Doświadczenia z biochemii.docx

(727 KB) Pobierz

ĆWICZENIA 2: REAKCJE CHARAKTERYSTYCZNE CUKRÓW

             

1.     PRÓBA MOLISCHA z α-naftolem /5.1.3.1./

             
Zasada metody

Dodatnią próbę Molischa wykazują wszystkie cukry, a także aldehydy, aceton i kwasy organiczne. W obecności stężonego kwasu siarkowego dochodzi do odwodnienia cukrów i powstaje furfural lub 5-hydroksymetylofurfural, które z α-naftolem tworzą kompleksy. Ujemna próba Molischa wyklucza obecność cukru.

 

Postępowanie:

2.     Do 2 ml badanego roztworu dodać dwie krople odczynnika Molischa zawierającego α-naftol, zmieszać i ostrożnie podwarstwić 1 ml stęzonego kwasu siarkowego.

3.     Na granicy faz powstaje czerwono-fioletowy krążek.

 

Materiały i odczynniki:

4.     1% roztwór glukozy, fruktozy, sacharozy

5.     0,1% roztwór skrobi i glikogenu

6.     odczynnik Molischa: 10% α-naftol

7.     stężony kwas siarkowy (VI)

 

Podsumowanie:

8.     zaszła reakcja z sacharozą - reakcja pozytywna

9.     cukier zostaje odwodniony przez H2SO4, który po reakcji z alfa-naftolem tworzy pierścień (na granicy faz)

 

10. PRÓBA SELIWANOWA /5.1.4./             

 

Zasada metody

Dodatni odczyn seliwanowa wykazują ketozy. Po odwodnieniu tych cukrów w obecności stężonego kwasu solnego powstaje furfural lub 5-hydroksymetylofurfural, które z rezorcyną tworzą barwne kompleksy. Barwa pomarańczowo- różowa- oznacza, że mamy ketozy

 

Postępowanie:

11. Do 1 ml odczynnika Seliwanowa dodać kroplę roztworu fruktozy. Zmieszać i wstawić do wrzącej łaźni wodnej dokładnie na 30 sek.

12. Wyjąć i oziębić. Próba przyjmuje czerwone zabarwienie.

13. Próbę powtórzyć na innych cukrach. Inne cukry dają dodatni odczyn Seliwanowa po dłuższym ogrzewaniu.

 

Materiały i odczynniki:

14. 1% roztwór glukozy, fruktozy i sacharozy

15. 0,1% roztwór skrobi, glikogenu

16. odczynnik Seliwanowa: stężony kwas solny rozcieńczyc dwa razy wodą i rozpuścić w nim rezorcynę do uzyskania roztworu o stężeniu 0,05%

 

17. PRÓBA BENEDICTA /5.1.6.2./             
 

Zasada metody

Próba ta stanowi jeden z najczulszych odczynów redukcyjnych na cukry. Barwa powstającego osadu tlenku miedziawego zależy od wielkości cząsteczek wypadających z roztworu. Cząstki najdrobniejsze dają barwę zieloną, a największe czerwoną. Próba ta może służyć do przybliżonego określania stężenia cukru w badanym roztworze.

 

Postępowanie:

18. Do 5 rnl odczynnika Benedicta dodać 8 kropli badanego roztworu cukru, zmieszać i wstawić do wrzącej łaźni wodnej na 5 min.

19. Po oziębieniu w strumieniu bieżącej wody, roztwót zmięnia barwę i mętnieje.

 

Tabela. Zależność odczynu Benedicta od zawartości cukru.

 

barwa

ocena redukcji

przybliżona zawartość cukru (g/100ml)

bez zmian

-

0

zielona, brak osadu

+/-

0,1-0,3

zielona, osad

+

0,5

żółto-zielona, osad

++

1,0

pomarańczowa, osad

+++

1,5

czerwona, osad

++++

2,0 i powyżej

 

Materiały i odczynniki:

20. 0,1, 0,5, 1,5% roztwory glukozy

21. odczynnik Benedicta: 173 g krystalicznego cytrynianu sodu i 100 g bezwodnego węglanu sodu rozpuścić na gorąco w 600 ml wody; przesączyć, a do przesączu dodawać wolno stale mieszająć, 100 ml 17,3% roztworu siarczanu (VI) miedzi (II); uzupełnić do 1 l wodą;

 

Podsumowanie:

22. w reakcji wykrywane są polisacharydy, takie jak skrobia i glikogen, jedynie w środowisku kwaśnym
 

23. PRÓBA JODOWA /5.3.1./
             

Zasada metody:

Zabarwienie skrobi pod wpływem jodu spowodowane jest adsorpcją jodu na cząsteczce polisacharydu. Adsorpcja ma charakter kanałowy, tzn. cząsteczki jodu wchodzą do kanału utworzonego przez spiralnie skręcone łańcuchy skrobi. Cząsteczki jodu w obrębie spirali skrobi tworzą prosty łańcuch, wzdłuż którego mogą przemieszczać się elektrony, co powoduje pochłanianie światła przez cały kompleks. Barwa zależy od długości łańcucha. Amyloza daje zabarwienie niebieskie, amylopektyna fioletowo-czerwone. W obecności zasad zabarwienie nie powstaje, gdyż jod reaguje z jonem wodorotlenowym.

 

Postępowanie:

24. Do 2 ml słabo kwaśnego roztworu skrobi dodać 1 kroplę 0,01 M rożworu jodu w 1% jłodku potasu. Próbę powtórzyć na roztworze glikogenu.

25. Probówki, w których powstała niebieska barwa z jodem, ogrzać we wrzącej łaźni wodnej, a nastęnie oziębić pod bieżącą wodą.

26. Próbę powtórzyć używając zasadowęgo roztworu skrobi oraz skrobi, do której uprzednio dodano etanol.

 

Odczynniki:

27. 0,1% roztwór skrobi, glikogenu

28. 0,01 M jod w 1% jodku potasu

29. 2M chlorek sodu

30. 2M kwas solny

31. etanol

32. 1M wodorotlenek sodu
 

33. PRÓBA BARFOEDA /5.1.6.2./


Zasada metody:

Próba ta pozwala na odróznienie monosacharydów od disacharydów redukujących na podstawie reakcji redukcji w środowisku lekko kwaśnym. Monosacharydy łatwo wykazują właściwości redukujące (ok. 3 minuty) natomiast disacharydy (ok. 6 minut) dopiero po dłuższym ogrzewaniu, gdy zostanie rozerwane wiązanie glikozydowe.

 

Postępowanie:

34. Do 1 ml odczynnika Barfoeda dodać 1 ml roztworu cukru i po wymieszaniu wstawić do łaźni wodnej na 3 min.

35. Pojawia się czerwony osad tlęnku miedziawego (Cu2O) w probówce z monosacharydem, a w probówkach z disacharydami dopiero po ogrzewaniu kilkunastominutowym.

 

Materiały i odczynniki:

36. odczynnik Barfoeda: 13,3 g octanu miedzi rozpuścić w 200 ml wody, przesączyć i dodać 1,8 ml kwasu octowego lodowatego

 

Podsumowanie:

37. pierwsza zostanie wykryta glukoza (zabarwienie różowe) - monosacharyd redukcyjny, następnie maltoza - disacharyd redukcyjny, natomiast sacharoza nie zostanie wykryta, bo jest polisacharydem

 

ĆWICZENIA 3: REAKCJE BARWNE AMINOKWASÓW I NIEKTÓRE WŁAŚCIWOŚCI BIAŁEK

             

38. REAKCJA KSANTOPROTEINOWA /2.5.1.1./

 

Zasada metody

Stęźony kwas azotowy (V) wytrąca białka i nitruje pierścienie benzenowe aminokwasów aromatycznych. Produkty reakcji ksantoproteinowej (gr. santhos - żółty) dają barwę od jasnożóltej do brązowej, znacznie intensywniejszą po zalkalizowaniu próby. Najtrudniej reakcji nitrowani ulega fenyloalanina.

 

DSC_1257.JPG

Postępowanie

39. Do 2 ml roztworu aminokwasu lub białka dodać kroplami (Ostrożnie!) ok,0,5 m| stężonego kwasu azotowego i jedną do dwoch kropli stężonego kwasu siarkowego.

40. Całość ogrzewać 30 sekund we wrzącej łaźni wodnej. Opisać uzyskane wyniki.

 

Materiały i odczynniki

41. 0,1% roztwory tyrozyny, fenyloalaniny, tryptofanu oraz 1% roztwór albuminy

42. stężony kwas azotowy (V)

43. stężony kwas siarkowy (VI)

44. REAKCJA Z NINHYDRYNĄ /2.6.1./              (Ogólny odczyn na aminokwasy)

 

Zasada metody:

Reakcja z ninhydryną służy do jakościowego i ilościowego oznaczania wolnych aminokwasów. Podczas ogrzewania ogrzewania z ninhydryną w pH 5-5.5 aminokwasy ulegają tlenowej dezaminacji i dekarboksylacji. W czasie tej reakcji ninhydryna redukuje się i łączy się z amoniakiem (powstałym z rozkładu aminokwasu) oraz druga cząsteczka ninhydryny - tworząc kompleks o zabarwieniu fioletowo-niebieskim z max. absorbcji przy 570nm . Prolina posiadająca grupę iminową w miejscu grupy alfa-aminowej, tworzy z ninhydryną innego typu kompleksy o zółtym zabarwieniu z maksimum absorpcji przy 440 nm . Cysteinę i cystynę można oznaczyć tą metodą dopiero po przeprowadzaniu ich w kwas cysteinowy.

Odczyn barwny z ninhydryną dają również peptydy posiadające większą ilość wolnych grup aminowych i karboksylowych, a takżę aminy, sole amonowe, aminocukry i amoniak. Z uwagi na czułość reakcji, z pracowni, w której oznacza się aminokwasy tą metodą, należy usunąć wszystkie odczynniki zawieraiące amoniak.

DSC_1256.JPG

Postępowanie :

45. Do 3 probówek odpipetować kolejno po 1 ml: wody, 0,1% albuminy, 1% roztworu glicyny.

46. Zawartość probówek zakwasić do pH 5,0-5,5 dodając kroplami roztwór kwasy octowego. Po dodaniu każdej kropli sprawdzić pH roztwory papierkiem uniwersalnym.

47. Do wszystkich probówek dodać po 0,5 ml roztworu ninhydryny, wymieszać i ogrzać do wrzenia w płomieniu palnika gazowego lub we wrzącej łaźni wodnej.

48. Uzyskane wyniki zamieścić w tabelki wyników, wyrażając intensywność zabarwienia symbolami:
*** barwa bardzo intensywna
** barwa średnio intensywna
*   lekkie zabarwienie
- brak zabarwienia

 

 

roztwór

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin