Temat: Przepisy bhp ochrony przeciwpożarowej oraz inne wymogi dotyczące gabinetu
Poradnia stomatologiczna to pomieszczenie (gabinet stomatologiczny) lub zespół pomieszczeń przeznaczonych do udzielania indywidualnych świadczeń profilaktyczno-leczniczych w dziedzinie stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowej, ortodoncji i profilaktyki ortodontycznej, stomatologii dziecięcej, protetyki stomatologicznej, chorób błony śluzowej i przyzębia.
Niezależnie od typu poradni, gabinetu stomatologicznego jego wewnętrzna organizacja wymaga wydzielenia odrębnych stref:
I strefa pacjenta z oprzyrządowaniem nitowym,
II strefa czysta – stera asysty zabiegowej,
III strefa brudna- strefa porządkowa (mycie, odkażanie, konserwacja).
Generalną zasada organizacyjną musi być bezkolizyjność dostępu do każdej z tych stref, a szczególnie ograniczenie dostępu pacjenta do strefy czystej i brudnej w jego drodze na fotel i w momencie opuszczenia gabinetu.
Wyróżniamy następujące typy poradni, gabinetów stomatologicznych:
1. Gabinet stomatologii ogólnej udziela świadczenia z zakresu podstawowej opieki stomatologicznej, oświatowo-zdrowotnej, profilaktycznej i leczniczej oraz doraźnej pomocy stomatologicznej (leczenie zachowawcze chorób twardych tkanek zęba, leczenie podstawowe chorób przyzębia, leczenie powikłań próchnicy zębów, leczenie chirurgiczne tych powikłań, przygotowanie do leczenia protetycznego.
2. Gabinet stomatologii zachowawczej realizuje świadczenia leczniczo-profilaktyczne w zakresie próchnicy zębów oraz jej powikłań, z leczeniem endodontycznym włącznie, leczeniem podstawowym i profilaktyką chorób przyzębia, oświatą zdrowotną i promocją zdrowia w stomatologii.
3. Gabinet stomatologii dziecięcej, pedodoncji zajmuje się opieką stomatologiczną, profilaktyką stomatologiczną chorób narządu żucia u dzieci do 15 roku życia, prewencją próchnicy i jej powikłań.
4. Gabinet chirurgii stomatologicznej realizuje leczenie chirurgiczne, którego nie mogą podjąć innego typu poradnie i gabinety stomatologiczne. Zakres zabiegów chirurgicznych dotyczy wyrostka zębodołowego i tkanek miękkich, tzw. zabiegów trudnych, ekstrakcji zębów itd.
5. Gabinet periodontologii prowadzi profilaktykę oraz leczenie specjalistyczne chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
6. Gabinet chirurgii szczękowej realizuje zabiegi w obrębie części twarzowej czaszki, szczególnie w zakresie traumatologii twarzowo-szczękowej i chirurgii onkologicznej łagodnych guzów narządu żucia.
7. Gabinet protetyki stomatologicznej realizuje świadczenia w zakresie rehabilitacji protetycznej narządu żucia w stanach wymagających uzupełnienia braków zębowych różnego pochodzenia, rehabilitacji zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych oraz zaburzeń ortopedycznych.
8. Gabinet ortodontyczny, ortopedii szczękowo-twarzowej obejmuję profilaktykę, leczenie i rehabilitację czynnościową wrodzonych i nabytych zaburzeń w obrębie jamy ustnej dzieci i młodzieży.
Przepisy bhp:
1. Wysokość gabinetu powinna być dostosowana do zainstalowanych w nim urządzeń, aparatury i sprzętu (sala zabiegowa 3 m wysokości).
2. Powierzchnia gabinetu stomatologicznego przy jednym zainstalowanym fotelu powinna wynosić co najmniej 12 m² (niektóre źródła podają 14) i co najmniej o 8 m² przy zainstalowaniu każdego następnego fotela.
3. Przy wykonywaniu zabiegów w ogólnym znieczuleniu powinna być wydzielona sala przygotowawcza dla personelu, która jest wyposażona w zlewozmywak z bieżącą wodą ciepłą i zimną oraz aparaturą czerpalną uruchamianą bez kontaktu dłonią.
4. Poradnia musi posiadać instalacje: elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną i grzewczą.
5. Temperatura w gabinecie powinna wynosić 18-20˚C, a wilgotność względna 60%.
6. Podłoga gabinetu powinna być wykonana z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych, nienasiąkliwych i odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych.
7. Ściany powinny być gładkie, jasne, pastelowe przy umywalkach do wysokości 1,6 wykończone materiałami trwałymi, zmywalnymi.
8. W gabinecie musi znajdować się umywalka i zlewozmywak lub zlewozmywak dwukomorowy (z dopływem ciepłej i zimnej wody, podajnikiem na mydło w płynie i suszarką do rąk lub pojemnikiem na ręczniki papierowe jednorazowe).
9. Oświetlenie gabinetu powinno stanowić trzy źródła:
- naturalne (okno),
- sztuczne: elektryczne ogólne (sufitowe) i elektryczne miejscowe reflektorowe (zabiegowe).
10. W gabinecie powinna być wentylacja mechaniczna, grawitacyjna kanałowa oraz naturalna (okno).
11. Wszystkie kontakty powinny być uziemione.
12. Powinna być lampa bakteriobójcza (sufitowa lub ścienna).
13. Gabinet powinien uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych.
14. Pracownicy poradni powinni mieć zapewniony pokój socjalny.
15. W gabinecie powinny znajdować się:
- sprawny fotel - dojście z trzech strony, ustawiony na wprost okna,
- lampa - reflektor,
- sprawne wiertarki,
- krzesło- fotelik dla lekarza z podparciem na lędźwie.
16. Gabinet powinien posiadać wydzielone miejsce do przechowywania dokumentacji medycznej.
17. Wymagania dotyczące sterylizacji są określone przepisami SANEPIDU i to on kontroluje gabinety w tym zakresie.
szaloncia