Pages_from_12_12_GRUDZIEN_2012-14.pdf

(3368 KB) Pobierz
Scenariusze na różne okazje
Agnieszka Sokołowska
bal sylwestrowy
W
gotowe narzędzia
przedszkolu zajęcia organizowane dla dzieci
połączone są z zabawą jako dominującą formą
aktywności. Scenariusz balu sylwestrowego za-
kłada nie tylko dobrą zabawę, lecz także stwarza
szansę na rozwijanie sprawności ruchowych, kształtowanie
wyobraźni i postaw społecznych. Do tradycyjnych uroczy-
stości organizowanych w przedszkolach proponuję dołączyć
również powitanie Nowego Roku. Wspólna zabawa przyczy-
ni się do zintegrowania przedszkolaków i zaspokoi ich po-
trzeby fizyczne, psychiczne i społeczne.
Cele:
o
zapoznanie dzieci z tradycją witania Nowego Roku;
o
kształtowanie umiejętności liczenia na podstawie prze-
liczania uderzeń dzwonka i określania za ich pomocą
godziny;
o
doskonalenie słuchu poprzez wysłuchiwanie i rozpozna-
wanie dźwięków wydawanych przez różne dzwonki.
Przebieg zajęć:
o
Powitanie.
Witam dzieci z grupy pierwszej, pomachajcie do
mnie jedną rączką. Witam dzieci z grupy drugiej, pomachajcie dwie-
ma rączkami. Witam dzieci z grupy trzeciej, prześlijcie buziaczka
prawą ręką. Witam dzieci z czwartej grupy, proszę was o piękny
uśmiech na powitanie i głośne brawa.
o
Rozwiązywanie zagadek słuchowych.
Nauczyciel włącza
nagranie dźwięków różnych dzwonów, a dzieci mówią, co
usłyszały. Odgadują dźwięki janczarów, dzwonka rowero-
wego, dzwonka w kuchence mikrofalowej, dzwonków owie-
czek na hali, dzwonka do drzwi, szkolnego, kościelnego, a na
koniec dzwonu zegara na wieży. Nauczyciel wyjaśnia, że
ostatniego dnia roku o godzinie dwunastej w nocy wszyscy
ludzie będą czekać właśnie na bicie zegara. Będzie ono ozna-
czało początek Nowego Roku. Następnie wszystkie dzieci
głośno odliczają do dwunastu.
o
Zabawa „Skąd słychać dzwoneczek?”.
Nauczyciele na
zmianę dzwonią, używają różnych dzwonków. Dzieci wymie-
niają kolejno imiona nauczycieli, którzy prowadzą zabawę.
o
Zabawa „Kto ciszej?”.
Dzieci łączą się w małe grupy i sia-
dają w kołach. Każda grupa dostaje dzwoneczek. Dzieci sta-
rają się go sobie podawać dookoła z rąk do rąk, tak aby nie
zadzwonił.
zabawa integracyjna dla wszystkich grup przedszkolnych
o
Taniec przy wesołej muzyce.
o
Zabawa „Sprawdź, czy już czas”.
Dzieci słuchają dźwię-
ków dzwonka i liczą, by sprawdzić, czy jest ich 12. Nauczy-
ciel wybija tylko 9 dzwonków.
o
Zabawa z balonikami
– doskonalenie orientacji w sche-
macie własnego ciała. Dzieci w parach rzucają i łapią balony.
Jedno z nich wydaje polecenie, jaką częścią ciała kolega ma
odbić balon. Po 5 komendach dzieci zamieniają się rolami.
o
Zabawa „Sprawdź, czy już czas”.
Dzieci słuchają dźwię-
ków dzwonka i liczą, by sprawdzić, czy jest ich 12. Nauczy-
ciel wybija tylko 10 dzwonków.
o
Zabawa z balonami „Taniec z balonem między nami”.
Dzieci tańcząc w parach, starają się, aby balon znajdujący się
między nimi nie upadł na podłogę.
o
Zabawa „Sprawdź, czy już czas”.
Dzieci słuchają dźwię-
ków dzwonka i liczą, by sprawdzić, czy jest ich 12. Nauczy-
ciel wybija tylko 11 dzwonków.
o
Zabawa z balonami „Nie upuść na ziemię”.
Dzieci w rytm
muzyki rzucają do siebie balon. Starają się go złapać.
o
Zabawa „Sprawdź, czy już czas”.
Dzieci słuchają dźwię-
ków dzwonka i liczą, by sprawdzić, czy jest ich 12. Tym ra-
zem nauczyciel wybija 12 dźwięków. Dzieci krzyczą:
Hura!
i starają się przebić balony.
o
Zakończenie.
Nauczyciel składa wszystkim noworoczne
życzenia.
Inne ciekawe scenariusze i zabawy znajdziesz
w „Przewodnikach metodycznych ze scenariuszami zajęć”
opracowanych na podstawie publikacji
„Kalendarz Przedszkolaka” Wydawnictwa Szkolnego PWN.
www.wszpwn.com.pl
Agnieszka Sokołowska
– absolwentka Wydziału Pedagogicz-
nego Uniwersytetu Warszawskiego, nauczycielka wychowania
przedszkolnego, współautorka „Przewodnika metodycznego ze
scenariuszami zajęć do pakietu Kalendarz Przedszkolaka”.
52
52
bliżej przedszkola 12.135 grudzień 2012
bliżej przedszkola

12.135 grudzień 2012
Zgłoś jeśli naruszono regulamin