1. 5% Ung. Ichtyoli 20,0
· Ichtoyl
· Wazelina żółta
· Lanolina
Ichtyol + lanolina w stosunku 1:1 rozetrzeć w moździerzu, dodawać resztę podłóż.
2. Hydrocortisoni
Aqua calcariae
Eucerini ad 20.0
M.f .ung (Unguator)
Jest to maść typu emulsja. Hydrokortyzon wykazuje interakcję z wodą wapienną, dlatego trzeba je rozdzielić
· Hydrocortyzon do moździerza i ucieram ze stopionym podłożem w stosunku 1:1, a następnie dodaję stopniowo resztę podłoża (maść zawiesina)
· Wodę wapienną oddzielnie do butelki
3. 3% Acidi salicylici oleose
· Jest to roztwór olejowy. Kwas salicylowy rozpuszcza się w oleju rzepakowym w stosunku 1:80, więc zazwyczaj trzeba dodać olej rycynowy w którym rozpuszcza się w stosunku 1:1. I tak zrobimy tutaj.
· Kwas salicylowy z olejem rycynowym do parowniczki i ogrzewamy do rozpuszczenia. W drugiej parownicy podgrzewamy olej rzepakowy i dodajemy do podgrzanego pierwszego roztworu. Całość przenosimy do butelki.
4. Paracetamolum
Acidi acetylsalicylici
Codeini phosphoratis
M.f.pulv. D.t.d. N. X
· Sprawdzamy dawki i dodajemy proszki do moździerza stopniowo ucierając. Jeżeli Codeini phosphatis będzie mniej niż 0,03g na jeden proszek, to nie dajemy go jako pierwszego składnika.
5. Sal. Erlenmayeri
Tct. Crataegi
Tct. Valerianae
Aepheneli Natrii
Aqua destilata ad 100,0
· Jest to mixturae. Musimy zawsze sprawdzać czy jest napisane Sal. Erlenmayeri(same bromki), czy Sol.Sal. Erlenmayeri(10% roztwór wodny).
· Bromki rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody i przelewamy do butelki(nie sączymy, bo to mixtura.). Fenobarbial sodu rozpuszczamy w wodzie i też do butelki. Dodajemy resztę wody do butelki, a następnie nalewki(tej której jest mniej na początku)
6. Ichtyolum
Aquae calcariae
Ol. Rapae ad 20
· Ichtiol wykazuje niezgodność z wodą wapienną, dlatego wodę wapienną wydajemy osobno w butelce.
· Ichtiol ucieramy z olejem rzepakowym w stosunku 1:1 i dodajemy resztę oleju. (w parowniczce)
7. Ichtiol
Balsamum peruvianum
Camphora
Waselini album
Lanolina
M.f. Ung
· Będzie to bodajże maść emulsyjna lub wielofazowa.
· Wazelinę białą i lanolinę mieszamy razem w parownicze i podgrzewamy do roztopienia. W roztopionej mieszaninie rozpuszczamy kamforę.
· Balsam peruwiański najlepiej byłoby rozmieszać w stosunku 1:1 z olejem rycynowym, gdyż sam balsam peruwiański słabo miesza się z podłożami.
· Mieszaninę balsamu peruwiańskiego z olejem rycynowym dodajemy do podłóż z kamforą. Na końcu dodajemy ichtiol i mieszamy.
· Można tutaj zastosować również inne warianty i sposoby wykonania.
8. Aqua Kummerfeldi
Camphorae tritae
Gummi arabica
Sulfuris praecipitati
Aqua Calcariae ad 20,0
· Kamforę rozcieramy w moździerzu z kilkoma kroplami etanolu do odparowania. Dodajemy siarkę strąconą i ucieramy. Dodajemy gumę arabską i mieszamy. Dodajemy trochę wody wapiennej do powstania pasty. Stopniowo dodajemy resztę wody wapiennej.
· Jest to zawiesina do użytku zewnętrznego jakby co. Wykonanie można znaleźć w receptariuszu co leży na Sali ćwiczeń.
9. Maść ze związkiem srebra? WTF
Możliwe że chodzi o
Ung. Nigrum
Argentum nitricum
Vaselinum Flaum
· Azotan srebra do parowniczki(założyć rękawiczki, bo łapy brudne przez 1 tydzień). Azotan srebra rozpuszczamy w kilku kroplach wody. Policzcie krople i odejmijcie od masy wazeliny(bo nasze babki wyczują różnicę masy ;p). Dodajemy do parownicy wazelinę i mieszamy. W drugiej parownicy balsam peruwiański mieszamy z olejem rycynowym w stosunku 1:1 i dodajemy to do pierwszej parownicy i mieszamy.
10. Zinci oxydati
Aq.destilata
Eucerini ad 20,0
· Tlenek cynku do parownicy(jest miałki i nie wymaga rozdrobnienia) i dodajemy część stopionego podłoża. Stopniowo dodajemy resztę euceryny. Na końcu wkręcamy powoli wodę stopniowo.
11. 3% Ung. Acidi salicylici (mikser)
Skład: Acidi salicylici
Vaselinum album
· Do pudełka wazelinę białą i kwas salicylowy i mieszamy tak długo aż będzie wymieszane. Super recepta. Każdy chciałby wylosować, prawda?
12. Acidi lactici
Lactosi
Ol.Cacao q.s
M.f bacilli vaginales
· Kwas mlekowy to ciecz? Jeżeli tak to odważamy laktozę, mieszamy w moździerzu, dodajemy masło kakaowe i mieszamy. Na końcu dodajemy kwas mlekowy i mieszamy. Całość podgrzewamy na łaźni albo do miksera
13. Acidi borici
Gliceroli
Cerae flavae
Paraffini liq.
Vaselini flavi
M.f. Ung.
· Kwas borny rozcieramy w moździerzu z niewielką ilością parafiny płynnej. Mamy tutaj dużo podłoży, więc najlepiej byłoby je stopić, żeby się dobrze wymieszaly.
· Podgrzewamy więc w parownicy wazelinę żółtą i Cerae Flavae. W drugiej parownicy podgrzewamy parafinę płynną i mieszamy obydwie parownice.
· Do moździerza w międzyczasie dodajemy glicerol i mieszamy. Dodajemy stopione podłoża i mieszamy. Receptę można zrobić na kilka sposobów. Każdy receptariusz mówi inaczej.
14. Mix. Pepsini 70,0
Skład: Acidi hydrochlorici dilutus
Pepsini
Auranti amarae tct.
Aq. Destilatae
· Pepsynę rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody. Przelewamy do butelki. Pozostałą wodą czyścimy zlewkę i do butelki. Dodajemy do butelki resztę wody, następnie nalewkę z pomarańczy gorzkiej, a na końcu HCl.
15. Spiranolactoni
M.f. Pulvis
· Spiranolakton występuje w postaci tabletek. Do moździerza dodajemy trochę laktozy, żeby zablokować pory. (minimalnie). Wrzucamy tabletki i ucieramy. Dodajemy stopniowo resztę laktozy. Przenosimy do pudełka takiego jak na proszki w opłatkach skrobiowych.
16. Verospironi
M.f. Pulvis(proszek pediatryczny)
· To samo co do góry. Verospiron działa tak samo jak spiranolakton, tzn. obniża ciśnienie krwi, jest diuretykiem.
17. 3% Acidi salicylici Ung. (ręcznie)
· Kwas salicylowy ucieramy w moździerzu w stosunku 1:1 ze stopionym podlozem(wazelina biała) i stopniowo dodajemy resztę wazeliny bialej.
18. Sulfuris praecypitati
Sapo kalini
Acidi salicylici.
Vaselini albi
· Siarkę strąconą rozcieramy w moździerzu w wazeliną stopioną w stosunku 1:1. Dodajemy mydło potasowe a następnie resztę wazeliny stopniowo. Na końcu dodajemy kwas salicylowy.
· Występuje tutaj interakcja między mydłem potasowym a kwasem salicylowym, dlatego dodajemy na końcu kwas salicylowy.
19. Ung. Sulfurati
Sulfurati ad usum externum
Adep suillus
· Siarkę rozcieramy w stosunku 1:1 ze stopionym smalcem. Uważać na smalec, żeby nie stopić go za bardzo, bo jeżeli dodamy taki o wysokiej temperaturze, to możemy siarka nam zmieni formę krystaliczną.
· Nadtopiony smalec wymieszać z siarką i stopniowo dodawać resztę.
20. Ung. dermatoli
Bismuthum subgallicum
Ung. Leniens
· Bizmutan do moździerza i rozetrzeć z Ung. Leniens w stosunku 1:1. (raczej nie trzeba podgrzewać podłoża, chociaż można, bo wtedy lepiej się rozprowadzi ten bizmutan). Dodajemy resztę Ung. Leniens
michooo