slajdy.docx

(1179 KB) Pobierz

Produkcją masową określa się taki system wytwarzania produktów, który bazuje na ciągłości pracy. Wobec tego produkty podczas procesów produkcyjnych stale muszą znajdować się w ruchu, przechodząc przez kolejne etapy produkcji, na przykład obróbkę czy też muszą być transportowane do kolejnego stanowiska czy maszyny. Gdy jeden z przedmiotów opuszcza stanowisko czy maszynę, od razu powinien trafiać do niego kolejny, czyli ciągłość pracy musi być tu zachowana. To oznacza także konieczność właściwego zaprojektowania zakładu pracy, wybrania odpowiednich systemów transportu bliskiego, maszyn, ustawienia stanowisk pracy tak, aby uzyskać maksymalną wydajność.

Produkcja masowa charakteryzuje się również dużą powtarzalnością procesu wytwarzania.

 

Produkcja masowa

·         często jest produkcją standardową dla anonimowego odbiorcy

·         produkcja dóbr zużywanych masowo i dóbr powszechnego użytku

·         bardzo rozwinięty techniczny podział pracy

·         konieczność instalowania bardzo wyspecjalizowanych maszyn a to brak elastyczności

·         bardzo wysoki stopień oprzyrządowania

·         wysoki stopień wykorzystania narzędzi i maszyn a to łatwość przejścia na automatyzację produkcji i przechodzenia do krótkich cykli produkcyjnych i niskich kosztów jednostkowych

·         wysoka stabilność stanowisk roboczych

·         z punktu widzenia zarządzania produkcją istotne znaczenie ma podział na wyroby proste i złożone (sprzęt AGD)

·         dużo komórek organizacyjnych

·         pracownicy mogą mieć niskie kwalifikacje

·         relatywnie krótkie cykle produkcyjne

 

Zalety:

Zaletą produkcji masowej jest obniżenie jednostkowego kosztu produkcji. Dzieje się tak za sprawą specjalizacji pracy, która przynosi lepsze wyniki jakościowe i ilościowe. Zatem w dłuższej perspektywie można produkować więcej wyrobów o lepszej jakości za pewną sumę nakładów, co w efekcie powoduje spadek kosztu wyprodukowania pojedynczej sztuki towaru. Inną zaletą jest fakt, że powtarzalność pracy przyczynia się do osiągania coraz lepszych efektów. Ciągłe wykonywanie tych samych zadań przyczynia się do udoskonalenia systemu produkcyjnego.

Wady:

Do wad należy uboga oferta wytwarzanych produktów. Dobra wytwarzane w systemie produkcji masowej charakteryzują się bardzo dużym podobieństwem, ponieważ pochodzą z tej samej serii produkcyjnej. Taki stan rzeczy może powodować niską konkurencyjność dóbr danego przedsiębiorstwa na rynku.

Wadą jest też niewielka elastyczność produkcji. Wysoko wyspecjalizowana taśma produkcyjna nastawiona na dany wyrób musiałaby zostać istotnie przebudowana, aby mogła produkować inny wyrób, co wiąże się z poniesieniem kosztu przeróbki.

Jak projektuje się linie produkcji masowej?

W produkcji masowej szczególnie ważna jest powtarzalność procesów, a przy tym także ciągłość produkcji. Dlatego systemy transportu wewnętrznego są tu wyjątkowo ważne. Przenośniki taśmowe, rolkowe, wózki jezdniowe, specjalne magazyny przechowywania surowców muszą być optymalnie dopasowane do potrzeb zakładu pracy, aby uzyskać najlepszą efektywność. Zatem linie produkcji masowej zawsze muszą być dopasowane indywidualnie.

http://www.designnews.pl/menu-gorne/artykul/article/linie-produkcyjne-nowoczesne-systemy-produkcji/

 

http://www.designnews.pl/img/a5418b0c.gifPodział stanowisk w linii produkcyjnej w procesie masowym

Formy organizacji produkcji- slajdy http://www.gen-prof.pl/z_p_3.pdf od 36

Ocena struktury przestrzennej – kryterium= minimalizacja kosztów produkcji: koszt lokalizacji komórek, odległość między komórkami, liczba operacji transportowych.

Projektowanie miejsca: CRAFT – lokalizacja obiektów jako punkty na określonej powierzchni przez zmianę lokalizacji każdej pary obiektów i określaniu wpływu tej zmiany na wartość funkcji (doskonalenie stanu rzeczywistego, wielkość i kształt obiektów zróżnicowany lub jednakowe).

MAT – lokowanie obiektów produkcyjnych a z góry zadanych miejscach zgodnie z zasadą minimalizacji funkcji przewozów (max) i odległości (min) (projektowanie, zróżnicowane lub jednakowe).

CORELAP– wielokryterialna, umożliwia traktowanie obiektów jako powierzchnie, a nie punkty (projektowanie).

Siatki trójkątnej – rozmieszczam dwa, potem największe powiązania.

struktura skoncentrowana – koncentracja obróbki i operacji na jednym stanowisku. Zbiory stanowisk tworzą systemy wyższego stopnia. stanowiska nie powiązane kolejnością operacji, ale związane z otoczeniem. przepływy obejmują jedynie poszczególne stanowiska (dostawa, składowani, mocowanie, obróbka, zdejmowanie, składowanie, transport).

struktura liniowa – rozmieszczenie stanowisk zgodne z kolejnością operacji technologicznych. przepływy jednokierunkowe. często tworzy się pola odkładcze.

struktura gniazdowa – stanowiska ustawione gniazdowo, nieukierunkowany przepływ dwuwymiarowy, transport i magazyn związane ze stanowiskami, niektóre stanowiska po prostu pomijane. rodzaje: dostęp swobodny do stanowisk, funkcjonalne, modułowe, komórkowe.

struktura z centralnym magazynem – połączenia stanowisk poprzez magazyn.

SLAJDY Z PRZYKŁADAMI

Wyroby proste i złożone

Proste:

Cukier http://www.mt.com.pl/jak-sie-produkuje-cukier

Plik:Schemat produkcji cukru buraczanego.svg

http://www.mt.com.pl/wp-content/gallery/produkcja-cukru/12_wirowki.jpg

http://www.mt.com.pl/wp-content/gallery/produkcja-cukru/11_wyparki.jpg

http://www.mt.com.pl/wp-content/gallery/produkcja-cukru/20_schemat.jpg

Złożone:

Produkcja forda

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin