bieg marsz zatrzymanie.doc

(70 KB) Pobierz
Kłodzko,dnia

Kłodzko,dnia........05.2011r

                                                                                                               

ZATWIERDZAM

                          DOWÓDCA 3 kz

           (pełna nazwa stanowiska służbowego)

    w/z ppor. Ewa KUNZ-PISZCZ

              (stopień, imię i nazwisko, podpis)

 

 

 

 

 

PLAN PRACY
INSTRUKTORA NA PUNKCIE NAUCZANIA
 

 

I. ZAGADNIENIE: Bieg, marsz, zatrzymanie.

 

II. CEL:

- uczyć oraz doskonalić szkolonych w praktycznym zastosowaniu regulaminu musztry.

III. CZAS:

IV. MIEJSCE:  Plac apelowy

V.  LITERATURA:

- „Regulamin musztry sił zbrojnych RP” sygn. szt.gen. 1427/94

VI. ZABEZPIECZEIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:

- brak

VII. WARUNKI BEZPIECZEŃSTAWA:

Nakazuję: Wykonywać czynności nakazane przez instruktora,

Zabraniam: Samowolnego oddalania z punktu nauczania, palenia tytoniu w miejscach niedozwolonych, wykonywania innych czynności niż nakazane przez instruktora.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 

Lp.

CZYNNOŚCI INSTRUKTORA

CZYNNOŚCI SZKOLONYCH

 

1

 

ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ

 

„Baczność” uczył was będę komend oraz prawidłowych czynności do wykonania biegu, marszu i zatrzymania. Spocznij”.

Ma to na celu: doskonalić was w praktycznym zastosowaniu regulaminu musztry.

 

 

Stoją, słuchają, wykonują polecenia instruktora

 

 

 

Stoją, słuchają, wykonują polecenia instruktora

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

1.Wzorowy pokaz:

Stojąc przed szykiem pokazuję wzorowy bieg, marsz, oraz zatrzymanie.

2.Wzorowy pokaz z omówieniem:

Stojąc przed szykiem pokazuję wzorowy bieg, marsz, oraz zatrzymanie jednocześnie omawiając wykonywane czynności.

Marsz rozpoczyna się z postawy zasadniczej lewą nogą. Wykonuje się go krokiem defiladowym lub zwykłym, natomiast marsz w miejscu - tylko krokiem zwykłym. Marsz poprzedza komenda np.: „Szeregowy Kalinowski, kierunek na wprost (w lewo, w prawo, w tył na lewo, w tył na prawo, w lewo w skos, w pra­wo w skos) - MARSZ" lub „Szeregowy Kalinowski, za - MARSZ".Po każdej komendzie pierwsze trzy kroki wykonuje się krokiem defiladowym na wprost (z wyjątkiem mar­szu w miejscu).

Krok defiladowy (rys. 6) stosuje się:

a) rozpoczynając marsz (pierwsze trzy kroki);

b) w marszu po komendzie „BACZNOŚĆ";

c) w marszu po zapowiedzi komendy dotyczą­cej zatrzymania się;

           d) w czasie występowania z (wstępowania do) szyku.

 

Rys.   6.   Żołnierz   podczas   marszu   krokiem   defiladowym: a) bez broni; b) z bronią „przez pierś"

Żołnierz, rozpoczynając marsz krokiem defilado­wym, podnosi stopę na wysokość około 10 cm i stawia ją sprężyście z lekkim przybiciem. Tułów ma wypros­towany, pierś podaną do przodu, wzrok skierowany na wprost.

Ruchy rąk wykonuje na przemian w następujący sposób: robiąc wymach ręką do przodu, zgina ją w łokciu i płynnie przenosi tak, aby mały palec dłoni znalazł się na wysokości górnej krawędzi sprzączki pa­sa głównego. Dłoń ułożona skośnie, palce złączone i wyprostowane, a krawędź kciuka skierowana w stro­nę tułowia - w odległości około 5 cm od piersi. Rękę przenosi do tyłu (nie skręcając dłoni) najkrótszą drogą, do oporu w stawie łokciowym i barkowym. Długość kroku - 60-8O cm. Tempo marszu - 112-116 kroków na minutę.

Krok zwykły obowiązuje na terenie koszar, miast, osiedli itp. oraz podczas śpiewu w marszu. Żoł­nierze, występujący indywidualnie, stosują go również podczas oddawania honorów w marszu, a także w cza­sie podchodzenia do (odchodzenia od) przełożonego.

Maszerując krokiem zwykłym żołnierz ma głowę uniesioną, tułów wyprostowany. Wymach rąk swobod­ny - w takt marszu. Długość kroku - 60-70 cm. Tem­po - 112-116 kroków na minutę. Podczas uroczystości, w czasie marszu krokiem zwykłym, obowiązuje taki wymach ręki, jak w marszu krokiem defiladowym..Z kroku defiladowego do zwykłego przechodzi się na komendę „SPOCZNIJ". Żołnierz stawia jeszcze jeden krok defiladowy i rozpoczyna marsz krokiem zwykłym. Zmienia krok na zwykły również bez ko­mendy, po pierwszych trzech krokach rozpoczynają­cych marsz. Komendy podaje się na lewą lub prawą nogę.

W marszu z bronią wolna ręka (ręce) porusza (po­ruszają) się jak podczas marszu bez broni. Na zapo­wiedź komendy do rozpoczęcia marszu z bronią u nogi broń należy nieco unieść.

Marsz w miejscu wykonuje się na ko­mendę „W miejscu - MARSZ"; zarówno rozpoczyna­jącą marsz w miejscu jak i podaną do przejścia z ruchu do marszu w miejscu. W pierwszym przypadku żoł­nierz rozpoczyna marsz w miejscu lewą nogą. W dru­gim przypadku komendy podaje się na dowolną nogę. Następny krok żołnierz wykonuje jeszcze w ruchu, po czym maszeruje w miejscu.

Marsz ten polega na podnoszeniu i opuszczaniu na przemian prawej i lewej nogi na wysokość około 10 cm z jednoczesnym ruchem rąk w takt marszu (jak pod­czas marszu w ruchu).

Aby żołnierz maszerujący w miejscu ruszył naprzód, podaje się komendę „Na wprost — MARSZ" na lewą nogę.

Żołnierz wykonuje jeszcze jeden krok w miejscu, następnie rozpoczyna marsz na wprost.

Bieg z miejsca i z marszu wykonuje się na ko­mendę: „Biegiem - MARSZ". Na zapowiedź komendy żołnierz ugina ręce w łokciach, a na hasło rozpoczyna bieg lewą nogą, pochylając tułów lekko do przodu i poruszając rękami w takt biegu. Długość kroku - 80-100 cm, tempo biegu - 160-180 kroków na minutę.

Hasło komendy do przejścia z kroku zwykłego do biegu podaje się na lewą nogę. Żołnierz robi wówczas jeszcze jeden krok i rozpoczyna bieg.

Na hasło komendy „Zwykły - KROK", podane na dowolną nogę, żołnierz zwalnia bieg stawiając w tym tempie jeszcze trzy kroki i rozpoczyna marsz nakaza­nym krokiem.

Zatrzymanie następuje na komendę, Np. „Szere­gowy Mazierski - STÓJ". Po zapowiedzi żołnierz za­czyna maszerować krokiem defiladowym, a po haśle daje jeszcze jeden krok, przystawiając energicznie - do drugiej nogi - nogę, na którą padło hasło, po czym przyjmuje postawę zasadniczą. Broń pozostaje w takim położeniu, jak w czasie marszu. Aby zatrzymać bieg­nącego żołnierza, podaje się komendę „Zwykły — KROK", a następnie komendę, Np.: „Szeregowy Szczygieł — STÓJ".

Kierunek marszu zmienia się na komendę: „Kierunek — W LEWO (W PRAWO, W TYŁ NA PRAWO, W TYŁ NA LEWO, W LEWO W SKOS, W PRAWO W SKOS)" lub według wskazanego przedmiotu terenowego. Na hasło komendy żołnierz robi trzy kroki na wprost, a następnie zmienia kieru­nek marszu na nakazany i maszeruje dalej.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin