Co wyleczy korzeń kuzu cz.1.docx

(6 KB) Pobierz
Co wyleczy korzeń kuzu? - Zdrowie & Fitness - WP.PL.docx

Co wyleczy korzeń kuzu?

 

 

Korzeń kuzu – bardzo ekspansywnej rośliny w niektórych krajach uznawanej za chwast – to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków pomocnych w leczeniu uzależnienia od alkoholu i nikotyny. Badania potwierdziły, że walka z nałogami poprzez spożywanie korzenia kuzu nie ma żadnych skutków ubocznych. Ale to nie wszystkie właściwości kuzu, które warto znać. Korzeń tej rośliny wykazuje szerokie lecznicze działanie.

Kuzu lub kudzu (polska nazwa – opornik lub ołownik łatkowaty) to popularna roślina w krajach azjatyckich, gdzie występuje najliczniej. Rośnie głównie w Japonii, Chinach, obu Koreach oraz na wyspach Pacyfiku. Kuzu spotkać można też w Ameryce Północnej i Środkowej, gdzie przywieziona bardzo szybko się rozprzestrzeniła (w

Stanach Zjednoczonych kuzu uważa się za chwast). Występowanie kudzu obejmuje również obszar Kaukazu. Roślina jest bardzo ekspansywna.

Surowcem leczniczym wykorzystywanym w medycynie naturalnej od czasów starożytnych jest korzeń kuzu (radix puerariae). To bogate źródło skrobi, w której znajdziemy m.in. fosfor, żelazo, wapń.

W Azji korzeń kuzu wykorzystywany jest w leczeniu cukrzycy, grypy, gorączki, nudności, migren, alergii, schorzeń górnych dróg oddechowych. Można nim zbić wysokie ciśnienie krwi oraz wyleczyć dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Obecne w kuzu składniki mają zdolność wnikania w jelita, co pomaga zwalczyć infekcje bakteryjne. Cząsteczki chłoną też nadmiar wody, co jest skuteczne w walce z biegunką. Korzeń kuzu pomoże na ból brzucha i skurcze jelit – dzieje się tak, ponieważ składniki obecne w tej roślinie zapobiegają skurczowi mięśni gładkich. W problemach z trawieniem i dolegliwościach żołądkowo-jelitowych najlepiej pomoże kleik z korzenia kuzu.

 

Terapia bez skutków ubocznych

 

Jedną z bardzo cenionych właściwości korzenia kuzu jest pomoc w zwalczaniu nałogów alkoholowego czy nikotynowego. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda dowiodły, że spożywanie korzenia kuzu może zmniejszyć ochotę na alkohol aż o 80-90 proc. A to skutecznie chroni nas przed uzależnieniem.

Dzieje się tak głównie za sprawą daidzeiny – związku z grupy izoflawonów, który nazywany jest fitoestrogenem. Daidzeina działa antyoksydacyjnie i zmniejsza ochotę na drinki. Również badania przeprowadzone na Uniwersytecie Północnej Karoliny wykazały, że spożywanie korzenia kuzu gwałtownie i efektywnie zmniejsza potrzebę picia alkoholu. Napój z kuzu podany osobie uzależnionej poprawia również funkcjonowanie organów zniszczonych przez alkohol.

Badania dowiodły, że spożywanie sproszkowanego korzenia kuzu daje równie dobre efekty w leczeniu uzależnienia od papierosów – zdaniem naukowców dzięki kudzu możemy rozstać się z nałogiem zaledwie w miesiąc. Badacze są ponadto zdania, że z pomocą korzenia kuzu można też leczyć uzależnienie od narkotyków.

Niekwestionowaną zaletą tej metody walki z nałogami jest fakt, że terapia korzeniem kuzu nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

 


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin