Zgodni partnerzy.doc

(23 KB) Pobierz
Zgodnu partnerzy

Mój piękny ogród 2/2002

Zgodni partnerzy

Byliny w zestawieniu z krzewami, roślinami cebulowymi i jednorocznymi są idealnym materiałem na wielogatunkowe rabaty.

Angielscy ogrodnicy są w tym prawdziwymi mistrzami: na tzw. rabatach mieszanych potrafią zestawić zimotrwałe byliny z krzewami, różami, trawami, roślinami cebulowymi i jednorocznymi. W efekcie powstają niezwykle urozmaicone kompozycje, które przez okrągły rok mają coś interesującego do zaoferowania. Właśnie ta długo utrzymująca się atrakcyjność decyduje o przewadze rabaty mieszanej nad zwykłą rabatą bylinową. Gdy wczesną wiosną kwitną pojedyncze byliny albo wręcz nie widać jeszcze żadnych oznak rozpoczynającej się wegetacji, kwiaty roślin cebulowych tworzą w ogrodzie barwne plamy. Późną jesienią zaś, gdy większość bylin dawno już przekwitła, cieszą oczy filigranowe źdźbła traw, zawsze zielone listowie oraz jesienne przebarwienia i dekoracyjna kora krzewów liściastych.

Chcąc założyć rabatę mieszaną, trzeba zwrócić uwagę na siłę wzrostu i typ pokroju poszczególnych gatunków, aby później nie przeszkadzały sobie nawzajem. Zwłaszcza krzewy, które sadzi się najpierw jako elementy szkieletowe całego założenia, nie powinny być zanadto szerokie. Słabo rosnącymi krzewami o pięknych kwiatach są np. lilak, odmiany jaśminowca oraz leszczynowiec. Do tego rodzaju rabaty pasują też róże rabatowe.

Następnym krokiem jest posadzenie wysokich traw. Rosplenica, śmiałek darniowy czy trzcinnik świetnie komponują się z wysokimi rozchodnikami. Astrami krzaczastymi i jeżówką. Po trawach na rabatę mieszana przybywają byliny. Obok gatunków długo kwitnących zajmują miejsce byliny o dekoracyjnych owocostanach i efektownych liściach. Bardzo wytrwale kwitną m.in. nachyłek, przymiotno i szałwia omszona. Ozdobnymi liśćmi wyróżniają się bodziszki, przywrotniki i bergenie. Komu zależy na atrakcyjnych owocach, ten może wybrać chociażby pysznogłówki, żeleźniak lub mikołajki.

Oczywiście nie sposób zrezygnować z pełnych uroku kwiatów serduszki okazałej i maku wschodniego, chociaż po kwitnieniu ich części nadziemne szybko zamierają. Aby więc zapobiec powstawaniu luk na rabacie, warto posadzić obok tych bylin rośliny jednoroczne. Podczas gdy jedne „chowają się”, drugie zyskują przestrzeń, na której mogą się swobodnie rozwijać. Rośliny jednoroczne służą nie tylko do zapełniania pustych miejsc na naszym ogrodowym kobiercu. Dzięki różnorodności gatunków i odmian mogą zmieniać oblicze rabaty i zależnie od pory roku wprowadzać tu i ówdzie barwne akcenty. Gdy jesienią kończy się sezon letnich kwiatów, na ich miejsce sadzi się cebulki kwiatowe, aby następną wiosnę powitały znowu narcyzy, hiacynty i krokusy.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin