konspekt STRES.pdf

(497 KB) Pobierz
DEPARTAMENT WYCHOWANIA I PROMOCJI OBRONNO�½CI
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
STRES
W
�½YCIU
CODZIENNYM
I S�½U�½BIE WOJSKOWEJ
WYBRANE ZAGADNIENIA
Materia�½ profilaktyczno-edukacyjny
do prowadzenia zaj�½�½ z
�½o�½nierzami
Materiał o charakterze
profilaktyczno-edukacyjnym
WARSZAWA
2006
WARSZAWA
2007
Warszawa 2009
PLAN – KONSPEKT
do przeprowadzenia zaj�½�½ profilaktyczno-edukacyjnych
z problematyki stresu
TEMAT:
STRES W �½YCIU CODZIENNYM I S�½U�½BIE WOJSKOWEJ.
WYBRANE ZAGADNIENIA.
CELE :
1. Przedstawienie stresu jako zjawiska normalnego w codziennym �½yciu cz�½owieka.
2. Zapoznanie z czynnikami wywo�½uj�½cymi stres i objawami pozwalaj�½cymi go
rozpoznawa�½.
3. Zapoznanie z mo�½liwymi skutkami stresu w �½yciu codziennym
i s�½u�½bie wojskowej.
4. Przedstawienie wybranych sposobów zapobiegania stresowi
i przeciwdzia�½ania jego skutkom.
CZAS:
2 x 45’
METODY:
Wyk�½ad, prezentacja graficzna, dyskusja.
MATERIA�½Y I �½RODKI DYDAKTYCZNE:
Foliogramy, rzutnik �½wiat�½a dziennego lub projektor multimedialny.
MIEJSCE:
�½wietlica, sala wyk�½adowa.
ZAGADNIENIA:
1. Stres a frustracja. Poj�½cia definicyjne.
2. Czynniki wywo�½uj�½ce stres.
3. Rozpoznawanie objawów stresu - fizycznych, fizjologicznych, psychicznych.
4. Przeciwdzia�½anie stresowi.
5. Stres a s�½u�½ba wojskowa.
6. Stres, kryzys psychiczny, trauma psychiczna.
7. Zako�½czenie.
3
3
WYKORZYSTANA LITERATURA:
1. M. Cenin, S. Che�½pa –
Psychologia wojskowa,
Wyd. MON, Warszawa, 1998 r.
2. B. Rychlik –
Zarz�½dzanie stresem w wojsku. Program profilaktyki antystresowej.
Warszawa, 2006 r.
3. D. Merecz –
Jak zwi�½kszy�½ swój potencja�½, by lepiej radzi�½ sobie ze stresem.
Instytut Medycyny Pracy, �½ód�½, 2005 r.
4. M. Lis-Turlejska –
Stres traumatyczny,
Wydawnictwo Akademickie „�½ak”,
Warszawa, 2002 r.
5. I.Heszen-Niejodek, Z. Ratajczak (red.) –
Cz�½owiek w sytuacji stresu,
Wyd. U.�½., Katowice, 1996 r.
6. A. Florkowski, W. Gruszczy�½ski (red.) –
Zdrowie psychiczne �½o�½nierzy,
�½ód�½, 2000 r.
7. W. Szlagura, M. Madejski –
Interwencja kryzysowa, podej�½cie profesjonalne.
Niepublikowane materia�½y szkoleniowe, „ARCAN”, Bielsko-Bia�½a 2000-2002 r.
4
4
PRZEBIEG ZAJ�½�½:
TRE�½�½ ZAGADNIENIA
CZ�½�½�½ WST�½PNA
Przedstawienie tematu i celu zaj�½�½ oraz spraw
organizacyjnych.
CZ�½�½�½ ZASADNICZA
1.
5 min
CZAS
UWAGI
WSKAZÓWKI
ZAGADNIENIE 1
(patrz szerzej str. 11)
15 min
Folia 1
S
TRES A
F
RUSTRACJA
. P
OJ�½CIA DEFINICYJNE
.
Frustracja – reakcja organizmu na przeszkod�½,
przykre emocje jako wynik niemo�½no�½ci
osi�½gni�½cia celu.
Reakcje cz�½owieka na sytuacje frustracyjne:
dzia�½ania w celu pokonania przeszkody (1),
obej�½cie przeszkody (2),
wyznaczenie i osi�½gni�½cie celu zast�½pczego (3),
uporczywe, bezskuteczne atakowanie
przeszkody, agresja (4),
rezygnacja, ucieczka (5, 5a).
STRES
– sytuacja trudna, która prowadzi do zaburze�½
zachowania i dzia�½ania wskutek przeci�½�½enia
systemu nerwowego.
Fazy stresu biologicznego:
�½
alarmowa
– na sygna�½ o zadzia�½aniu czynnika
szkodliwego (stresora) organizm mobilizuje si�½,
pocz�½tkowo odporno�½�½ organizmu maleje ale
potem wzrasta.
�½
odporno�½ci
– mechanizmy adaptacyjne
przeciwdzia�½aj�½ stresowi, odporno�½�½ organizmu
wzrasta ponad sta�½y poziom i pozwala zwalczy�½
zagro�½enie.
�½
wyczerpania
– je�½li stresor, szkodliwy bodziec
dzia�½a zbyt d�½ugo, organizm wyczerpuje zasoby
i traci odporno�½�½.
Fazy stresu psychologicznego:
�½
mobilizacja
– po zadzia�½aniu szkodliwego
bod�½ca wzrasta ogólna zdolno�½�½ organizmu do
dzia�½ania, mobilizowane s�½ procesy psychiczne
i energetyczne,
�½
rozstrojenie
– je�½li stresory dzia�½aj�½ zbyt d�½ugo
Pytania do s�½uchaczy
o ewentualne przyk�½ady z
�½ycia
Folia 2
Pytania, podawanie przyk�½adów,
np. brak pokarmu, brak wody...
lub zbyt silnie pogarszaj�½ si�½ procesy orientacji
i kontroli, spada sprawno�½�½ dzia�½ania,
�½
destrukcja
– wci�½�½ silne i dzia�½aj�½ce d�½ugo
stresory uniemo�½liwiaj�½ sprawne dzia�½anie, brak
realnej oceny sytuacji, spada motywacja do
dzia�½ania, rezygnacja z walki.
Np. trema - rodzaj stresu,
mobilizuje
5
5
Zgłoś jeśli naruszono regulamin