malowniczego piękna i oryginalności.UNESCO wciągnęło Ławrę Pieczerską na listę zabytków światowego dziedzictwa w 1990 roku.

 

1.3. Świątynie i klasztory

Wśród szczelnie zabudowanych bloków w Kijowie, jak i wiele stuleczi temu, wznoszą się szczyty majestatycznych świątyń i klasztorów. Świecące złote kopuły na niebieskim tle nieba są naprawdę imponujące i zapewniające niezapomniany widok. Tak, swój unikalny wygląd, miasto nabyło głównie przez sanktuaria, znajdujece się na wzgórzach i dolinach. To kościoły zdefiniowały wizerunek miasta, nadając mu wyjątkowość.

Dziś w Kijowie działa 53 ośrodków religijnych, 18 klasztorów, które stale zamieszkują około 800 mnichów i mniszek, 106 misji religijnych i braterstwa, 38 religijnych instytucji edukacyjnych, w których przeszkolonych około 5000 studentów.

1.3.1. Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach

Katedra św Michała - wybudowana w latach 1108-1113 przez wnuka Jarosława Mądrego, księcia kijowskiego Sviatopolka Izyaslavicha. Na początku XX stulecia nad katedrą wznosiło się 7 kopuł. Mury katedry został udekorowane mozaiką i freskami. Był jednym z największych klasztorów w starożytnim Kijowie.

W 1922 monaster został zamknięty dla wiernych. W latach 30. XX wieku został uznany przez komisję powołaną przez władze stalinowskie za zabytek baroku kozackiego, a nie obiekt sięgający czasów Rusi Kijowskiej, i przez to zbyt mało cenny, by finansować jego konserwację. Udało się uratować  z niego jedynie część wyposażenia soboru św. Michała, w tym 45 metrów kwadratowych mozaiki w stylu bizantyjskim.

W 1934-1936 Katedra św Michała i budynki klasztoru rozebrano w związku z ustanowienie na terenie klasztoru zespołu nowych obiektów rządowych.  Jednak ukończono jedynie budowę części z nich – dzisiejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz kilku obiektów sportowych. Z oryginalnego zespołu architektonicznego pozostał jedyne refektarz (w 1963 uznany za zabytek kultury).

Katedra została odbudowana w latach 1990. Obecnie w katedrze prowadzone są mszy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, a obok, jak w dawnych czasach, działaja klasztor.

W lutym 2001 roku, cztery fragmenty fresków z XII z Katedry św Michała, które były przechowywane w Ermitażu, przeniesiono na Ukrainę.

1.3.2 Cerkiew Św.Andrzeja w Kijowie

Cerkiew św. Andrzeja w Kijowie  barokowa osiemnastowieczna cerkiew ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin