motogodzina(1).docx

(20 KB) Pobierz

 

http://instrukcja.pl/i/traktor_rolniczy_new_holland_td60d_td_70d_td_80d_td_90dtd_95d_instrukcja_obslugi_czesc_1

http://adrianolek.com/naukajazdy/pliki/maszyny/praca/Kciagniki.html

 

W maszynach o zmiennych obrotach wg. wikipedi

W ciągnikach rolniczych i innych maszynach napędzanych silnikami spalinowymi o zmiennych obrotach motogodzina to czas pracy urządzenia przy znamionowych obrotach:

M={\frac  {nt}{n_{z}}}\,

gdzie:

·         M – motogodziny,

·         n – obroty maszyny w jednostce czasu, zazwyczaj na minutę,

·         t – czas w godzinach,

·         nz – obroty znamionowe w jednostce czasu.

Definicja motogodziny maszyn ze zmienną prędkością obrotową jest liczona uwzględniając maksymalne obroty maszyny w stosunku do tych na jakich w danym momencie pracuje. Tak naprawdę definicja motogodziny powinna być ściśle rozdzielona i zdefiniowana osobno dla pomiaru czasu rzeczywistego oraz osobno dla pomiaru przebiegu. Jeżeli maszyny są wyposażone w liczniki, które mierzą różnicę czasu włączenia do czasu wyłączenia silnika, jest to tylko wskaźnik pozwalający rozliczyć się za czas pracy maszyny ze zleceniobiorcą. Nic bardziej wprowadzającego w błąd i prowadzącego do fatalnych skutków uszkodzeń maszyn wynikłych z niewłaściwej jej eksploatacji. Jedynie motogodzina określa faktyczny czas, którego nie można przekraczać w dokonywaniu okresowych przeglądów. Obliczenie stosunku rzeczywistego czasu pracy maszyny do ilości przepracowanych motogodzin prowadzi do określenia faktycznego odzwierciedlenia jak maszyna pracowała. Jeżeli pracownik pił kawę a silnik pracował na obciążeniu jałowym, to stosunek czasu pracy maszyny do ilości motogodzin wyniesie 1:0,2. Jeśli maszyna pracowałaby w większości na pełnym obciążeniu tak stosunek wynosiłny w przybliżeniu 1:1.

Maszyny wyposażone w silniki spalinowe i inne np. ciągniki rolnicze, kombajny, agregaty prądotwórcze, mają wbudowane liczniki motogodzin pracy. Wskazania ich decydują o przeglądach i remontach, a także o sposobie naliczania opłat za wykonaną pracę (np. w kółkach rolniczych).

Liczniki motogodzin są odpowiednikami liczników kilometrów w samochodach.

Uwaga: W praktyce stosuje się zarówno dziesiętny, jak i godzinowo–minutowy zapis motogodzin.

 

Niejednokrotnie można się spotkać z opiniami, że w jednej marce motogodziny naliczane są szybciej w innej wolniej. To prawda, ale nie ma to związku z producentem maszyny, ale z parametrami silnika i stopniem jego obciążenia, czyli z obrotami z jakimi pracuje.


Na początku warto się jednak upewnić, że czy licznik nie pokazuje wyłącznie czasu pracy maszyny. Takie sytuacje się zdarzają i wtedy motogodzina jest po prostu jednostką czasu pracy maszyny i równa się godzinie zegarowej. Takie liczniki stosuje się np. w celu łatwiejszej dokumentacji czasu pracy, wyceny usług itp. Na ogół jednak motogodzina nie jest miarą czasu pracy, ale określa ile silnik wykonał obrotów czyli (można na tej podstawie wnioskować o jego zużyciu). Żeby to zrozumieć a jednocześnie odpowiedzieć na pytanie dlaczego w różnych ciągnikach motogodziny naliczane są z różną szybkością trzeba przypomnieć wzór na motogodzinę.

M=n*t/nz
M-motogodzina
n-obroty pracy silnika
t-czas pracy silnika
nz-obroty znamionowe silnika

Obroty znamionowe są to obroty odpowiadające mocy maksymalnej którą podaje producent silnika (ciągnika). Jak widać jeśli np. podczas orki utrzymywana jest prędkość obrotowa 1800 obr./min. w silniku o obrotach znamionowych 2200 obr./min to po godzinie pracy zastanie naliczonych 0,81 mth. Gdyby w tych samych warunkach pracował ciągnik z silnikiem którego obroty znamionowe wynoszą 2000 obr./min licznik po godzinach pracy wskazałby 0,9 mth. Im bardziej obroty pracy zbliżają się do obrotów znamionowych tym szybciej naliczana jest motogodzina. To logiczne bo praca z większymi obrotami stanowi zazwyczaj większe obciążenie. Ciągnik pracujący na wolnych obrotach np. 800 obr./min (mający obroty znamionowe 2200 obr./min) po godzinie takiej pracy będzie miał na liczniku tylko o 0,36 mth więcej.

Dlatego szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Dlatego inaczej będą one naliczane w wolnoobrotowym silniku MTZ-eta, a inaczej w małym szybkoobrotowym dieslu będącym efektem downsizingu.

Niestety, o ile licznik kilometrów mówi wprost ile pojazd przejechał o tyle liczba motogodzin jest dość nie jasna. Tak naprawdę nie wiadomo czy ciągnik pracował dużo ale przy małym obciążeniu czy krócej ale z maksymalnymi obrotami. Wiadomo jednak, że niezależnie od intensywności prac każda przepracowana motogodzina oznacza pewną stałą liczbę obrotów wykonanych przez silniki, a tym samym suwów tłoka. Na tej podstawie ustala się min. okres między przeglądami i wymianami olejów. Czyli jeśli porównamy ciągnik z przebiegiem 5000 mth do 10000 mth możemy być pewni jednego: silnik tego z przebiegiem większym wykonał w swym życiu dokładnie dwa razy więcej obrotów.

Niestety, żeby określić z jaką intensywnością trzeba by znać czas pracy ciągnika. Wtedy znając liczbę motogodzin i obrotów znamionowych można by wyliczyć jakie były średnie obroty z jakimi pracował silnik. Można też oszacować jak dużo pracował ciągnik. Np. jeśli ciągnik ma dwa lata i 1000 mth oraz zakładamy, że był wykorzystywany tylko do prac z ładowaczem. Można przyjąć, że w takiej pracy średnie obroty silnika nie przekraczały 1500 obr./min. Po podstawieniu znanych wartości do wzoru (przyjmujemy liczbę obrotów znamionowych 2200) wynika, że ciągnik ten przepracował około 1466 godz., czyli około 733 godz. w roku, a więc około 2 godzin dziennie.

Najłatwiej czas pracy policzyć w przypadku takich maszyn jak kombajny, w których silniki pracują praktycznie na stałych obrotach. Na przykład na liczniku 20-letniej maszyny wybiło 3,5 tys. mth. Dużo to czy mało? Zakładając, że obroty pracy wynoszą np. 2000, a obroty znamionowe 2200 wynika (po podstawieniu do wzoru), że kombajn przepracował 3850 h. Dzieląc to przez dwadzieścia lat wychodzi, że w jednym sezonie żniwnym przepracował średnio 192,5 h. Znając teoretyczną wydajność można na tej podstawie ocenić w jak dużym gospodarstwie pracował.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin