KINEZA.docx

(305 KB) Pobierz

KOŃCZYNA GÓRNA długości

2795E3DC

 

 

 

 

 

 

KOŃCZYNA GÓRNA obwody

8F63CE36

 

 

 

 

KOŃCZYNA DOLNA długości

8899AE7

 

 

 

 

 

KOŃCZYNA DOLNA obwody

8DD3E78E

BADANIE WYBRANYCH ZAKRESÓW RUCHU KRĘGOSŁUPA

Odcinek szyjny kręgosłupa

§         Pomiar zgięcia w przód

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca lub siedząca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej. Określić metrem krawieckim odległość pomiędzy guzowatością potyliczną zewnętrzna a wyrostkiem kolczystym VII kręgu szyjnego. Następnie badany wykonuje maksymalny skłon głowy do przodu i wykonuje się ponowny pomiar odległości w tej pozycji między w/w punktami kostnymi. Różnica jest miarą ruchomości  i wynosi około 2,5-3 cm.

 

8A109470

§         Pomiar wyprostu w tył

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca lub siedząca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej. Określić odległość od szczytu bródki do wcięcia szyjnego rękojeści mostka. Następnie badany wykonuje maksymalny skłon głowy w tył (wyprost) i w tej pozycji mierzy się ponownie odległość między w/w punktami ciała. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 8,5 cm.

51F6D5D3

 

§         Pomiar zgięcia bocznego

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca lub siedząca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej. Należy określić odległość od wyrostka sutkowa tego kości skroniowej do wyrostka barkowego łopatki. Następnie badany wykonuje skłon w bok i w tej pozycji ponownie wykonuje się pomiar między w/w punktami kostnymi. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 7 cm. Powyższy pomiar wykonuje się z obu stron, a następnie należy je ze sobą porównać.

DB994A09

§         Pomiar skrętu

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca lub siedząca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej. Należy określić odległość od szczytu bródki do wyrostka barkowego łopatki. Następnie badany wykonuje skręt głowy w bok i w tej pozycji ponownie wykonuje się pomiar między w/w punktami kostnymi. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 8,5 cm. Powyższy pomiar wykonuje się z obu stron, a następnie należy je ze sobą porównać.

 

EDA184FE

 

Odcinek piersiowy kręgosłupa

§         Pomiar zgięcia w przód

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej. Należy określić odległość od wyrostka kolczystego I kręgu piersiowego (Th1) do wyrostka kolczystego XII kręgu piersiowego (Th12). Następnie badany wykonuje maksymalny skłon tułowia w przód przy wyprostowanych stawach kolanowych i w określonej pozycji wykonuje się ponowny pomiar odległości pomiędzy w/w punktami kostnymi. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 2,5 cm.

72297C7

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa

§         Pomiar zgięcia w przód

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej. Należy określić odległość od wyrostka kolczystego I kręgu lędźwiowego (L1) do wyrostka kolczystego V kręgu lędźwiowego (L5). Później badany wykonuje maksymalny skłon tułowia w przód przy wyprostowanych stawach kolanowych. Po uzyskaniu żądanej pozycji należy zmierzyć ponownie odległość pomiędzy w/w punktami kostnymi. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 6 cm.

1B5BFA73

§         Pomiar wyprostu w tył

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej. Należy określić odległość od końca wyrostka mieczykowatego mostka do guzków kości łonowej. Następnie badany wykonuje maksymalny skłon tułowia w tył przy wyprostowanych stawach kolanowych i w tej pozycji mierzy się ponownie odległość między w/w punktami kostnymi. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 8 cm.

 

C42FFFC3

 

 

Odcinek piersiowo-lędźwiowy kręgosłupa

§         Pomiar zgięcia bocznego

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej, kończyna górna po stronie badanej jest odwiedziona w stawie ramiennym pod katem prostym i złożona na karku. Należy określić odległość od szczytu dołu pachowego do najwyższej wyniosłości talerza kości biodrowej. Następnie badany wykonuje maksymalny skłon boczny tułowia, w płaszczyźnie czołowej i w żądanej pozycji mierzy się ponownie odległośc pomiędzy w/w punktami. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 9 cm. Pomiar należy wykonać z obu stron.

 

2EB7236A

§         Pomiar skrętu

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej, mierzy się odległość od dolnego końca wyrostka mieczykowatego mostka do kolca biodrowego przedniego górnego. Następnie badany wykonuje maksymalny skręt tułowia w stronę przeciwną i w tej pozycji wykonuje się ponowny pomiar odległości między w/w punktami kostnymi. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 4,5 cm. Pomiar należy wykonać z obu stron, a następnie porównać je ze sobą.

 

F40E24

Całkowity zakres zgięcia kręgosłupa w przód

Pozycja wyjściowa, swobodna, stojąca, z głową ustawioną w płaszczyźnie frankfurckiej. Należy określić odległość od guzowatości potylicznej zewnętrznej do podstawy kości krzyżowej. Następnie badany wykonuje maksymalny skłon tułowia w przód przy wyprostowanych stawach kolanowych i w tej pozycji mierzy się ponownie odległość między w/w punktami kostnymi. Otrzymana różnica jest miarą ruchomości i wynosi około 11,5 cm.

6943547

5

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin