Zwrot nienależnie pobranych świadczeń - oddaj emeryturę lub rentę, gdy Ci się nie należy.rtf

(10 KB) Pobierz

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń - oddaj emeryturę lub rentę, gdy Ci się nie należy

Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu, wraz z odsetkami, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Według prawa cywilnego świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Co jest nienależnie pobranym świadczeniem w ubezpieczeniach społecznych?

Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się:

·         świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania,

·         świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia.

O właściwym pouczeniu w sprawie braku prawa do pobierania świadczenia można mówić dopiero wówczas, gdy organ rentowy poprawił i doprecyzował treść pouczenia w taki sposób, że stało się ono czytelne, jasne i zrozumiałe dla ubezpieczonego.

Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych:

·         za okres dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ wypłacający świadczenia o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane,

·         w pozostałych przypadkach, za okres dłuższy niż ostatnie 3 lata.

Ponadto według prawa cywilnego, którego zasady mają tu zastosowanie nie można żądać zwrotu świadczenia:

·         jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;

·         jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;

·         jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;

·         jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.

Jak dokonuje się zwrotu nienależnie pobranych świadczeń?

Kwoty nienależnie pobranych świadczeń ustalone prawomocną decyzją oraz kwoty odsetek i kosztów upomnienia, podlegają potrąceniu z wypłacanych świadczeń, a jeżeli prawo do świadczeń nie istnieje - ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Nienależnie pobrane świadczenia mogą być zabezpieczane hipoteką przymusową i ustawowym prawem zastawu, z wyjątkiem przypadku, gdy podlegają potrąceniu z bieżąco wypłacanych świadczeń. Ma to wpływ między innymi na moment przedawnienia o czym dalej.

Co w przypadku, gdy pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przez inną osobę niż ubezpieczony?

Jeżeli pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot.

Na przykład jeżeli pracodawca wyda świadectwo pracy sprzecznie z przepisami Kodeksu pracy, to taki fakt powoduje obowiązek pracodawcy wyrównania nienależnie pobranego ś...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin