UKŁADY ENERGOELEKTRONICZNE
Koncewicz Emil L02
Kudlik Piotr L02
Regulacja napięcia wyjściowego w falowniku jednofazowym
1. Schemat układu pomiarowego
2. Opis i parametry:
a) Przekształtnika
b) zasilania
c) odbiornika
d) układu sterowania
Zadaje się kąt wysterowania tyrystora w okienku ”Phase Delay”
3. Posługując się przebiegami czasowymi sygnałów sterujących i przebiegami napięcia na odbiorniku oraz przebiegami prądów odbiornika i poszczególnych łączników pokazać przedziały wysterowania poszczególnych łączników dwukierunkowych S1 – S4 oraz przedziały przewodzenia diod i tranzystorów w każdym łączniku. Problem rozważyć dla dwóch przypadków: sterowania symetrycznego i niesymetrycznego.
Symetryczne:
4. Sprawdzić jak amplituda pierwszej harmonicznej napięcia wyjściowego zmienia się ze zmianą wartości czasu przesunięcia impulsów sterujących łącznikami drugiej gałęzi falownika. Sporządzić wykres zależności .
Badanie falownika z wyjściem trójfazowym
5. Schemat układu pomiarowego
6. Posługując się przebiegami czasowymi sygnałów sterujących oraz napięcia na odbiorniku oraz prądów odbiornika i poszczególnych łączników pokazać, że diody zwrotne są konieczne w falowniku napięcia.
7. W przebiegu fazowego napięcia na odbiorniku wyróżnić 6 charakterystycznych przedziałów i dla każdego z nich pokazać konfiguracje obwodu mocy przekształtnika, wynikające ze stanów wysterowania poszczególnych tranzystorów.
8. Jakie harmoniczne zawiera przebieg fazowego i przewodowego napięcia wyjściowego?
9. Jaka jest wartość współczynnika wykorzystania napięcia zasilającego falownik.
Uwaga: Realizacja każdego punktu powinna kończyć się komentarzem słownym.
5
MrLechoslaw