ZESTAW 2 E.docx

(15 KB) Pobierz

ZESTAW 2 E

 

1.      Jaki akt prawny określa w Polsce warunki techniczne dla budynków?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

2.      Co to jest akredytacja?.

Akredytacja jest to postępowanie uprawnionej jednostki do wydania formalnego potwierdzenia w którym oświadcza że osoba lub organizacja ( spółka) jest kompetentna do wykonywania określonych czynności i zadań. W Polsce taką uprawnioną jednostką jest Polskie Centrum Akredytacji

3.      Wymienić poziomy mechanizacji i podać ich cechy.

Obejmują one kompleksowe procesy wytwarzania :

a) materiałów budowlanych i prefabrykatów,

b) różnego rodzaju wyrobów budowlanych,

c) prefabrykatów w tym elementów konstrukcji budowlanej,

d) obiektów budowlanych ( przez wykonywanie procesów budowlanych w obiekcie ).

4.      Co to jest wytrzymałość materiału na ściskanie.

Mpa jest to największe naprężenie jakie wytrzymuje probka badanego materialu podczas sciskania Rc=Fc/A

5.      Jaką frakcje kruszywa nazywamy piaskiem?

Frakcja piaskowa – średnica ziaren od 0,05 do 2,0 [mm].

6.      Dlaczego wykop i nasyp o takich samych szerokościach korony i wysokościach mają różną objętość? 

Wykop musi być poszerzony o rowy.

7.      Co to jest płatew?

Płatew – element konstrukcji dachu układany w kierunku prostopadłym do wiązarów dachowych. Konstrukcje drewniane – pozioma drewniana belka podpierająca krokwie. Konstrukcja stalowa – belka stalowa lub kratownica w płaszczyźnie połaci dachowej. Przenosi obciążenie pokrycia dachu na wiązary.

8.      Ile wynosi moduł projektowy a ile funkcjonalny? 

Moduł projektowy to 3M=30cm, Moduł funkcjonalny to 6M=60 cm

9.      Różnice własności koparek z napędem mechanicznym i hydraulicznym

Napęd mechaniczny – posiada linę, nie może działać siła w dół, tylko zgarnia.

Napęd hydrauliczny, są siłowniki hydrauliczne, w każdą stronę może działać siła.

10.  Iniekcyjne wzmacnianie pali.

Metody iniekcji – za pomocą iniektorów przez które tłoczy się w grunt pod ciśnieniem kilkunastu atmosfer mleczko cementowe lub stosuje się metodę elitronityczną wprowadzając do gruntu szkło wodne i chlorek wapnia z wykorzystywaniem przepływu w gruncie stałego prądu eklektycznego. Efektem jest zeszklenie się gruntu wokół i pod podstawą pala, prowadzące do zahamowania dolnego procesu osiadania fundamentu.

Metoda jetgrountingu – wysokociśnieniowej iniekcji strumieniowej,  mieszanie wzmacnianego gruntu z zaczynem, stabilizującym wtłaczanym strumieniowo pod ciśnieniem 20-40 MPa a nawet 80. Wprowadzenie w grunt w otoczeniu i pod wykonane pole specjalnej obrotowej dyszy iniekcyjnej.

11.  Technologia HDD.

Technologia HDD to technologia horyzontalnych przewiertów sterowanych. Technologia opiera się na 3 etapach. I etap to wiercenie pilotażowe, II etap to poszerzenie wierconego otworu, III etap to wciągnięcie powrotne rury produktowej. Technologia ta stosowana do rurociągów nierozciągliwych z materiałów takich jak stal, polietylen lub żeliwo. Układanie rurociągów może odbywać się na większą skale niż mikrotunelowanie, maksymalne długości mogą osiągać nawet 2000m. Z drugiej jednak strony maksymalne średnice rury są zwykle małe. Głównym ograniczeniem technologii HDD jest stosunkowo wysoka wrażliwość na warunki geologiczne zwłaszcza grunt żwirowy lub kamienisty. Technologia HDD wymaga wykonania otworu wiertniczego o minimalnej średnicy stanowiącej 1,3 – 1,5 średnicy instalowanej rury. Pociąga to za sobą duże problemy techniczne i ekonomiczne.

12.  Opisać technologię mikrotunelowania.

Mikrotuneling stanowi jedną z technologii z grupy bezwykopowych budowy rurociągów. Maszyna mikrotunelowa to zestaw urządzeń wzajemnie ze sobą współpracujących, których zadaniem jest instalacja danego rurociągu z zastosowaniem technik wiertniczych. Komory startowe i wyjściowe zwane także szybami wykonuje się w formie ścianki szczelnej. Na dnie komory, utwardzonej płytą betonową dokonywany jest montaż urządzeń w tym stacji tłoczenia, pomp płuczkowych, elementów systemów sterowania. W trakcie montażu urządzeń bardzo ważne jest dokładne wyznaczenie osi przewiertu, co stanowi decydujący element powodzenia całego przedsięwzięcia. Tarcza wiertnicza napędzana jest silnikiem hydraulicznym. Tuż za tarczą znajduję się stożkowa komora kruszenia w której urobiony grunt podlega rozdrobnieniu. W celu obniżenia sił tarcia pomiędzy ścianą wewnętrzną rury, a górotworem stosuję się smarowanie rury roztworem bentonitu. Pracę wszystkich podzespołów nadzoruje operator za pomocą zestawu siłowników sterujących sprawiam że trasa wiercenia przebiega zgodnie z wytyczonym profilem.

13.  Sposób łączenia płyt Pro-Monta.

Warstwy płyt ontuję się z przewiązaniem na sucho, łącząc je na wpust i pióro, znaczy łączymy je na wpust i pióro z użyciem kleju gipsowego.

14.  Warunek zbrojenia ścian gipsowych

Stal trzeba pokryć substancją antykorozyjną. Bo gips to siarczan i stal zaraz skoroduje, jak się nie pokryje.

15.  Typy stropów drewnianych.

Strop nagi, strop z podsufitką, strop ze ślepym pułapem, strop ze ślepym pułapem i podłogą na legarach, strop cichy, strop z bali lub desek.

16.  Co to jest polepa? 

Polepa jest to rodzaj podłogi. Polepa składa się np. z gruzobetonu, betonu lekkiego, wysezowanego żużla zamieszanego z wapnem. Polepa ma zastosowanie np. przy wykonywaniu stropu Kleina.

17.  Rodzaje maszyn do transportu ciągłego

a) przenośniki cięgnowe (taśmowe, kubełkowe, członowe, łańcuchowo – rurowe).

b) przenośniki śrubowe,

c) przenośniki z medium pośredniczącym (Pneumatyczne, hydrauliczne).

18.  Podstawowe parametry żurawia

– udźwig maksymalny,

- udźwig na końcu wysięgu,

- wysokość podnoszenia,

- maksymalny wysięg.

19.  Sposoby montażu zbiorników stalowych.

– w całości (transport śmigłowcowy)

– met. podbudowania,

- met. rozwijania rulonu ( tylko dla zbiorników walcowych),

- met. spawania z części.

20.  Absurd pytania o temperaturze.

V1=2V0, V2=2V1, V3=2V2,  V3=2V2=4V1=8V0. Czyli przy 30 stopniach wzrośnie 8 krotnie a 6.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin