Scenariusze(1).doc

(97 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi

Scenariusz zajęć prowadzonych metodami aktywnymi

(grupa 4-5- latki)

 

Temat: Podróż do Krainy Zabawek



Cele ogólne:

·        Rozwijanie ekspresji twórczej,

·        Utrwalenie zabaw integracyjnych „Powitanie”, „Łódeczki”

·        Kształcenie poczucia rytmu

 

Cele szczegółowe:

·        Dziecko umie wyrazić ruchem muzykę

·        Potrafi naśladować gestem postać

·        Umie nazwać kolory

·        Zna nazwy figur geometrycznych

·        Potrafi z pojedynczych elementów skomponować całość

·        Rozumie pojęcie „dbanie o porządek”

 

Metody: aktywizujące

Formy pracy: indywidualna, zespołowa

Środki wspomagające działanie: strój pajaca dla nauczyciela, pluszowe zabawki(po jednej dla każdego dziecka), zestaw ilustracji w kopertach przedstawiających zabawki, list od czarodzieja, kolorowe kółka, różnorodne figury geometryczne wycięte z papieru ( dość duży format),

Przebieg zajęć:

1.   Zabawa integracyjna „Powitanie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała ( ręce, stopy, kolana ,łokcie, ) .

2.   Prośba zabawek – nauczycielka przebrana za pajaca z koszem pluszaków. Dzieci są proszone o pomoc w odczarowaniu Krainy Zabawek.(Dzieci wybierają po jednej zabawce, którą bezpiecznie mają przenieśc do Krainy)

3.   Podróż – zabawa pantomimiczna

·     Płyniemy łódka ( dwoje dzieci siada naprzeciwko siebie w rozkroku, podaje sobie ręce- tworzy łódź, w środku leżą maskotki, które bezpiecznie mają przepłynąć)

·     Na łące: naśladowanie tańca motyli, żabek , bocianów, pszczółek ( do muzyki, w zależności od pokazywanej ilustracji)

·     Przedzieranie się przez krzaki ( pokaz ruchem )

·     Podnoszenie ciężkich kamieni

·     Przeskoki przez kałuże

·     Przechodzenie przez kłujące kamyki

·     Przejście przez tunel ( dzieci ustawiają jedno za drugim, stają w rozkroku, tworząc tunel, pod którym kolejno przechodzą dzieci i stają na końcu)

·     Przejście przez błoto (pokaz ruchem ciała)

·     Mycie – zabawa „Pralka”(dzieci stoją bardzo blisko siebie, nauczycielka „sypie proszek do pralki, żeby wyprać ich po wycieczce”, następnie  „naciska przycisk” i..., dzieci naśladują ruchem ciała wstrząsy pralki podczas prania), cykl „prania” można powtórzyć 2-3 razy

·     Odpoczynek – zabawa „Głaskanie” – dzieci siadają z maskotką, włączona spokojna muzyka, przytulają i głaszczą maskotkę, mogą cichutko mówic jej miłe rzeczy.

4.   Bilet do krainy – losowanie jednego kolorowego kółka (kółka w 3-4 kolorach w zależności od liczby dzieci w grupie)

5.   Szukanie listu – nauczycielka odczytuje list od czarodzieja „Odczaruję krainę gdy wykonacie zadania”

6.   Zadania:

-     ułożenie zabawek na półki, by wrócił porządek w krainie

-     każda grupa ( wg. Kolorów wylosowanych kółek ma pokazać jak poruszają się: samochody, nakręcane lalki, roboty, pajacyki)

      7. Jak muszą się zachowywać zabawki, żeby czarodziej już nigdy nie zaczarował krainy? –   wypowiedzi dzieci

8.Co lubimy najbardziej : promykowe uszeregowanie

Dzieci wybierają z zestawu 4 zabawek 2, które lubią najbardziej i układają „Słoneczko”

9.Taniec radości z odczarowania krainy – swobodna interpretacja ruchowa do dowolnej muzyki

10. Odbudowanie Krainy – układanie z figur geometrycznych elementów Krainy ( domy , samochody , drzewa) i przyklejanie elementów na większej powierzchni np. ściana, duża kartka itp

Temat: W Krainie Jesieni 

Cele ogólne:

·        Rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni

·        Stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci

·        Rozwijanie zmysłu słuchu i dotyku

·        Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat

·        Integracja środowiska dzieci i rodziców poprzez stwarzanie im możliwości wspólnych działań

Cele szczegółowe:

·        Dziecko umie wyrazić ruchem muzykę

·        Potrafi naśladować gestem czynność

·        Umie nazwać kolory

·         Zna nazwy figur geometrycznych

·        Potrafi podzielić wyraz na sylaby oraz wyróżnić głoskę w nagłosie

·        Umie podzielić zbiór elementów na podzbiory

·        Potrafi w prosty sposób wyjaśnić pojęcie „muzyka”

·        Potrafi określić uczucie smutku

Metody: aktywizujące

Formy pracy: indywidualna, zespołowa

Środki wspomagające działanie: strój pdróżnika dla nauczyciela, nagrania, puzzle z kartonu, owoce, kosz z darami jesieni, trzy klucze, ilustracja smutnej Pani Jesieni, , obrazki z ilustracjami przedmiotów, gazeta, łyżeczka, drewniany klocek, ołówek, plastikowe pojemniczki,

Przebieg zajęć:

1.     Zabawa integracyjna „Powitanie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała ( ręce, stopy, kolana ,łokcie, ) .

2.     Prośba podróżnika– nauczycielka przebrana za podróżnika z latającym dywanem. Dzieci mają razem z podróżnikiem udać się do Krainy Jesieni, gdyż Jesień potrzebuje pomocy. Muszą podczas podróży zdobyć 3 klucze otwierające bramę do Krainy.

3.     Latający dywan- dzieci muszą zapamiętać odgłosy jakie słyszały podczas lotu.

4.     Czarodziejski kosz- 1 klucz- dzieci rozpoznają dotykiem ( mają zawiązane oczy ) dary jesieni

5.     Podróż – zabawa pantomimiczna

·        Przedzieranie się przez krzaki ( pokaz ruchem )

·        Podnoszenie ciężkich kamieni

·        Przeskoki przez kałuże

·        Przechodzenie przez kłujące kamyki

·        Przejście przez niski tunel Przejście przez błoto (pokaz ruchem ciała)

6.     Kolorowe grupy – 2 klucz, -dzieci podzielone na 3 grupy

·        Puzzle figury geometryczne

·        Podział elementów na zbiory – owoce, przeliczanie elementów

·        Losowanie obrazków- wyróżnianie głoski w nagłosie, podział wyrazu na sylaby

7.     Statek –podróż po kolejny klucz

8.     „Jesienny taniec”- swobodna improwizacja ruchowa do utworu „Jesień” Vivaldiego –3 klucz

9.     Wejście do krainy- obserwacja ilustracji przedstawiającej smutną Panią Jesień

·        Odgadnięcie nastroju

·        Rozmowa na temat smutku, kiedy jesteśmy smutni, z jakich powodów

·        Poinformowanie o przyczynie smutku Jesieni ( zabrano muzykę z jej krainy)

10. Swobodne wypowiedzi na temat co to jest muzyka, jak ją tworzymy, próby wydobycia muzyki z prostych przedmiotów ( kubek, łyżeczka, klocki itp.)

11. Prośba Pani Jesieni: przygotowanie wraz z rodzicami instrumentów z różnorodnych materiałów ( na zajęciach lub w domu)

 

 

 

Jesienne drzewa -dzieci podzielone na grupy otrzymują sylwety dużych kartonowych drzew ;  następnie domalowują gałęzie i naklejają kolorowe liście i owoce w dowolny sposób ; tak powstaje dębowe , kasztanowe i jarzębinowe drzewko stanowiące ozdobę naszej sali .

Scenariusz zajęć

Suknia Pani Jesieni

Cel ogólny : - rozwijanie inwencji twórczej dziecka ; zapoznanie z pojęciem "kompozycja" ; ukazanie możliwości wykorzystania darów jesieni (łączenie papieru z materiałem przyrodniczym )

Cele szczegółowe : - potrafi odtworzyć ruchem treść wiersza ; określa charakterystyczne cechy jesieni ; klasyfikuje materiał przyrodniczy ; potrafi rozplanować kompozycje na płaszczyźnie tworząc elementy dekoracyjne .

Pomoce : instrumenty perkusyjne (bębenek, grzechotka, kołatka, tamburyn );  duża lalka w sukni z szarego papieru ; szablon fartuszka, pelerynki, wianka z kolorowego kartonu ; fragment utworu ( " Dziadek do orzechów" P.Czajkowskiego  ) ; dary jesieni : zasuszone liście dębu, klonu , brzozy , pestki dyni , łupiny orzecha , żołędzie , kasztany , owoce dzikiej róży , suszki .

Przebieg zajęć

1 . Zabawa z piosenką ( na melodię "Mam chusteczkę haftowaną")

     " Mamy liście kolorowe , żółte i czerwone ,

        kogo lubię , bardzo lubię , podam w jego stronę"

     w środku koła porusza się troje lub więcej dzieci , które przekazują liście        

     innym uczestnikom zabawy .

2 . Powitanie Jesieni - lalki na sali -recytacja fragmentu wiersza "Witamy Panią

     Jesień" B. Formy przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych ; dzieci

     odpowiadają na pytania w nawiązaniu do treści wiersza i pokazują  ruchem

     opadanie liści ,odlot ptaków , zbieranie kasztanów , powitanie gościa 

    ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin