Zjawiska fizyczne w łuku przy spawaniu aluminium TIGiem.docx

(13 KB) Pobierz

Zjawiska fizyczne w łuku przy spawaniu aluminium TIG’iem.

TIG to metoda spawania z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wolframowej oraz gazu obojętnego. Aluminium może być spawane tylko wykorzystując prąd stały (DC) z biegunowością dodatnią, lub przemienny (AC).


Wynika to z tego, że podczas kontaktu czystego aluminium z powietrzem, a zwłaszcza rozgrzanego, tworzy się warstwa tlenku aluminium, która ma bardzo wysoką temperaturę topnienia, wynoszącą ponad 2053 stopnie Celsjusza ! Nie jest możliwe spawanie stopu aluminium bez poprzedniego usunięcia warstwy tlenku.

Warstwa tlenku jest usuwana za pomocą rozpraszania katodowego. Przy spawaniu z biegunowością dodatnią materiał jest bombardowany jonami, które rozbijają tlenki. Podczas procesu z biegunowością ujemną materiał byłby bombardowany elektronami, które są zbyt lekkie by rozbić warstwę tlenku.


Niestety,  spawanie z biegunowością dodatnią jest mało efektywne, gdyż 70% energii wydzielana jest ciepłem na elektrodzie, a tylko 30% na materiale. Dobrą alternatywą jest spawanie za pomocą prądu przemiennego, które zwiększa efektywność procesu, a warstwa tlenku jest usuwana co pół cyklu.
Tlenek nie tworzy się podczas procesu, ze względu na gaz obojętny, który odcina dostęp do tlenu w atmosferze.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin