vofflps.rtf

(127 KB) Pobierz

Zasady zachowania poufności informacji w systemach Windows 8.1 i Windows Server 2012 R2 dotyczące funkcji instalacji

Firma Microsoft poświęca wiele uwagi ochronie prywatności użytkowników. W niniejszych zasadach zachowania poufności informacji opisano proces gromadzenia danych i zasady wykorzystania funkcji mających wpływ na prywatność użytkownika, w odniesieniu do których użytkownik może podjąć stosowne decyzje podczas instalowania i konfigurowania systemu Windows 8.1 lub Windows Server 2012 R2 („Windows”).  Pełne zasady zachowania poufności informacji w systemach Windows 8.1 i Windows Server 2012 R2 są dostępne online:

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=280262

Funkcje, w przypadku których użytkownik może podejmować decyzje w czasie instalowania systemu Windows 8.1 lub Windows Server 2012 R2, obejmują funkcję Aktualizacja dynamiczna i Program poprawy jakości instalacji. W czasie instalowania systemu Windows 8.1 lub Windows Server 2012 R2 jest przeprowadzana automatyczna aktywacja. Funkcje, w przypadku których można podjąć decyzję po zainstalowaniu systemu Windows, obejmują instalację urządzenia, funkcję Nie śledź programu Internet Explorer, listy zgodności programu Internet Explorer, funkcję przerzucania strony z przewidywaniem stron programu Internet Explorer, filtr SmartScreen programu Internet Explorer, usługi lokalizacyjne, konto Microsoft, synchronizowanie ustawień, usługę Microsoft Active Protection Service, nazwę i awatar, usługi aktualizacji, adresy URL zawartości sieci Web używane przez aplikacje, Program poprawy jakości obsługi klienta systemu Windows, automatyczne aktualizacje aplikacji ze Sklepu Windows, Raportowanie błędów systemu Windows, Program udoskonalania pomocy systemu Windows, usługę Windows Search i filtr Windows SmartScreen. Za zgodą użytkownika te funkcje mogą wysyłać przez Internet informacje podczas instalowania systemu Windows, jego konfigurowania i późniejszego używania.

Zbieranie i wykorzystywanie informacji dotyczących użytkownika

Informacje osobiste zebrane od użytkownika w czasie instalowania i konfigurowania są wykorzystywane przez firmę Microsoft oraz jej przedstawicielstwa i podmioty stowarzyszone na potrzeby udostępniania mu używanych przez niego funkcji oraz dostarczenia usług lub wykonania transakcji, które zamówił bądź autoryzował. Informacje te mogą być również używane do analizowania i usprawniania produktów oraz usług firmy Microsoft.

Poza sytuacjami opisanymi w niniejszym oświadczeniu dane osobowe podane przez użytkownika nie będą przekazywane innym podmiotom bez jego zgody. Niekiedy firma Microsoft zleca innym podmiotom świadczenie w jej imieniu ograniczonych usług, takich jak przeprowadzenie analizy statystycznej. Podmiotom takim przekazujemy wyłącznie te dane osobowe, które są im niezbędne do świadczenia danej usługi. Danych tych nie wolno im używać w żadnym innym celu.

Firma Microsoft może uzyskać dostęp do informacji o użytkowniku, w tym treści jego komunikacji, i ujawnić je w celu (a) podporządkowania się rozporządzeniom prawnym i postanowieniom sądowym; (b) zapewnienia ochrony praw i własności firmy Microsoft lub jej klientów (w tym egzekwowania jej umów lub zasad określających sposób użytkowania oprogramowania); (c) podjęcia działań (w dobrej wierze, że tego typu dostęp lub ujawnienie są niezbędne) mających na celu ochronę bezpieczeństwa osobistego pracowników firmy Microsoft bądź jej klientów albo bezpieczeństwa publicznego.

Informacje zbierane przez firmę Microsoft lub wysyłane do niej przez system Windows mogą być przechowywane i przetwarzane w Stanach Zjednoczonych albo w dowolnym innym kraju, w którym mieści się siedziba firmy Microsoft lub jej podmiotów stowarzyszonych, przedstawicielstw albo dostawców usług. Firma Microsoft przestrzega zasad Safe Harbor, zgodnie z wytycznymi Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych dotyczącymi zbierania, używania i przechowywania danych pochodzących z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Zbieranie i używanie informacji o komputerze użytkownika

Podczas używania programów udostępniających funkcje internetowe informacje o komputerze użytkownika („standardowe informacje o komputerze”) są wysyłane do odwiedzanych przez użytkownika witryn sieci Web i usług online, z których użytkownik korzysta. Standardowe informacje o komputerze to zwykle dane, takie jak adres IP, wersja systemu operacyjnego, wersja przeglądarki oraz ustawienia regionalne i językowe. W niektórych przypadkach mogą one również zawierać identyfikator sprzętu wskazujący producenta urządzenia, nazwę urządzenia i jego wersję. Informacje wysyłane przez daną funkcję lub usługę do firmy Microsoft obejmują również standardowe informacje o komputerze.

W uzupełniających informacjach o ochronie prywatności przedstawionych poniżej opisano szczegółowo, jakie dodatkowe dane są zbierane i jak są one używane przez poszczególne funkcje instalacji systemu Windows oraz programy i usługi.

Bezpieczeństwo informacji

Firma Microsoft przywiązuje dużą wagę do zapewnienia bezpieczeństwa informacji osobistych użytkowników. Informacje są chronione przy użyciu odpowiednich technologii i procedur zabezpieczeń przed nieupoważnionym dostępem, użyciem lub ujawnieniem. Na przykład przechowujemy informacje dostarczane przez użytkowników na komputerach o ograniczonym dostępie, które znajdują się w kontrolowanych pomieszczeniach. Poufne informacje (takie jak numer karty kredytowej lub hasło) przesyłane za pośrednictwem Internetu są szyfrowane, na przykład za pomocą protokołu SSL (Secure Socket Layer).

Informacje dodatkowe

Firma Microsoft zachęca do przesyłania uwag dotyczących niniejszych zasad zachowania poufności informacji. W przypadku pytań dotyczących niniejszych zasad zachowania poufności informacji lub w sytuacji, gdy użytkownik uważa, że firma Microsoft ich nie przestrzega, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza opinii o zachowaniu poufności informacji dostępnego pod adresem:

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=227290

lub pocztą pod adresem:

Windows 8.1 and Windows Server 2012 R2 privacy statement for installation features
c/o Microsoft Privacy
Microsoft Corporation
One Microsoft Way
Redmond, Washington 98052 USA

Instalowanie systemu Windows

Aktualizacja dynamiczna

Opis funkcji

Aktualizacja dynamiczna umożliwia systemowi Windows jednorazowe sprawdzenie w witrynie Windows Update dostępności najnowszych aktualizacji dla danego komputera podczas instalacji systemu Windows. Jeśli aktualizacje zostaną odnalezione, funkcja ta pobiera je i instaluje automatycznie, zapewniając aktualność oprogramowania na komputerze już od pierwszego zalogowania lub użycia.

Informacje zbierane, przetwarzane lub przesyłane

Aby zainstalować zgodne sterowniki, funkcja Aktualizacja dynamiczna wysyła do firmy Microsoft informacje na temat sprzętu zainstalowanego w komputerze. Funkcja Aktualizacja dynamiczna może pobierać na komputer aktualizacje następujących typów:

·              Aktualizacje instalacji. Ważne aktualizacje programowe plików instalacyjnych, które zapewniają pomyślną instalację.

·              Aktualizacje sterowników wewnętrznych. Ważne aktualizacje sterowników dla instalowanej wersji systemu Windows.

Oprócz tego w przypadku zainstalowania systemu Windows ze Sklepu Windows funkcja Aktualizacja dynamiczna pobierze i zainstaluje najnowsze aktualizacje systemu Windows oraz sterowniki wymagane na komputerze.

Używanie informacji

Funkcja Aktualizacja dynamiczna przesyła do firmy Microsoft informacje o sprzęcie zainstalowanym w komputerze w celu określenia odpowiednich sterowników dla danego systemu. Aby dowiedzieć się więcej o używaniu informacji zebranych przez funkcję Aktualizacja dynamiczna, zobacz sekcję Usługi aktualizacji w tym dokumencie.

Wybór i kontrola

W przypadku instalowania systemu Windows ze Sklepu Windows instalator automatycznie pobierze i zainstaluje aktualizacje. W przypadku instalowania systemu Windows z nośnika fizycznego zostanie wyświetlony monit z pytaniem, czy użytkownik chce przejść do trybu online, aby zainstalować aktualizacje.

Program poprawy jakości instalacji

Opis funkcji

Ta funkcja wysyła do firmy Microsoft jeden raport zawierający podstawowe informacje o komputerze oraz sposobie zainstalowania systemu Windows. Firma Microsoft używa tych informacji w celu usprawnienia instalacji oprogramowania i opracowania rozwiązań typowych problemów instalacyjnych.

 

Informacje zbierane, przetwarzane lub przesyłane

Zazwyczaj raport zawiera informacje na temat instalacji, takie jak data instalacji, czas trwania poszczególnych etapów instalacji, rodzaj instalacji (uaktualnienie czy instalacja od nowa), szczegółowe informacje o wersji, język systemu operacyjnego, typ nośnika, konfiguracja komputera oraz stan instalacji (powodzenie lub niepowodzenie) — wraz ze wszystkimi kodami błędów.

Jeśli użytkownik zdecyduje się na udział w Programie poprawy jakości instalacji, raport zostanie wysłany do firmy Microsoft, kiedy będzie dostępne połączenie z Internetem. Program poprawy jakości instalacji losowo generuje numer nazywany unikatowym identyfikatorem globalnym (GUID), który jest wysyłany w raporcie do firmy Microsoft. Identyfikator GUID pozwala stwierdzić, jakie dane zostały wysłane z określonego komputera w danym okresie. Identyfikator GUID nie zawiera żadnych informacji osobistych ani nie służy do identyfikacji użytkownika.

Używanie informacji

Firma Microsoft i jej partnerzy używają tego raportu do poprawy jakości produktów i usług. Identyfikator GUID służy do powiązania tych danych z danymi zebranymi w Programie poprawy jakości obsługi klienta systemu Windows, do którego można przystąpić w przypadku korzystania z systemu Windows.

Wybór i kontrola

Użytkownik może przystąpić do tego programu podczas instalowania systemu, zaznaczając pole wyboru Chcę pomóc w ulepszeniu instalacji systemu Windows.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz sekcję Program poprawy jakości obsługi klienta systemu Windows.

Konfigurowanie systemu Windows

Aktywacja

Opis funkcji

Aktywacja pomaga ograniczyć rozpowszechnianie fałszywego oprogramowania, zapewniając klientom firmy Microsoft dostęp do oprogramowania o spodziewanej jakości. Aktywacja oprogramowania powoduje skojarzenie określonego klucza produktu z komputerem (sprzętem), na którym jest zainstalowane oprogramowanie. To skojarzenie zapobiega użyciu klucza produktu do aktywacji tej samej kopii oprogramowania na wielu komputerach. Niektóre zmiany składników sprzętowych lub oprogramowania komputera mogą wymagać ponownej aktywacji systemu Windows. W procesie aktywacji mogą zostać wykryte i wyłączone programy wykorzystujące luki w aktywacji (oprogramowanie omijające aktywację oprogramowania firmy Microsoft). Jeśli na komputerze jest obecny program wykorzystujący luki w procesie aktywacji, może to oznaczać, że dostawca oprogramowania lub sprzętu zmodyfikował oryginalne oprogramowanie firmy Microsoft w celu utworzenia nielegalnych kopii oprogramowania. Programy wykorzystujące luki w procesie aktywacji mogą zakłócać normalne działanie systemu.

Informacje zbierane, przetwarzane lub przesyłane

Podczas aktywacji do firmy Microsoft są wysyłane następujące informacje:

·              Kod produktu firmy Microsoft (pięciocyfrowy kod identyfikujący produkt Windows aktywowany przez użytkownika).

·              Identyfikator partnera handlowego lub kod miejsca, który określa, gdzie produkt Windows został pierwotnie kupiony. Na przykład identyfikuje, czy produkt został kupiony w punkcie sprzedaży detalicznej, jest kopią ewaluacyjną, podlega programowi licencjonowania zbiorowego, czy też został wstępnie zainstalowany przez producenta komputera.

·              Data przeprowadzenia instalacji i informacje o tym, czy instalacja przebiegła pomyślnie.

·              Informacje pomocne w potwierdzeniu, czy klucz produktu systemu Windows nie został zmieniony.

·              Marka i model komputera.

·              Informacje o wersji systemu operacyjnego i oprogramowania.

·              Ustawienia regionalne i językowe.

·              Przypisany do komputera unikatowy numer nazywany unikatowym identyfikatorem globalnym (GUID).

·              Klucz produktu (skrót) i identyfikator produktu.

·              Nazwa, numer wersji i data wersji systemu BIOS.

·              Numer seryjny woluminu dysku twardego (skrót).

·              Wynik testu aktywacji. Zawiera kody błędów i informacje o znalezionych i wyłączonych programach wykorzystujących luki w procesie aktywacji oraz podobnym złośliwym lub nieautoryzowanym oprogramowaniu:

§              Identyfikator programu wykorzystującego luki w procesie aktywacji.

§              Obecny stan programu wykorzystującego luki w procesie aktywacji (wyczyszczony, poddany kwarantannie itp.).

§              Informacje identyfikacyjne producenta komputera.

§              Nazwa pliku i skrót programu wykorzystującego luki w procesie aktywacji oraz skrót pokrewnych składników oprogramowania, które mogą wskazywać na obecność programu wykorzystującego luki w procesie aktywacji.

·              Nazwa i skrót zawartości pliku instrukcji uruchamiania komputera. Jeśli licencja na system Windows jest udzielona na zasadach subskrypcji, zostaną wysłane również dane dotyczące sposobu działania subskrypcji. Oprócz tego są wysyłane standardowe informacje o komputerze.

·              W przypadku używania kopii systemu Windows z licencją zbiorczą, na potrzeby której jest używany serwer aktywacji, do firmy Microsoft może zostać wysłany adres IP tego serwera.

Używanie informacji

Firma Microsoft używa tych informacji do potwierdzenia, że użytkownik korzysta z licencjonowanej kopii oprogramowania. Firma Microsoft nie używa tych informacji do kontaktowania się z poszczególnymi użytkownikami. Informacje o serwerze licencyjnym używane do zapewnienia, że jest on zgodny z umową licencyjną.

Wybór i kontrola

Aktywacja jest wymagana i odbywa się automatycznie podczas instalacji systemu Windows. Jeśli użytkownik nie ma ważnej licencji oprogramowania, nie może aktywować systemu Windows.

Instalacja urządzenia

Opis funkcji

Kiedy na komputerze jest instalowane nowe urządzenie, system Windows może automatycznie wyszukać, pobrać i zainstalować oprogramowanie sterownika urządzenia. System Windows może także pobrać informacje dotyczące urządzenia, takie jak opis, zdjęcie i logo producenta. Niektóre urządzenia, takie jak określone drukarki, kamery internetowe, urządzenia korzystające z komórkowego połączenia szerokopasmowego i urządzenia przenośne, które można zsynchronizować z systemem Windows, mają aplikację umożliwiającą włączenie wszystkich funkcji i udostępnienie całego środowiska użytkownika urządzenia. Jeśli producent urządzenia dostarczył aplikację dla danego urządzenia, system Windows może automatycznie pobrać i zainstalować tę aplikację ze Sklepu Windows, o ile użytkownik jest w nim zalogowany.

Informacje zbierane, przetwarzane lub przesyłane

Kiedy system Windows szuka sterowników, kontaktuje się z usługą Windows Update w trybie online w celu znalezienia i pobrania sterowników urządzeń, o ile odpowiedni sterownik nie znajduje się jeszcze na komputerze użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej na temat informacji zbieranych przez usługę Windows Update oraz o sposobie wykorzystywania tych informacji, zobacz Zasady zachowania poufności informacji dotyczące usług aktualizacji:

http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=50142.

Aby pobrać informacje dotyczące urządzenia i określić, czy jest dla niego dostępna aplikacja, system Windows wysyła do firmy Microsoft dane na temat urządzenia obejmujące identyfikator urządzenia (na przykład identyfikator sprzętu lub modelu), region i język użytkownika, a także datę ostatniej aktualizacji informacji dotyczących urządzenia. Jeśli aplikacja dla urządzenia jest dostępna, system Windows automatycznie pobiera ją ze Sklepu Windows i instaluje. Aplikacja będzie dostępna na liście posiadanych aplikacji na koncie użytkownika w Sklepie Windows.

Używanie informacji

Informacje wysyłane do firmy Microsoft są używane do określania i pobierania odpowiedniego sterownika urządzenia, a także informacji oraz aplikacji dotyczących urządzenia. Firma Microsoft nie używa wysłanych informacji do ustalenia tożsamości użytkownika ani do kontaktowania się z nim.

Wybór i kontrola

Wybranie ustawień ekspresowych podczas konfiguracji systemu Windows powoduje włączenie automatycznego pobierania i instalowania sterowników urządzeń, a także informacji i aplikacji dotyczących urządzeń. Jeśli użytkownik zdecyduje się dostosować ustawienia, może kontrolować automatyczne pobieranie i instalowanie sterowników urządzeń, aplikacji i informacji, wybierając pozycję Automatycznie pobierz sterowniki, aplikacje i informacje dla nowych urządzeń w obszarze Pomóż chronić i aktualizować komputer. Po ukończeniu konfigurowania systemu Windows można zmienić te ustawienia w Panelu sterowania, wybierając pozycję Zmień ustawienia instalacyjne urządzenia, a następnie wybierając pozycję Nie, pozwól mi wybrać, co zrobić.

Aplikację urządzenia można odinstalować w dowolnym momencie bez konieczności odinstalowywania samego urządzenia. Aplikacja może jednak być potrzebna do uzyskania dostępu do określonych funkcji urządzenia. Po odinstalowaniu aplikacji urządzenia można ją ponownie zainstalować. Wystarczy przejść do listy posiadanych aplikacji w Sklepie Windows.

Szyfrowania urządzeń

Opis funkcji

Szyfrowanie urządzeń umożliwia ochronę danych przez ich szyfrowanie za pomocą technologii szyfrowania dysków funkcją BitLocker, co pomaga w zapobieganiu atakom oprogramowania w trybie offline. Kiedy szyfrowanie urządzeń jest włączone, system Windows szyfruje dane na dysku, na którym jest zainstalowany system Windows.

Informacje zbierane, przetwarzane lub przesyłane

Jeśli jest włączone szyfrowanie programowe, klucze kryptograficzne nieustannie szyfrują i odszyfrowują dane podczas odczytywania ich z chronionego dysku lub zapisywania ich na nim. Jeśli jest włączone szyfrowanie sprzętowe, szyfrowanie i odszyfrowywanie danych wykonuje dysk.

Do przechowywania kluczy kryptograficznych służących do szyfrowania dysku system Windows używa modułu TPM (Trusted Platform Module) na komputerze użytkownika. Jeśli szyfrowanie urządzeń jest włączone, system Windows automatycznie szyfruje dysk, na którym jest zainstalowany system Windows, i generuje klucz odzyskiwania. Klucz odzyskiwania może ułatwić użytkownikowi dostęp do chronionych danych w razie określonych awarii sprzętu i innych problemów.

Kopia zapasowa klucza odzyskiwania funkcji BitLocker dla danego komputera jest tworzona automatycznie w trybie online w ramach konta usługi Microsoft OneDrive przypisanego do każdego konta administratora połączonego z danym kontem Microsoft. Na tym samym koncie usługi OneDrive jest tworzona kopia zapasowa nazwy komputera i identyfikatora klucza odzyskiwania. W celu ochrony prywatności użytkownika informacje są wysyłane w szyfrowanej postaci za pomocą protokołu SSL.

Używanie informacji

Klucze kryptograficzne i unikatowe identyfikatory globalne (GUID) są przechowywane w pamięci komputera, aby zapewnić obsługę operacji funkcji BitLocker. Informacje dotyczące odzyskiwania umożliwiają dostęp do chronionych danych w razie określonych awarii sprzętu i innych problemów i pozwalają funkcji BitLocker na rozróżnienie użytkowników autoryzowanych i nieautoryzowanych.

Firma Microsoft tworzy kopię zapasową informacji odzyskiwania na koncie usługi OneDrive użytkownika, dzięki czemu są one dostępne w trybie online. Nie używamy informacji dotyczących klucza odzyskiwania ani nie przechowujemy ich w miejscu innym niż konto usługi OneDrive. Możemy jedynie używać zagregowanych danych na temat kluczy odzyskiwania do analizowania trendów i udoskonalania naszych produktów i usług. Informacje te mogą na przykład służyć do określenia odsetka komputerów, na których jest włączone szyfrowanie urządzeń.

Wybór i kontrola

Jeśli podczas konfigurowania komputera użytkownik zdecydował się na korzystanie z konta Microsoft, szyfrowanie urządzeń jest włączone, a kopia zapasowa klucza odzyskiwania zostaje utworzona na koncie usługi OneDrive użytkownika. Jeśli podczas konfigurowania komputera użytkownik zdecydował się na używanie konta lokalnego, szyfrowanie urządzeń nie jest włączone.

Jeśli użytkownik połączy później konto Microsoft z kontem administratora na swoim komputerze:

·              Jeśli szyfrowanie urządzeń nie jest jeszcze włączone, system Windows włączy je automatycznie i utworzy kopię zapasową informacji odzyskiwania na koncie usługi OneDrive danego użytkownika.

·              Jeśli szyfrowanie urządzeń jest już włączone, kopia zapasowa informacji odzyskiwania danego komputera zostanie utworzona na koncie usługi OneDrive użytkownika.

Klucze odzyskiwania przechowywane na koncie usługi OneDrive można wyświetlić (oraz zarządzać nimi) na stronie http://onedrive.com/recoverykey.

OneDrive — przestrzeń dyskowa w chmurze

Opis funkcji

Jeśli włączysz odpowiednią opcję, po zalogowaniu się na urządzeniu za pomocą konta Microsoft wybrane treści i ustawienia mogą być automatycznie zapisywane na naszych serwerach. Dzięki temu uzyskujesz kopię zapasową na wypadek utraty lub awarii urządzenia.

Zbierane, przetwarzane, przechowywane lub przesyłane informacje

Jeśli w trakcie konfiguracji wybierzesz, że chcesz korzystać z usługi OneDrive jako przestrzeni dyskowej w chmurze, system Windows będzie automatycznie wysyłać na serwery firmy Microsoft m.in. następujące dane:

·              Zdjęcia i filmy z urządzenia zapisane w folderze „Z aparatu”.

·              Ustawienia, które nie są współużytkowane przez inne urządzenia użytkownika.

·              Opisowe informacje na temat urządzenia (np. jego nazwa i typ).

Możesz także włączyć zapisywanie dodatkowych treści, np. plików osobistych, na serwerach firmy Microsoft lub ustawić te serwery jako domyślną lokalizację zapisu dla aplikacji.

Używanie informacji

Przekazana zawartość jest używana tylko na potrzeby świadczenia usługi przechowywania danych w chmurze. Firma Microsoft nie używa jej do ustalania tożsamości użytkownika, kontaktowania się z nim ani do kierowania do niego reklam.

Wybór i kontrola

Jeśli podczas konfigurowania komputera wybierzesz domyślne ustawienia usługi OneDrive, system Windows będzie zapisywać treści opisane w tej sekcji w usłudze OneDrive. W każdej chwili można zmienić te ustawienia w sekcji OneDrive na stronie Ustawienia komputera.

 

Aktualizacje list zgodności programu Internet Explorer

Opis funkcji
Aby ulepszyć środowisko przeglądania, firma Microsoft udostępnia listy zgodności, które dostosowują zachowanie programu Internet Explorer do zmieniających się witryn i sprzętu komputerowego.

Listy zgodności obejmują:

·              Listy witryn sieci Web utworzonych z myślą o wyświetlaniu w starszych przeglądarkach. Umożliwiają one automatyczne dostosowanie renderowania tych witryn w programie Internet Explorer i sposobu komunikacji z nimi, dzięki czemu nie występują problemy ze zgodnością, a użytkownik może sprawniej korzystać z tych witryn.

·              ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin