kurorty zwrócić uwagę na pytania.docx

(21 KB) Pobierz

Uzdrowisko:

· miejscowość, która ze względu na warunki klimatyczne lub właściwości geologiczne (np. źródła z wodami termalnymi lub bogatymi w minerały) stanowi ośrodek leczniczy.

· Miejscowość bogata w naturalne czynniki lecznicze do których zalicza się: wody mineralne, borowiny, właściwości klimatyczne, zorganizowana służba zdrowia.

Turystyka uzdrowiskowa - jedna z form turystyki zdrowotnej. jest szczególnym rodzajem turystyki z uwagi na cele: leczenie schorzeń, podnoszenie ogólnego stanu zdrowia poprzez zapobieganie różnym chorobom. Obejmuje rehabilitację poszpitalną, leczenie chorób przewlekłych i uzdrowiskową profilaktykę leczniczą. Podstawowa cecha: znaczna koncentracja w miejscowościach uzdrowiskowych. Charakteryzuje się mniejszą sezonowością niż w przypadku innych rodzajów turystyki. Ma na ogół charakter krajowy.

Lecznictwo uzdrowiskowe - część składowa systemu ochrony zdrowia, zorganizowana forma udzielania świadczeń zdrowotnych wykorzystująca naturalne surowce lecznicze w chorobach przewlekłych, prowadzona w uzdrowiskach statutowych

 

Turystyka zdrowotna – jest to dobrowolne i świadome udanie się na pewien okres poza miejsce zamieszkania, w czasie wolnym od pracy w celu regeneracji ustroju, dzięki aktywnemu wypoczynkowi fizycznemu i psychicznemu. Jest to także jedna z podstawowych form odnowy sił człowieka.

Rodzaje uzdrowisk – stosując kryterium położenia geograficznego: nadmorskie, nizinne, podgórskie i górskie. Pełnią dwie funkcje: leczniczo – rehabilitacyjną i turystyczno – sportową.

SPA - czyli zdrowie przez wodę. SPA to sposób na osiągnięcie harmonii ducha i ciała dzięki zabiegom opartym na wodzie. Obecnie najdynamiczniej rozwijająca się i dochodowa branża kosmetyki profesjonalnej.

Wellness - to filozofia mówiąca o tym, że do pełnej harmonii potrzebna jest równowaga pomiędzy ciałem a duchem. Zabiegi wellness oddziałują na wszystkie zmysły - dotyku, węchu, wzroku i słuchu. Swoje dobrodziejstwa Wellness czerpie z natury i filozofii dalekiego wschodu. Zabiegi muszą być na najwyższym poziomie, a każdy klient traktowany indywidualnie i wyjątkowo.

Warunki jakie musi spełnić uzdrowisko – status uzdrowiska nadaje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia. W zarządzeniu określa się nazwę uzdrowiska, granice, kierunki lecznicze a także wskazania i przeciwwskazania do leczenia. Na podstawie ustawy z 28 lipca 2005r o lecznictwie uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych status uzdrowiska otrzymują obszary które posiadaja:

·      Klimat o właściwościach leczniczych

·      Zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego

·      Spełniają określone w przepisach o ochronie środowiska wymagania w stosunku do stanu środowiska.

Surowce balneologiczne- naturalny surowiec leczniczy jak: woda mineralna, gaz leczniczy, peloid, walory klimatyczne, wykorzystywany przy zabiegach leczniczych, profilaktyce oraz rehabilitacji.

Woda mineralnawoda bakteriologicznie i fizykochemicznie bez zarzutu, o niewielkich wahaniach składu chemicznego i cech fizycznych oraz o właściwościach leczniczych, potwierdzonych badaniami klinicznymi.

Na terenie Polski występuje duża ilość wód podziemnych, które są nazywane mineralnymi, leczniczymi i termalnymi. Woda mineralna, która nazywana jest również wodą naturalną (słodką), zawierająca ponad 1g rozpuszczonych składników stałych w 1dm3.

Główne typy wód mineralnych i leczniczych:

· Żelazista

· Arsenowa

· Fluorkowa

· Bromkowa

· Jodkowa

·        Siarczkowa

·        Borowa

·        Krzemowa

·        Szczawa (zawiera co najmniej 1000mg/dm3 wolnego dwutlenku węgla,

·        Radoczynna

·        Termalna (temp wody >20oC)

Wody lecznicze:

·   Solanki – Ciechocinek, Inowrocław

·   Siarczany – Solec Zdrój, Busko Zdrój

·   Źródła żelaziste – Nałęczów, Ustroń

·   Szczawy – Szczawnica, Piwniczna, Krynica, Iwonicz Zdrój w Karpatach, Kudowa Zdrój w Sudetach

·   Cieplice – Ciechocinek, Antałówka w Zakopanem

·   Wody radoczynne – Lądek Zdrój, Świeradów Zdrój

·   Wody termalne – Ciechocinek, Cieplice Śląskie, Lądek Zdrój

·   Wody wapniowe – Krynica, Polanica Zdrój, Nałęczów.

Paloid - Substancja naturalna ze złoża geologicznego, o stwierdzonych na podstawie badań naukowych lub długotrwałej obserwacji lekarskiej właściwościach leczniczych; w stanie naturalnym lub po zmieszaniu z wodą jest używana do przyrządzania uzdrowiskowych zabiegów leczniczych. Są nimi np. borowiny, muły, szlamy, glinki.

Nazwy aktualne polskich uzdrowisk:

Augustów,

Busko Zdrój,

Ciechocinek,

Jelenia Góra - Cieplice Śląskie- Zdrój,

Czerniawa Zdrój – Uzdrowisko Świeradów – Czerniawa

Dąbki,

Długopole Zdrój

Duszniki Zdrój,

Goczałkowice Zdrój,

Gołdap,

Horyniec Zdrój,

Inowrocław,

Iwonicz Zdrój,

Jedlina Zdrój – uzdrowisko Szczawno-Jedlina,

Kamień Pomorski,

Kołobrzeg,

Konstancin Jeziorna,

Krynica Zdrój,

Kudowa Zdrój,

Lądek Zdrój,

Muszyna,

Nałęczów,

Piwniczna Zdrój

Polanica Zdrój – Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A.,

Polańczyk,

Połczyn Zdrój,

Przerzeczyn Zdrój

Rabka Zdrój

Rymanów Zdrój

Solec Zdrój

Sopot

Supraśl

Swoszowice – w Krakowie

Szczawnica,

Szczawno Zdrój

Świeradów Zdrój

Świnoujście

Uniejów

Ustka

Ustroń

Wapienne

Wieniec Zdrój

Wysowa Zdrój

Żegiestów

Omówić:

Ciechocinek – słynie z tężni solankowych. Naturalne zasoby surowców leczniczych:wody chlorkowo-sodowe, solanki, solanki hipotermalne 26-27oC. Leczy się: schorzenia narządów ukł ruchu i reumatyczne, ukł oddechowego i krążenia, skóry, choroby kobiece i otyłość.

Kołobrzeg – wody lecznicze wydobywane są tu z miejscowych źródeł solankowych. Są to wody bromkowe, jodkowe, chlorowo-sodowe, żelaste, borowe. Woda mineralna butelkowana „Preła Bałtyku” oraz leczenie borowiną. Profil leczenia: choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, kardiologiczne, nadciśnienie, schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, choroby skórne, cukrzyca, choroby dziecięce: dolnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, otyłość.

Nałęczów – wody wykorzystywane w kuracji pitnej „Barbara”, źródło Celińskiego (żelaziste) „Miłość”, „Nałęczowianka”- woda niskosodowa średniomineralizowana z przewagą wodorowęglanów wapnia i magnezu z prawie zerową zawartością azotanów i azotynów. Podstawowe kierunki leczenia: choroby serca i rehabilitacja pozawałowa.

Busko – Zdrój – w leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromowych i borowin. Leczy się: choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, choroby dermatologiczne, kardiologiczne, osteoporoza, bruceloza, choroby dziecięce: ortopedyczno-urazowe.

Ustroń –naturalne surowce lecznicze: borowiny i solanki zawierające jod i brom. Leczy się: Schorzenia ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, dróg oddechowych, układu nerwowego, układu krążenia, kardiologiczne, cukrzyce, osteoporozę, otyłość.

Europejskie:

WĘGRY: Budapeszt, Debreczyn, Hajduszoboszlo, Eger,  Egerszalok, Harkany, HevizMiskolc-Tapolca,

SŁOWACJA: Pieszczany, Trenczańskie Cieplice, Szklane Cieplice, Bardejowskie Kupele, Bradiejov, Bojnice, Dudince, Sliac, Smardaky, Brusno, Lucky, Turcianskie Teplice, Starbske Pleso, Novy Smokovec, Tatranske Matliare, Rajecke Teplice, Ciz, Nimnica, Vysne Ruzbachy

CZECHY: Karlowe Wary, Franciszkowe Łaźnie, Mariańskie Łaźnie, Priessnitz-Jesienik, Luhacovice,

WIELKA BRYTANIA: Bath,

AUSTRIA: Bad Gastein, Bad Ischl,

BELGIA: Spa,

SZWAJCARIA: Laulerbad, Baden, Sankt Moritz, Davos

TURCJA:Pamukkale

FRANCJA: Vichy, Evan Les Bains, Antibes, Nicea, Biarritz, Chamonix-Mont-Blanc


             

Zgłoś jeśli naruszono regulamin