Scenariusz zajęć ruchowych w klasie I.docx

(19 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć ruchowych w klasie I

Prowadzący:
Temat: Piłka ręczna- doskonalenie podań i chwytów piłki w ruchu i miejscu.
Zadania szczegółowe:

1.      Motoryczność: kształtowanie siły i dokładności podania, rozwijanie koordynacji ruchów ramion i nóg przy podaniu i chwycie,

2.      Umiejętności: doskonalenie poprawnego ułożenia rąk przy chwycie piłki i prowadzenia rąk przy rzucie piłki, doskonalenie dokładności podania i wyjścia do podania,

3.      Wiadomości: zapoznanie się z podstawowymi rodzajami podań, poznanie znaczenia prawidłowego ułożenia ręki przy rzucie,

4.      Akcenty wychowawcze: współdziałanie w dwójkach, uświadamianie potrzeby poznania i wykorzystania ćwiczeń podczas rozgrzewki.

Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45 minut
Liczba ćwiczących: 18
Przyrządy i przybory: piłki do piłki ręcznej, szarfy

Przebieg zajęć:
1. Zorganizowanie grupy: Przygotowanie dzieci do zajęć ruchowych, zbiórka w dwuszeregu, sprawdzenie obecności, przypomnienie o zdjęciu zegarków, biżuterii.
2. Nastawienie do świadomego i aktywnego udziału w zajęciach: Przybliżenie tematu zajęć, zabawa z piłką, pogadanka na temat piłki ręcznej
3. Rozgrzewka:
a) biegowa: „Lawina”- zabawa ożywiająca
Jedna osoba jest berkiem i zostaje oznaczona szarfą. Stara się ona schwytać innych, uciekających w różne strony. Osoby dotknięte przez berka pomagają łapać pozostałych,
b) kształtująca: ćwiczenia w parach z piłkami- metoda zadaniowo-ścisła
- ćwiczenia w parach: ustawienie tyłem do siebie w małym rozkroku, RR podane sobie nawzajem w bok, skłony boczne T; ustawienie przodem do siebie RR oparte na barkach partnera, opad T w przód, skręty w lewą i prawą stronę; w przysiadzie naprzeciwko siebie „walka kogutów” uczniowie skaczą, przepychają się dłońmi tak aby partner stracił równowagę; ustawienie przodem do siebie dłonie podane na krzyż naśladujemy „piłowanie drzewa”.
- ćwiczenia z piłkami w truchcie: przekładanie piłki wokół T z ręki do ręki; krążenie prawej, następnie lewej ręki z piłką trzymaną w dłoni; ugniatanie piłki palcami z pracą szyi; toczenie piłki po podłodze prawą i lewą ręką.
 

4. Kształtowanie psychomotoryki, realizacja zadań szczegółowych:
a) Zabawa rzutna- Ćwiczenia z piłką w parach:
- w miejscu: podania piłki prawą i lewą ręką półgórne, górne i dolne, podania piłki zza głowy partner chwyta piłkę po koźle.
- w ruchu: podania piłki po trzech krokach półgórne, podania piłki po trzech krokach dolnie.
b) Zabawa rzutna i bieżna- Ćwiczenia w rzędach:
- podania górne i dolne po oddaniu piłki przebiegnięcie na koniec swojego rzędu
- podania górne i dolne po oddaniu piłki przebiegnięcie na koniec przeciwnego rzędu,
- podania górne i dolne po przekątnej ze zmianą miejsc w rzędach.
c) Zabawa rzutna i skoczna „Poczta”- doskonalenie podań, chwytów:
Dzielimy dzieci na cztery drużyny. Następnie ustawiamy dzieci w dwuszeregu w odległości 5 kroków. Pierwsza osoba z pierwszego szeregu podaje piłkę do drugiej po przeciwnej stronie sposobem górnym bądź półgórnym. W tym czasie pierwsza osoba z drugiego szeregu podaje piłkę do drugiej osoby sposobem dolnym. Ta kieruje piłkę do następnej itd. Piłka poczta przechodzi w ten sposób od jednego do drugiego szeregu nie omijając nikogo z uczestników zabawy. Uczestnicy liczą liczbę podań piłki. Zwycięża drużyna, która była szybsza i miała więcej podań piłki.
d) zabawa rzutna Pięć podań:
Dzielimy dzieci na 2 drużyny o równej liczbie graczy. Gracze jednej drużyny muszą wykonać 5 podań piłki między sobą uważając by piłka nie upadła na podłogę. Podania wykonujemy jednorącz. Z piłką możemy wykonać dwa kroki. Ostatnie podanie ma być rzutem na pustą bramkę. Upadek piłki powoduje, że liczymy punkty od początku. Zwycięża ta druzyna, która pierwsza zdobędzie 4 punkty.

5. Uspokojenie organizmu:
a) zabawa uspakajająca „Kto zmienił miejsce”:
Jeden z uczestników przygląda się wszystkim siedzącym w kole, a następnie odwraca się tyłem. W tym czasie uczestnicy zamieniają się miejscami. Po odwróceniu się zgadujący musi wskazać osoby, które zamieniły się miejscami.
b) ćwiczenia korekcyjne:
- leżenie tyłem, nogi zgięte, całe stopy oparte o podłoże, laska gimnastyczna trzymana oburącz dłońmi za końce leży na brzuchu. Przeniesienie laski w tył za głowę- wdech, przeniesienie laski na brzuch- wydech.
- w pozycji siedzącej na podłodze, podeprzyj się łokciami. Ujmij piłkę stopami jak rękoma i przechylając się do tyłu, unieś piłkę jak najwyżej. Licz głośno sprawdzając, jak długo potrafisz utrzymać ją w górze. Następnie, zginając nogi, pozwól piłce upaść na podłogę, odpocznij chwilę i powtórz ćwiczenie jeszcze raz.
- w leżeniu na plecach (ramiona wzdłuż tułowia, nogi zgięte w kolanach złączone) dziecko stara się równocześnie przyciągnąć głowę do kolan i kolana do głowy.

6. Podsumowanie zajęć:
- Czy podobały Wam się zajęcia? Dlaczego? (pogadanka),
- Ocena, samoocena aktywności uczniów.

7. Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej i pozaszkolnej:
Zachęcenie dzieci do wymyślenia własnej zabawy z piłką.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin