Szczyt Szczytów.doc

(336 KB) Pobierz

Szczyt Szczytów

Z dedykacją dla Lupiro poniżej / Kun la dedikado al Lupiro malsupre

 

Z tego artykułu dowiesz się:

·         Co naprawdę znaczy słowo Brzeg

·         Skąd nazwę ma Wielka Brytania

·         Hamburger ma słowiańską etymologię

·         Strasburg to miasto strat

·         Dlaczego tyle miast w Europie ma podobne nazwy

·         Dlaczego Pergamin nazywa się Pergamin

·         Co z tym wspólnego ma Dubaj

·         Jak na imię ma Bjork i co ma wspólnego z Marlboro

 

Co to jest Brzeg?

Otóż jest to trochę kontynuacja bardzo popularnego artykułu: Góra, Dół i Armageddon. Dziś na nowo zajmiemy się rdzeniem Pol/Bor → Gor który po prostu oznacza Niebo, a przez to wszystko co jest nad nami, jest wysoko, jest duże, grube i wszystko naj.

 

Generalnie podstawową wersją słowa jest BOR/POL (dźwięczne / bezdźwięczne)… B bardzo rzadko przechodzi w G, ale się to zdarza… idealne przykłady to BOR → GOR (Góra), a z międzynarodowych BIEGAĆ → el:Phobos (Fobia, Strach)… gdzie to B jest mylące, bo jest w obu słowach, przy czym B→F, a G→B (!), czyli to są RÓŻNE B w tych słowach.

 

Słowa Bór i Góra są etymologicznie tożsame (coś wysokiego) i co ciekawe, w językach bałkańskich słowo Gora oznacza Las, a Góry nazywane są Planina (znów rdzeń Pol). Dla odmiany słowo Bor oznacza tam Sosnę, co ma już mniej sensu w przypadku Borówki, które mają tam nazwę Borovnica (rosną w borze, a nie pod sosnami).

 

Wielki Wierzch/Wierch

Skoro już jesteśmy przy górach, to przyjrzyjmy się nazwom: Kasprowy Wierch czy Wierchomla (u innych Słowian w wersji Vrh). Słowo to na pozór wygląda inaczej niż Pol/Bor… ale czy na pewno? Jeśli wiemy, że B i W się wymieniają oraz G/H/CH/K również… to słowo Brzeg, Vrh, Wierzch i Wierch są TYM SAMYM SŁOWEM!

 

Wilki jakieś

Od tego słowa jest już bardzo niedaleko do słowa Wielki (R→L, H/CH→K) od którego pochodzą takie słowa jak Wilk (Wielki Pies) czy de:Viel w Vielen Dank (Dzięki Bardzo). Wielki może też pochodzić słowa Wola (Wielki = Zgodny z Wolą), a że Wola to też inna wersja słowa Bor czyli Niebo, to jest to to samo znaczenie i ta sama wartość tylko trochę inne przejście z nieba do wielkości.

 

Ze względu na to, że artykuł zainspirowany jest komentarzem w którym ktoś pyta o kilka słów, to wyjaśniam, że słowo Wół (które było razem z Wielki i Wilk) najpewniej jest jakimś zapożyczeniem, ale mogę się mylić.

 

Wilk oczywiście przeszedł od nas do Sanskrytu jako Vrka (porównaj kurort Varkala w Indiach)… oraz do germańskich jako Wolf. Co ciekawe do perskiego przeszedł jako Gorg! Czyli widać tu nadal, że głoska, która utworzyła G w słowach Góra czy Gorg była kiedyś tą samą co B i W.

 

Jako że Grecy, to taki dziwny naród, który polskiego W wymówić nie potrafił i zazwyczaj je “znikał”, żeby móc polską mową w ogóle wymówić… to z Wilka zrobił Lika… i tak po grecku Wilk to Likos. U Albańczyków, nie dość, że nie ma W, to jeszcze im L w J się zmieniło (co akurat jest dość powszechne) i Wilk po albańsku jest Ujk. Nie wiem jakim cudem u Łacińców i Germanów nasze K przeszło w P/F (na ten moment nie kojarzę innego słowa z takim nietypowym przejściem), ale jakoś przeszło :), a u Łacińców dodatkowo widać ewidentny wpływ grecki w postaci braku początkowego W… i tak mamy tam Lupo.

 

Z dedykacją dla Lupiro – mojego kolegi Esperantysty z Niemiec, który ma na imię właśnie Wolfgang (Lupiro to tłumaczenie Wolf + Gang na Esperanto czyli Lupo + Iro) i mówi całkiem fajnie po polsku:

Mozart i Lupiro noszą takie właśnie “słowiańskie” imię Wolfgang… czyli dosłownie Goniący Wilka (tak właśnie dlatego w wersjach en:Go → goNe i de:Gehen → giNg, gaNg, gegaNgen jest tam N – pochodzi od naszego Gonić, ale w wersji Go i Gehen to N zanikło, pozostając w formach imiesłowowych).

 

Brzeg

No to, po tym dłuuugim wstępie już jasno widać, że słowo Brzeg nie znaczy nic innego jak właśnie wzniesienie, twierdza, czyli coś powyżej poziomu.

 

Anielski Brzeg

Jak zapewne wiecie Wielka Brytania, a właściwie Wspaniała Brytania (bo to jest prawidłowe tłumaczenie Great Britain) ma polską nazwę. Otóż Great to nic innego jak nasza Góra, a Britain to nic innego jak nasz Brzeg (dosłownie Brzeg + Na = Na wzniesieniu = Britania). Generalnie i po polsku i po angielsku jest to masło maślane, bo i Wielki i Great i Britain pochodzą od tego samego rdzenia czyli Pol/Bor. Wyjaśnienia może wymagać przejście G→T… Szczerze sam go nie rozumiem, ale takie przejście pojawia się w większej ilości miejsc, nawet w samej Polsce (o czym poniżej).

 

Co ciekawe, słowo Anglia na poziomie rdzeni ma identyczną etymologię co Brytania, tylko odwrotnie :).

 

Anglia znaczy tyle, co miejsce Aniołów (porównaj Angel, Angelus, Anioł itd.). To słowo pochodzi z greckiego Angelos, które to znów jest złączeniem Na + Góra (R→L) czyli ktoś będący w niebie. Oczywiście oszuści ze słowników piszą, że Origin jest Uncertain, bo że jest słowiański to przyznać oczywiście nie można :).

 

Z Wikisłownika:

Etymology

Uncertain. Probably a loan word, and probably related to ἄγγαρος (ángaros, “Persian mounted courier”) (whence Latin angarius), which is probably from an East Asian language (see also Sanskrit अजिरा (ajirā, “agile, swift”)). Klein suggests Semitic; but it could also be from Pre-Greek.

Jakim to trzeba być ignorantem, żeby napisać w słowniku Angaros – Persian mounted Archer… A co to jest Angaros?!? No Angaros to An + Garos czyli właśnie NA + GÓRA! a obok Perski Łucznik Konny (czyli taki który jest NA GÓRZE)

Wracając do słowa Anglia… Jej nazwa po rdzeniach to NA GÓRZE, a Brytania to BRZEG NA.

 

 

Niebiańskie kraje

Należy zwrócić uwagę, że nie tylko Anglia i Polska (Polska ma Pol czyli Niebo w nazwie) mają niebiańską etymologię. Identyczną ma Belgia (od Brzegu)… oficjalnie od jakiegoś tam plemienia Belgów, a ich nazwa to ponoć Ci, co rosną… czyli jest to to samo znaczenie co nasz Brzeg (coś wysokiego, dużego).

 

Kolejnym jest oczywiście Palestyna i Filistyni (Pleszet po hebrajsku) oraz zamieszkujący ją Faryzeusze (Parusz po hebrajsku).

 

Takim samym niebiańskim gościem jest Faraon (Farun po arabsku, Pero po staroegipsku)

Nie można też zapomnieć o księciu Parysie i podobnym do niego z nazwy Paryżu, który to nazwę ma od nazwy plemienia Parisi, który to znów ma ją od nazwy Par czyli Łódź po celtycku. Należy tu zauważyć, że ta nazwa jest tożsama z nazwą Barka, która to również pochodzi od naszego słowa Brzeg.

 

Nepal znaczy Na + Pol czyli kraj położony na Niebie (w Himalajach).

 

Persja to kolejny z niebiańskich krajów.

 

Co ciekawe w języku malajskim Pulau znaczy również wyspa (czyli coś wyższego niż teren). Wyspa na której mieszkam nazywa się właśnie Pulau Pinang.

 

Germanie

Germanie jak to Germanie, każde nasze słowo wezmą i zniekształcą tak, by ciężko było dojść co jest co.

 

Otóż nasz Brzeg w germańskim widnieje w dwóch wersjach: Burg (Zamek, Twierdza) i Berg (Góra). Oba mają znaczenie “wzniesienie”. Oba są źródłem nazw wielu miast np. Lębork, Frombork, Malbork (Polska), Hamburg, Magdeburg (Niemcy) czy Strasburg (Francja).

 

Od Hamburgga pochodzi nazwa Hamburger, która dosłownie oznacza “pochodzący z Hamburga”. Słowo Burger w znaczeniu Kotlet ma znaczenie WTÓRNE! Dlatego, że Amerykanie uznali, że Ham jest od szynki, więc Burger to też coś musi być :). Tylko, że Hamburger to nie kotlet z szynką przecież!

 

Ciekawa jest nazwa Strasbourg. Otóż jest to połączenie Strasse + Bourg. Skoro Bourg wiemy, że jest naszym Brzegiem, to czym jest Strasse? Może się to wydać nieprawdopodobne, ale pochodzi od naszego Tracić → Strzelać i Strzała :). Ale jak to?

 

Co ma Słońce, pościel i poczta do Strasburga?

Ci co byli na moim wykładzie we Wrocławiu będą tu rozumieć dokładniej o co chodzi. Otóż rdzeń SL/SŁ odpowiada za oddawanie energii. Znamy go najlepiej ze słowa SŁońce. Pojawia się on też w zestawie słów: SŁAĆ/ŚCIELIĆ/TRACIĆ (to jest to samo słowo – i póki co nie jestem w stanie wyjaśnić, dlaczego w jednej z wersji jest S, w drugiej T, a w trzeciej jest i S i T (jako C)). Występuje też wymienny zestaw liter L/Ł/R.

 

Słowo to po polsku ma kilka pospolitych znaczeń:

1.      Słać/Ścielić np. Łóżko

2.      Słać np. listy

3.      Tracić rzeczy, więc i Strata

4.      Stracić (S + Tracić = Ze stratą)

5.      Strzelać (i Strzała)

6.      Srać

7.      Przestrzeń = Prze + Strzeń (Strzeń nie istnieje samodzielnie, ale to ten sam rdzeń, co powyższe)

 

Jak widać wszystkie powyższe słowa mają generalnie to samo znaczenie. Wysyłać coś od siebie, przekazywać energię, wyrzucać coś lub rozrzucać w różnych kierunkach.

 

Ciekawym derywatem od Ścielić jest Pościel (coś co się rozściela), ale i Postel (po czesku i słowacku to łóżko czyli coś co się ścieli).

 

Co ciekawe, coś rozścielanego w przestrzeni natury jest trawa… dlatego nie powinno dziwić, że trawa po irlandzku to właśnie: srath (tak, ten sam rdzeń co myślicie :P).

 

Otóż nasze Strzelać i Strzała dały początek nie tylko naszemu Strach i Straszny, ale i greckiemu Stratos czyli Armia i łacińskiemu: Strages czyli Masakra

 

Od nich pochodzą też la:sterno, strata, stratus czyli rozdzielać się, zajmować teren (bardzo podobne znaczenie do słowa Ścielić i Słać. Angielskie: Strew (Rozrzucać), Stretch (Rozciągać) i Straight (Prosty) ma tę samą etymologię.

 

I teraz jak wejdziemy na rynek w mieście, to to co z niego się rozstrzeliwuje na wszystkie strony, albo rozściela albo tworzy przestrzeń to są właśnie ulice czyli Strada, Strata… i tak oto pokrętną drogą dochodzimy do pełnego źródłosłowu Strasbourga! I Stratosfery! Sfera pochodzi od greckiego Sfaera (Glob), które pochodzi jak zawsze od rdzenia Pol czyli niebo (S + Pol, P→F, L→R).

 

Miasta Twierdze

Otóż etymologicznie sporo miast ma w nazwach Brzeg czyli Wzgórze, Brzeg lub Twierdzę.

Pierwszym przychodzącym na myśl jest oczywiście Kołobrzeg, który leży Koło Brzegu.

 

Następnymi w serii są Brzeg, Brzesko i Brześć (Litewski – obecnie na Białorusi i Kujawski). Oba Brzeście kiedyś były stolicami województw odpowiednio: Brzeskiego Litewskiego i Brzeskiego Kujawskiego.

 

Tak jak Belgia pochodzi od Brzegu, tak samo ich jedno z głównych miast czyli Brugia.

We Włoszech leży Brescia, a we Francji Brest i nawet cała Bretania (tak, to ta od fasolki po bretońsku).

 

We Francji poza Strasbourgiem jest cały region… jest nim Burgundia! Warto przy tym nadmienić, że nasze niewolnicze europejskie paszporty są właśnie w kolorze Burgunda czyli burgundzkiego wina.

 

W Hiszpanii jest miasto Borja koło Saragossy. O nim więcej poniżej.

 

W Anglii sporo miast ma w nazwie borough (dosłownie: gmina, społeczność). Pochodzi to również od naszego Brzeg, z tym że znaczenie jest zniekształcone przez Burg (Zamek), a od niego Burger (Mieszkaniec).

 

W wersji amerykańskiej pisze się Boro. Czy już wiecie skąd nazwę mają Marlboro?

 

Co ciekawe, tę samą etymologię ma jedno z drzew… czyli brzoza! u Germanów w wersji nawet bardziej podobnej do słowa brzeg czyli en:birch i de:Birke (stąd Birkenau czyli Brzezinka).

 

Niektórzy z Was znają Björk Guðmundsdóttir… dość popularną islandzką piosenkarkę. Na imię ma nie inaczej niż Brzoza! A nazwisko jej to Córka (Dottir od Dcera, C → TT) Gudmunda. Takie to wszystko germańskie, że aż się łezka w oku kręci. Jeszcze kilkadziesiąt artykułów i się okaże, że Germanie mają może 20 swoich słów, resztę wzięli od Słowian i jeszcze wciskają, że im naukę przynieśli :).

 

Barok

A wiedzieliście, co znaczy Barok? Otóż nazwa pochodzi od francuskiego Baroque czyli perły o nieregularnym kształcie… to znów jest zniekształconą wersją łacińskiego Verruca czyli Brodawka / Kurzajka. To znów ma oryginalne znaczenie jako wypukłość, coś wysokiego, coś na szczycie… Czy czegoś Wam tam Verruca nie przypomina? Otóż jest to nic innego jak wspomniane na początku Wierch/Wierzch! I tak wróciliśmy do początku.

 

Rodzina Borgiów

Ich nazwisko również pochodzi od naszego Brzegu poprzez hiszpańskie Borja, które znaczy Duży Dom. Ci państwo (jest o nich nawet jakiś serial) wydał na świat dość dużo znanych osób w tym dwóch dość “barwnych” papieży, czyli: Kalikst III oraz Aleksander VI.

 

Grecja i Turcja

Ciekawe rzeczy można wyczytać na temat naszego Brzegu w wersji greckiej (Purgos, B→P). Otóż Wikisłownik podaje, że słowo było używane za Homera (czyli jest dość stare), ale piszą, że na pewno jest zapożyczeniem! Ale skąd jest zapożyczeniem? Z Uratryjskiego! A co to za język ten Uratryjski? Jego nazwa pochodzi ponownie od słowa Góra! Bo Uratryjczycy mieszkali na Kaukazie! No to skąd Uratryjczycy znali słowo Brzeg? Czy używali jakichś innych polskich słów? Ależ oczywiście! Poza tym, że sami siebie nazywali Góralami (Uratryjczykami, bez G na początku), to przecież nazwa góry Ararat jest Uratryjska i również nie zawiera G na początku! Bo jest to Garara/Harara czyli po prostu GÓRA!

http://www.wikiwand.com/pl/J%C4%99zyk_urartyjski

http://www.wikiwand.com/en/Urartian_language

 

Co ciekawe, w wersji angielskiej mamy takie info:

Urartian was an ergative, agglutinative language, which belongs to neither the Semitic nor the Indo-Europeanfamilies but to the Hurro-Urartian family (whose only other known member is Hurrian).[8] It survives in many inscriptions found in the area of the Urartu kingdom, written in the Assyrian cuneiform script. There have been claims[9] of a separate autochthonous script of “Urartian hieroglyphs” but these remain unsubstantiated.

Urartian is closely related to Hurrian, a somewhat better documented language attested for an earlier, non-overlapping period, approximately from 2000 BCE to 1200 BCE (written by native speakers until about 1350 BCE). The two languages must have developed quite independently from approximately 2000 BCE onwards.[10][11]

W skrócie: Uratryjski nie jest ani semicki, ani indoeuropejski (jest czymś pomiędzy!). Uratryjski jest blisko spokrewniony z Huryjskim (Kolejny z nazwą od polskiej Góry). Oba rozwinęły się ok. 2000 p.n.e. czyli mniej więcej podczas inwazji Słowian na Persję i Indie… czyli zamieszkiwali akurat teren, którym Słowianiu musieli do tej Persji dojść i to w tym samym czasie kiedy tam doszli… no ciekawe, ciekawe :).

 

I teraz podobno Grecy wzięli to słowo od tych Uratryjczyków, ale od Słowian nie wzięli, bo po co… chyba za daleko było :).

 

Należy zauważyć, że twierdza w dzisiejszej Turcji z czasów PRZEDGRECKICH(!) nazywała się… PERGAMON! Od nazwy tego miasta pochodzi słowo Pergamin. Miasto to uległo zniszczeniu i zamiast niego obecnie mamy miasto Bergama w Turcji (rdzeń jest nadal ten sam – nadal słychać tam wyraźnie Brzeg).

 

Można to potwierdzić np.

tu: https://en.wiktionary.org/wiki/%CE%A0%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BD#Ancient_Greek

 

No to skoro nazwa miasta jest przedgrecka… i raczej pochodzi od słowiańskiego Brzeg… a Słowianie to dopiero niedawno przylecieli z kosmosu (no bo niby skąd się nagle 1500 lat temu pojawili w Europie wschodniej, a wcześniej nikt o nich nie słyszał?), to kto tam przed Grekami mowił po Słowiańsku, hę?

 

Arabia

Nie należy zapominać, że w ostatnim czasie nasze słowo Brzeg jest najbardziej propagowane przez Arabów! Otóż do języka arabskiego trafiło w wersji Burg (Egipt i Sudan) oraz Burdż (pozostałe kraje arabskie). Najwyższe wieże świata arabskiego mają w nazwach właśnie polski Brzeg.

 

Największe miasto Afryki:

Burg al Qahira (dosłownie: Brzeg Kairu)

Najbardziej luksusowy hotel świata (7 gwiazdek)

Burdż al Arab (Dubaj)

 

Najwyższy budynek świata:

Burdż al Chalifa – Dubaj

 

Źródło: http://wspanialarzeczpospolita.pl/2015/05/04/szczyt-szczytow/

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin