Dzień Marchewki.doc

(55 KB) Pobierz

Dzień Marchewki.

Cel:
słuchanie wiersza J. Brzechwy „Marchewka”, poznanie bogactwa witamin zawartych w marchewce, rozpoznawanie marchewki zmysłami: smak, dotyk; poznanie historii marchewki, rozwiązywanie zagadek, czytanie globalne: marchew, burak, sałata, pomidor.

Pomoce:
dekoracja sali, sylwety marchewki, marchewka i inne warzywa, opaski na głowę, napis Dzień Marchewki, sylwety warzyw: marchewka, pomidor, kalarepa, kartofel, burak, rzepka, pietruszka, kalafior, zupa, sałatka, wyrazy: marchew, burak, sałata, pomidor, kreda, kratkowane kartki, kredki, przetwory z marchwi: sałata w słoiku, suszona marchew, sok z marchwi, CD Moje 6 lat – cz 2.

1. Powitanie dzieci – dzieci rytmicznie wypowiadają swoje imię, zgodnie z narzuconym rytmem, wyklaskiwanym przez wszystkich.
 
2. „Lekcja ciszy” wg metody Montesorii – dzieci po narysowanym okręgu przenoszą na otwartej dłoni marchewkę, tak aby nie upadła.

3.  Słuchanie wiersza z jednoczesnym ilustrowaniem warzyw występujących:
„Marchewka” Brzechwa Jan
Dawno temu, choć nikt o tym nie wie,
Marchewka rosła na drzewie,
A że tak wysoko rosła -
Była okropnie wyniosła.

O kapuście mówiła "kapucha",
Z brukwi się wyśmiewała, że jest tłustobrzucha,
A jak się wyrażała o rzepie,
Nawet nie wspominać lepiej.

Pomidor nazywała czerwoną naroślą,
Sałatę - jarzyną oślą,
Ziemniak - ślepiem wyłupiastym,
A koper, po prostu, chwastem.

"Ja - mówiła marchewka - ja to jestem taka,
Że jeśli tylko zechcę, zakasuję ptaka,
Rosnę w górze, na drzewie, lecz jak będzie trzeba,
Pofrunę nawet do nieba!

Ja jestem nadzwyczajna, w smaku niebywała,
Jam owoc nad owoce, ze mną nie przelewki!"
Tak mówiła marchewka - głupia samochwała.
Dlatego właśnie dzieci nie lubią marchewki. 

Podpisywanie obrazków: marchew, burak, sałata, pomidor. Próba odpowiedzi na pytanie: “Skąd się wzięła marchewka”?         Marchewka przywędrowała do Polski najprawdopodobniej z Chin. Jej poprzedniczki miały kolor: czerwony, fioletowy lub różowy, omszone liście i nieciekawy smak. Obecnie znana nam odmiana marchewki powstała w Holandii, a stamtąd przywędrowała do Polski.

Na prośbę nauczyciela dzieci czytają (z tablicy) jakich witamin dostarcza marchewka. Następnie zastanawiają się która część rośliny jest jadalna (podziemna, nadziemna). Poprawnie nazywają wszystkie części rośliny – liście, łodyga, owoc, korzeń.

4.  „Urodziny Marchewki” – zabawa ruchowa do piosenki z wykorzystaniem chusty animacyjnej – wyznaczenie dzieciom jakim są warzywem, kiedy usłyszą warzywo w piosence muszą biegnąć dookoła chusty.

5. Ćwiczenia w określaniu wielkości – marchew, marcheweczka. Dzieci wybierają z miski marchewki różnej wielkości; na oko porównują ich wielkość; stosują pojęcia: duże, małe, mniejsze, większe, takie samo, największe, najmniejsze. Układają kilka wybranych przez nauczyciela marchewek według ich wielkości – rosnąco, potem malejąco.

6. Wyjaśnienie, dlaczego przechowujemy marchewkę w całości lub w postaci przetworów; podawanie przykładów, w jakiej postaci można przechować marchew (surową, susz, mrożonki, w słoikach), wymyślanie przez dzieci potraw, do których przygotowania można wykorzystać marchew – zapisywanie przez nauczyciela propozycji dzieci.

7. „Marchewkowy instrument” – dzieci podzielone sa na dwie drużyny – pierwsza drużyna do melodii maszeruje, kolejna drużyna do innej melodii wystukuje rytm na marchewkach. Zmiana ról.

8. Zagadki:

·         Ma gruby brzuszek i ogonek mały, będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)

·         Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza lecz pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy. (marchewka)

·         Różne na świecie istnieją łaty: żółte, czerwone, łaty w kraty. Lecz nie ma na pewno smaczniejszej “łaty”, niżeli zielony listek.... (sałata)

·         Pod krzakiem w polu rośnie ich wiele. Dzieci je chętnie pieką w popiele. (ziemniaki).


9. „Jem marchewkę” – zabawa słuchowa – dzieci muszą uważnie słuchać i wykonywać wymówione czynności przez nauczyciela tylko wtedy gdy pojawi się słowo marchewka, np. Jem marchewkę. Trę marchewkę. Sadzę marchewkę. Obieram pietruszkę.


10. „Marchewka kratkowana” - dyktando graficzne – rysowanie na kratkowanym papierze wg instruktarzu nauczyciela. Umieszczenie wzoru w widocznym miejscu.

11. Zabawy badawcze „Marchewka”

·         Ćwiczenie 1. – każde z dzieci otrzymuje marchewkę. Dzieci oglądają ją i opisują jej wygląd; stwierdzają, że pokrywa ją matowa skórka, nieco chropowata. Nauczyciel zdejmuje po kawałku skórki z  marchewki, aby dzieci mogły to dokładnie obejrzeć. Szukanie warzyw podobnych do marchewki.

·         Ćwiczenie 2. – „Kto pierwszy” – chrupanie marchewki. Podkreślanie walorów odżywczych i zdrowotnych marchewki, zachęcanie do zjadania jej na surowo.

·         Ćwiczenie 3 – Czy marchewka ma zapach? – sprawdzanie zmysłem węchu zapachu warzywa.


12. „Marchewki w koszyczku” – dzieci z zawiązanymi oczami wyszukują za pomocą dotyku marchewki wśród warzyw znajdujących się w koszyczkach.

13. Puzzle – składanie pociętych elementów w całość.

14. Pytania do Quizu:

·         Czy marchewka to owoc, czy warzywo?

·         Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?

·         Podaj przykład jednej potrawy z marchewki.

·         Jaki kolor ma marchewka?

·         Jak nazywa się zielona część marchewki?

·         Jaka marchewka jest zdrowsza – surowa, czy gotowana?


15. Degustacja soku z marchwi przygotowanego przez panie kucharki.

 

Scenariusz imprezy przeprowadzonej w grupie dzieci 3-letnich
„Dzień Marchewki”

Cele:

- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe warzyw, a w szczególności marchewki
- utrwalenie wiadomości z zakresu rozpoznawania i nazywania warzyw
- wdrażanie do uważnego słuchania oraz odpowiadania na pytania
- rozwijanie aktywności twórczej i pomysłowości
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej

Środki dydaktyczne:

- pomarańczowa koperta ze śladami króliczych łapek, w której znajduje się list od królika Szarusia i 5 sylwet dużych marchewek z opisanymi z jednej strony zadaniami; piosenka „Urodziny marchewki”; magnetofon; plakat ze słowami piosenki i obrazkami warzyw;
20 marchewek z masy papierowej; obrazki przedstawiające warzywa (marchewka, burak, cebula, kapusta, ziemniak, ogórek); karton A4 z otwieranymi okienkami do zasłonięcia obrazków; pomarańczowe kształty z folii piankowej; marchewki pocięte w słupki i krążki; duża taca; kasza manna; drugi list od królika Szarusia; medale „Marchewkowy detektyw”; sok marchwiowy; kubeczki

Formy pracy:
- zbiorowa

Metody pracy:

- słowna (objaśnienia, instrukcje, rymowanka, rozmowa)
- praktyczna (zadania stawiane do wykonania)
- oglądowo-praktyczna (pokaz plakatu i ilustracji połączony z zadaniem)

Miejsce realizacji: sala przedszkolna

Czas przeprowadzenia imprezy : 1 godzina


Przebieg „Dnia Marchewki”:

1. Powitanie wszystkich dzieci

Dzieci siedzą w półkolu na dywanie. Nauczycielka wita wszystkich słowami: Dziś jest dzień wyjątkowy, bo zupełnie marchewkowy. Pomarańczowe stroje mamy i do zabawy razem ruszamy.


2. Odczytanie listu od królika Szarusia

Nauczycielka informuje dzieci o znalezionej w sali przedszkolnej kopercie. Zwraca się do nich: Przyjrzyjcie się uważnie śladom pozostawionym na kopercie, a może dowiecie się kto wam ją zostawił. Dzieci samodzielnie lub wspólnie z prowadzącą dochodzą do wniosku, że to prezent od królika. Przedszkolaki wyjmują z koperty list, który odczytuje nauczycielka:

Witajcie dzieci! Jestem królik Szaruś. Dowiedziałem się od wróbelków, że obchodzicie dziś w przedszkolu „Dzień Marchewki”. Jak wiecie, jest ona moim wielkim przysmakiem, uwielbiam chrupać świeżutkie marchewki. Z okazji tego święta postanowiłem przygotować dla was kilka ciekawych zadań. Po ich wykonaniu czeka na wszystkich miła niespodzianka. Życzę wspaniałej zabawy i powodzenia!


3. Wykonywanie zadań przygotowanych przez królika Szarusia

Przedszkolaki kolejno wyjmują z koperty sylwety dużych marchewek, a nauczycielka odczytuje napisane na nich zadania.

Zadanie 1 – Słuchanie piosenki „Urodziny marchewki” połączone z prezentacją planszy

Przed wami dzieci pierwsze zadanie. Wiem, że rozpoznajecie już niektóre warzywa. Wysłuchajcie uważnie piosenki „Urodziny marchewki”, a następnie wymieńcie pojawiające się w niej warzywa. Spójrzcie na przygotowaną planszę. Posłuchajcie jeszcze raz czytanego przez nauczycielkę tekstu, podpowiadając jej nazwy kolejnych warzyw. Zastanówcie się razem, dlaczego marchewka jest tak ważnym warzywem.

Zadanie 2 – „Na tropie marchewki”

Zamieniłem waszą salę przedszkolną w marchewkowy ogród. W różnych jej miejscach ukryłem marchewki. Każdy musi odszukać jedną dla siebie. Ten, komu się uda wraca szybko na swoje miejsce.
Zadanie 3 – „Marchewkowe pląsy”

Świetnie moje kochane przedszkolaki! Odnaleźliście wszystkie marchewki. Zapraszam teraz do tańca przy muzyce z odnalezionym warzywem. Poruszajcie się tak, aby nie wypadło ono wam z rąk.

Zadanie 4 – „Warzywa zza okienka”

To już czwarte zadanie przygotowane dla was. Będzie ono polegało na odgadnięciu, jakie warzywo ukryło się na obrazku zasłoniętym kartonikiem z okienkami. Przyglądajcie się uważnie odsłanianym warzywom i zgadujcie. Za każde poprawne rozwiązanie otrzymacie coś w prezencie.

Zadanie 5 – „Marchewkowa kompozycja”

Brawo! Odgadliście nazwy ukrytych warzyw. Przed wami ostatnie zadanie. Będzie ono polegało na ułożeniu wspólnego dzieła z pokrojonych marchewek. Każdy po kolei położy na tacy z kaszą manną kilka kawałków, tworząc wspólną kompozycję. Porozmawiajcie z panią na temat powstałej pracy i spróbujcie nadać jej odpowiedni tytuł.


4. Odczytanie listu od królika Szarusia, wręczenie medali „Marchewkowy detektyw”

Po wykonaniu wszystkich zadań nauczycielka odczytuje list od królika Szarusia, który został wsunięty pod drzwi sali przedszkolnej:

Gratuluję! Świetnie sobie poradziliście. Wykonaliście wszystkie przygotowane dla was zadania. Doceniam wasze starania, dlatego dla każdego przedszkolaka przygotowałem medal „Marchewkowego detektywa”. Noście je z dumą. Życzę wam wielu niezapomnianych przygód. Królik Szaruś.


5. Podsumowanie

Nauczycielka dziękuje dzieciom za ich starania oraz wysiłek włożony w pracę, po czym zaprasza wszystkich na degustację świeżej marchewki i soku z marchwi. Po poczęstunku nikt nie ma już wątpliwości, że warzywa są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Nauczycielka proponuje: Zawołajmy wszyscy razem. Marchewki chrupiemy, bo zdrowi być chcemy.

Dzień Marchewki - scenariusz imprezy przedszkolnej

Cel główny: Kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez zabawę oraz sytuacje aktywizujące myślenie.

Cele:
• zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe warzyw, a zwłaszcza marchewki,
• kształtowanie nawyku spożywania surowych warzyw w postaci surówek, soków itp.
• kształtowanie swobodnej ekspresji tanecznej, ruchowej, rytmicznej
• rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania,
• kształtowanie postawy kulturalnego zachowywania się podczas występu
• uwrażliwianie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywania zagadek i sytuacji aktywizujących myślenie
• aktywizowanie dzieci nieśmiałych poprzez ruch i zabawę,

Pomoce:
• nagrania CD ( m.in. „Urodziny marchewki”, „Hymn zdrowych dzieciaków”)
• naturalne okazy warzyw
• pocięte obrazki przedstawiające marchewkę
• zagadki ukryte w pudełkach po jajkach niespodziankach.

Przebieg imprezy:
1. Wstęp, powitanie dzieci, przedstawienie celu spotkania.
2. Wybór króla i królowej balu: królem i królową balu zostają dzieci, które mają na sobie najwięcej koloru pomarańczowego. Nauczycielka ubiera dzieci w pelerynę i koronę. Król i królowa zasiadają na tronie.
3. Zabawa przy piosence „Na marchewki urodziny”. Każda z grup tworzy koło. W środku każdego koła tańczy „marchewka”. Wszystkie dzieci tańczą w kole śpiewając piosenkę.
4. Konkursy:
• „Marchewkowy quiz” – chętne dzieci ( po jednym z każdej grupy) losują pytania. Odpowiedzi nagradzane są brawami.
• „Koreczki” – dzieci z zawiązanymi oczami częstują się pokrojonymi w kostkę warzywami i nazywają je.
• „Marchewkowe pole” – każde z dzieci zbiera do swojego koszyczka marchewki rozłożone na sali. Dla utrudnienia dzieci mają założone kucharskie rękawice.
• „Marchewki w koszyczku” – dzieci z zawiązanymi oczami wyszukują za pomocą dotyku marchewki wśród warzyw znajdujących się w koszyczkach.
• „Marchewkowy obrazek” – przedstawiciele grup układają na tablicy pocięty obrazek marchewki. Wygrywa ten, kto pierwszy ułoży obrazek.
• „Kto pierwszy” – chrupanie marchewki.
5. Parada kukieł wykonanych przez rodziców w trakcie trwania balu.
6. Degustacja soku z marchwi przygotowanego przez panie kucharki.
7. Wspólna zabawa przy piosence „Hymn zdrowych dzieciaków”.
8. Zakończenie – podziękowanie dzieciom za udział w zabawie. Przypomnienie o konieczności zjadania warzyw będących źródłem zdrowia.
Konkursy urozmaicane są pląsami – dzieci bawią się przy muzyce.

Pytania do Quizu:
1. Czy marchewka to owoc, czy warzywo?
2. Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?
3. Podaj przykład jednej potrawy z marchewki.
4. Jaki kolor ma marchewka?
5. Jak nazywa się zielona część marchewki?
6. Jaka marchewka jest zdrowsza – surowa, czy gotowana?

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin