sprawozdanie ze stażu na nauczyciela mianowanego.docx

(51 KB) Pobierz

Szkoła Podstawowa ………………………….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI

PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO

NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO

UBIEGAJĄCEGO SIĘ

O STOPIEŃ NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imię i nazwisko nauczyciela stażysty:

Imię i nazwisko opiekuna stażu:

Imię i nazwisko dyrektora szkoły:

Stanowisko: nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Miejsce pracy: Szkoła Podstawowa

Czas trwania stażu:

 

 

Kwalifikacje:

 

Z dniem 1 września 2012 roku, jako nauczyciel kontraktowy, rozpoczęłam staż trwający dwa lata i dziewięć miesięcy w Szkole Podstawowej ………………, w celu uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego, na stanowisku wychowawcy i nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli,  rozpoczynając staż posiadałam odpowiednie wykształcenie, a także byłam zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy.

Po złożeniu 1 września 2012r. do Dyrektora ……………. wniosku o rozpoczęcie stażu i zatwierdzeniu do realizacji planu rozwoju zawodowego, został przyznany mi opiekun stażu, Pani …………….., z którą podpisałam kontrakt określający zasady naszej współpracy.

Przedłożony do akceptacji plan rozwoju zawodowego, uwzględniał posiadane przeze mnie umiejętności i kompetencje zawodowe, a także odwoływał się do potrzeb szkoły, w której jestem zatrudniona.

Sporządzony plan rozwoju zawodowego zawiera różnorodne formy mojej aktywności zawodowej, a przedłożone sprawozdanie stanowi potwierdzenie podejmowanych przeze mnie działań i osiągniętych korzyści. 

Rozpoczynając staż wyznaczyłam sobie zadania zgodne z wymaganiami niezbędnymi do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Zadania te dotyczyły:

1)     organizacji stażu;

2)     nabywania umiejętności organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania jej skuteczności;

3)     nabywania umiejętności uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów , problematyki środowiska lokalnego;

4)     zdobywania umiejętności wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;

5)     nabywania umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich,
w rozwiązywaniu problemów dotyczących realizowanych przez nauczyciela zadań;

6)     nabywania umiejętności posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.

 

W okresie stażu, trwającego 2 lata i 9 miesięcy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 grudnia 2004 roku w sprawie uzyskania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli, zrealizowałam następujące działania wymagane od nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela mianowanego.

 

§ 7 ust.2 pkt.1

Umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach.

 

Organizację i doskonalenie warsztatu pracy rozpoczęłam od nawiązania współpracy z opiekunem stażu. Zapoznałam się z procedurami awansu zawodowego nauczycieli, zawartymi w rozporządzeniu MENiS z 1 grudnia 2004r. oraz adekwatnymi fragmentami Karty Nauczyciela. Po analizie przepisów prawa oświatowego regulującego system awansu, opracowałam plan rozwoju zawodowego, który został zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły.

Swój warsztat pracy doskonaliłam m.in. poprzez  obserwację zajęć zintegrowanych prowadzonych przez opiekuna stażu oraz innych nauczycieli (lekcje otwarte), zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem spotkań. Zwracałam wtedy uwagę na:

·        ekonomiczne i kreatywne wykorzystanie czasu na zajęciach edukacyjnych,

·        metody, formy i środki dydaktyczne stosowane na zajęciach edukacyjnych,

·        zasady stosowania WSO na zajęciach edukacyjnych,

·        indywidualizację zajęć dla uczniów z trudnościami w nauce,

·        indywidualizację zajęć dla uczniów zdolnych.

 

Obserwacja i analiza tych zajęć wpłynęła na poprawę jakości prowadzonych przeze mnie lekcji. Uczyłam się dobrze gospodarować czasem, lepiej łączyć różnego rodzaju aktywności dzieci (np. słuchanie, aktywność ruchową, plastyczną, muzyczną). Poznałam nowe sposoby dyscyplinowania i nagradzania uczniów oraz wiele ciekawych metod i form pracy z uczniem, mających charakter reedukacyjny i wspomagający rozwój.

Prowadziłam także własne lekcje  w obecności opiekuna stażu i Wicedyrektor Szkoły.

Po przeprowadzonych zajęciach omawiałyśmy ich przebieg, sprawdzałyśmy realizację założonych celów. Wyciągałam wnioski i przeprowadzałam własną ocenę przeprowadzonej lekcji. Słuchałam także uwag i sugestii pań hospitujących moje zajęcia. Była to dla mnie okazja do pogłębienia wiedzy na temat lepszego wykorzystania czasu, dobierania odpowiednich metod i form pracy z uczniami, a także umożliwiła mi ona ocenę własnych umiejętności i możliwości, przeanalizowanie swoich mocnych i słabszych stron. Dzięki temu, przede wszystkim wzbogaciłam swój metodyczny warsztat pracy.

 

Ponadto na większość zajęć przygotowywałam karty pracy, sprawdziany, prezentacje multimedialne, plansze, gazetki tematyczne. Korzystałam z tablicy interaktywnej. Dzieci korzystały z takich pomocy dydaktycznych jak liczmany, klocki, karty, gry planszowe, quizowe itp. Starałam się, aby prowadzone zajęcia były ciekawe, aktywizowały uczniów i przyczyniały się do utrwalenia zdobytej podczas zajęć wiedzy.

 

W celu weryfikacji zdobytych wiadomości i umiejętności uczniów, przeprowadzałam w swoich klasach testy i sprawdziany diagnostyczne. Dzięki nim mogłam ocenić postępy moich uczniów, ewentualne braki, a także porównać osiągnięcia moich uczniów na tle równorzędnych klas. Wiedza ta umożliwiała mi przede wszystkim formułowanie wniosków do dalszej pracy.

 

Uczestniczyłam we wszystkich posiedzeniach Rady Pedagogicznej
w szkole, m.in. rad szkoleniowych. Rady te dały mi możliwość pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin.

Na bieżąco wymieniałam się także doświadczeniami z innymi nauczycielami, co sprzyjało poszerzeniu moich umiejętności metodycznych, merytorycznych i organizacyjnych.

Brałam czynny udział w spotkaniach zespołu kształcenia edukacji wczesnoszkolnej, podczas których przekazywano wiele informacji merytorycznych mających na celu rozwiązywanie aktualnych problemów pojawiających się podczas procesu dydaktyczno – wychowawczego w poszczególnych klasach. Spotkania te były okazją do krytycznych dyskusji, konsultacji i dzielenia się swoimi obserwacjami, co prowadziło do autorefleksji
i podwyższenia jakości prowadzonych przeze mnie zajęć.

W przeciągu roku szkolnego korzystałam z zasobów biblioteki szkolnej w zakresie księgozbioru pedagogicznego oraz czasopism zawodowych. Przeglądałam prasę pedagogiczną, taką jak np. „Życie szkoły”, „Nauczanie Początkowe. Kształcenie zintegrowane”, „Wychowawca”, „Wychowanie na co dzień”, „Wszystko dla szkoły”.

Na bieżąco śledziłam internetowe portale pedagogiczne dla nauczycieli i rodziców: www.interklasa.pl,; www.publikacje.edux.pl; www.scholaris.pl; www.profesor.pl; literka.pl; www.awans.net; www.superkid.pl; www.eduskrypt.pl; www.portaloswiatowy.pl; www.e-serwisnauczyciela.pl; www.reformaprogramowa.men.gov.pl.

              W zakresie poszerzania wiedzy i umiejętności pedagogicznych uczestniczyłam w następujących (wewnątrzszkolnych i zewnątrzszkolnych) formach doskonalenia zawodowego:

 

Szkolenia, seminaria i konferencje na temat:

Przez cały okres stażu prowadziłam dokumentację szkolną, którą ma obowiązek prowadzić nauczyciel – wychowawca:

·        dziennik lekcyjny,

·        dziennik zajęć pozalekcyjnych,

·        arkusze ocen,

·        karty obserwacji osiągnięć ucznia kl.,

·        karty wycieczek/imprez szkolnych,

·        świadectwa szkolne.

Ponadto jestem członkiem Zespołu Protokolantów klas i kilkakrotnie sporządzałam protokoły z posiedzeń rad klasyfikacyjnych klas I - III oraz  ze spotkań zespołu kształcenia edukacji wczesnoszkolnej.

              Realizowałam zasady Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania.

              Sprawowałam opiekę nad salą lekcyjną, dekoracjami w sali i na korytarzu szkolnym. Wspólnie z dziećmi wykonywałam gazetki tematyczne.

              Wypełniałam obowiązki nauczyciela dyżurnego.

 

§ 7 ust. 2.pkt 2

 

Umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych.

 

Na początku każdego roku szkolnego, jako wychowawca klasy, sporządzałam w oparciu o Program wychowawczy i Program profilaktyki Szkoły plan pracy wychowawcy.

Ważnym zadaniem, jako wychowawcy, było podjęcie współpracy z psychologami i pedagogiem szkolnym oraz z Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną (PPP). Na podstawie interpretacji wyników badań z wykorzystaniem arkusza SRD (skala ryzyka dysleksji) mogłam obserwować uczniów pod kątem ryzyka dysleksji i chwili gdy pojawiały się trudności, zmotywować rodziców do przeprowadzenia badań w poradni PPP. Także, gdy zauważyłam, że dziecko ma określone trudności w nauce, skłaniałam rodziców do zdiagnozowania dziecka w poradni w celu potwierdzenia problemu lub jego wykluczenia. I tak zakwalifikowałam na zajęcia korekcyjno – kompensacyjne 7 osób. Ponadto jedna osoba została przebadana pod kątem zagrożenia niedostosowaniem społecznym (wydane orzeczenie), a kolejny uczeń mający trudności z dostosowaniem się do wymogów szkoły (w chwili pisania sprawozdania) czeka na diagnozę poradni.

W ramach zaplanowanych działań w obszarze opiekuńczo – wychowawczym zapoznałam się z udostępnionymi mi, jako wychowawcy klasy, opiniami i orzeczeniami z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Respektowałam wszystkie zawarte w nich zalecenia, w wyniku czego uczniowie z opiniami byli objęci właściwą opieką.

Mając na uwadze prawidłowe funkcjonowanie dzieci w grupie, często konsultowałam się z Paniami pedagog i psycholog, które pomagały mi w rozwiązywaniu problemów wychowawczych m.in. poprzez pogadanki z dziećmi lub indywidualne rozmowy.

Często do takich konsultacji z psychologiem i pedagogiem szkolnym, zachęcałam rodziców swoich uczniów. Najczęstszym powodem takich rozmów, była niska dojrzałość szkolna, zachowania agresywne wobec rówieśników, odmowa podporządkowania się wymogom szkoły lub zachowania opozycyjne.

W ostatnim roku stażu, ściśle współpracowałam także z pedagogiem wspomagającym, który został przydzielony na podstawie orzeczenia poradni PPP do ucznia w mojej klasie.

W prowadzonych działaniach edukacyjnych starałam się uwzględniać rozwój psychofizyczny dziecka, jego potrzeby, potencjał rozwojowy i zainteresowania.

              Ważnym zadaniem było diagnozowanie potrzeb i możliwości uczniów oraz wyników nauczania. Diagnozy dokonywałam poprzez obserwacje zachowań ucznia w klasie i podczas przerw, a także stwarzałam sytuacje edukacyjne, które pozwoliły mi to wnikliwiej poznać. Zdobyta wiedza pomogła mi w planowaniu zajęć w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać potencjał uczniów. Podczas zajęć starałam się indywidualizować proces nauczania, ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin