Skleroterapia.txt

(4 KB) Pobierz
Skleroterapia, obliteracja, ostrzykiwanie  zabieg stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolnoci żylnej.

Zabieg polega na miejscowym wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego preparatu w celu wywołania odczynu zapalnego ciany naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknieniu, czego następstwem jest zamknięcie wiatła naczynia. Żylak tworzony przez to naczynie zanika z powodu braku cinienia krwi w tym naczyniu.

Do najpopularniejszych preparatów zamykajšcych naczynia żylne należš: Aethoksysclerol, Scleremo, Variglobin, Varicocid.

Skleroterapię stosuje się zwykle do małych i bardzo małych naczyń krwiononych. Aktualnie w przypadku żył głównych i dużych żylaków oprócz zabiegów chirurgicznych coraz powszechniej stosuje się również skleroterapię piankowš Tessariego wykonywanš pod kontrolš USG. W przypadku, kiedy u pacjenta występujš również problemy z zastawkami żył głównych i mamy do czynienia z refluksem do żył głębokich, to skleroterapia piankowa staje się skuteczniejszš i bezpieczniejszš metodš eliminacji żylaków. Przed przystšpieniem do zabiegu należy jednak przeprowadzić badanie i kontrolować proces podawania piany za pomocš USG z kolorowym obrazowaniem przepływu krwi za pomocš metody Dopplera.

Skleroterapia można również leczyć owrzodzenie żylakowe. Zabieg jest stosunkowo bezpieczny i niezbyt bolesny, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Jednak le przeprowadzony, bez USG może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do utraty kończyny. Najpoważniejsze powikłania (ale i wyjštkowo rzadkie) to: wstrzšs uczuleniowy, martwica tkanek, zakrzepica żył głębokich.

Skleroterapia kompresyjna z użyciem płynnych farmaceutyków

Zabiegi skleroterapii kompresyjnej (obliteracja, ostrzykiwanie żylaków) polegajš na podawaniu w miejscu uszkodzenia żył leków, które powodujš zwłóknienie, a następnie wyłšczenie uszkodzonego naczynia z układu żylnego. Podczas jednego zabiegu wykonuje się około kilkunastu wkłuć bardzo cienkš igłš. Jest to praktycznie bezbolesne. Przeważnie nastrzykiwaniem obejmuje się wybranš częć nogi, np. udo, czy podudzie. Zabieg trwa zwykle około pół godziny.

Nieodłšcznym elementem leczenia jest stosowanie kompresjoterapii. Po zabiegu założony zostaje opatrunek uciskowy w formie specjalnej pończochy samononej lub specjalistycznych bandaży. Potem należy spacerować przez około 30 minut. Nie wolno w tym czasie stać ani siedzieć. Opatrunek uciskowy należy utrzymywać bez przerwy od 5 do 14 dni - w zależnoci od zaleceń lekarza, przez pierwsze doby także podczas snu.

Po zdjęciu opatrunku, noga nie wyglšda najładniej. Chore naczynia to wyczuwalne rękš zgrubienia. Przy dotykaniu lekko bolš. Noga wzdłuż zamykanego naczynia jest koloru sinego, bršzowego lub żółtego. Kostka może być spuchnięta. Zmiany te ustępujš bez żadnej interwencji i nie pozostawiajš żadnego ladu. Im szersze naczynie było usuwane, tym dłużej wchłaniajš się lady po zabiegu. Drobne pajšczki znikajš nawet po dwóch tygodniach. Zmiany towarzyszšce zamykaniu najszerszych żył będš wchłaniane przez organizm nawet przez pół roku, wyjštkowo - jeszcze dłużej. Po zabiegu można chodzić do pracy, wypełniać swoje wszystkie obowišzki.
Następny zabieg można wykonać najszybciej po 2 tygodniach, ale nie ma przeszkód, by robić je rzadziej. Pacjentom rednio wystarczajš 3-4 zabiegi na nogę dla osišgnięcia zadowalajšcego efektu.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest unieruchomienie (niemożliwoć chodzenia) i - w niektórych przypadkach - stosowanie terapii hormonalnej. Cišża i karmienie piersiš jest też czasem, w którym nie wykonujemy zabiegów.

Przewagš sklerotarapii kompresyjnej nad leczeniem operacyjnym jest:

    możliwoć przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych,
    brak koniecznoci znieczulenia,
    brak urazu tkanek, czyli brak blizn po zabiegu,
    brak koniecznoci korzystania ze zwolnień lekarskich oraz niski koszt.

Centrum Flebologii do likwidowania zmian za pomocš skleroterapii używa sklerosatów dostępnych na rynku oraz sprowadzanych przez nas spoza granic Polski. Stale poszerzamy swojš ofertę, by osišgnšć jak najmniejszš liczbę działań niepożšdanych.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin