Terapie ayurvedyjskie.doc

(5434 KB) Pobierz
Terapie ayurvedyjskie

Terapie ayurvedyjskie

 

Podczas każdej terapii ayurvedyjskiej organizm zostaje głęboko oczyszczony co uruchamia w nim wiele procesów uzdrawiających. Dotyczy to również umysłu i ducha. Aby wzmocnić proces powrotu do zdrowia i wyrobić w swoim życiu nowe, zdrowe nawyki, które pomogą zapobiegać nawrotom dolegliwości ayurveda:

 

proponuje unikać:

·        ekspozycji na wiatr, zimną wodę, klimatyzacje

·        wystawiania głowy na działanie słońca

·        słodyczy, napoi gazowanych żywności przetworzonej i rafinowanej

·        spożywania dużych ilości płynów bezpośrednio przed, po jak i podczas posiłku

·        spożywania zimnych płynów

·        przejadania się

·        kontaktu z chemikaliami

·        picia alkoholu

·        przyjmowania narkotyków

·        zbyt częstego uprawiania seksu

·        pośpiechu

·        zbyt intensywnych i wyczerpujących ćwiczeń

·        zbyt częstego podróżowania

·        siedzenia lub leżenia bez przerwy przez długie okresy czasu

·        późnego chodzenia spać

·        zbyt częstego pobudzenia emocjonalnego

·        negatywnych emocji takich jak gniew, strach, obawa, smutek

·        nadmiernego oglądania telewizji i pracy przy komputerze

 

zachęca do:

·        przebywania na świeżym powietrzu

·        spacerów

·        głębokiego i spokojnego oddychania

·        uśmiechu

·        jedzenia w miłej i spokojnej atmosferze

·        spożywania świeżych, naturalnych i pełnowartościowych produktów

·        starannego żucia pokarmu

·        picia ciepłych płynów

·        rozwijania pozytywnych cech charakteru i emocji, takich jak cierpliwość, wiara, miłość, uprzejmość, szacunek, wdzięczność, łagodność

·        jasnej i otwartej komunikacji z doktorem i terapistami wykonującymi zabieg

 

Avagahasweda

Abhyanga Abhyanga jest masażem ayurwedyjskim. Styl masażu zależy w głównej mierze od masażysty, ogólnie jednak zakłada długi nacisk na kości podłużne i uciskanie wokół stawów. Zależnie od potrzeb pacjenta może być silny lub delikatny. Do masażu używa się olejku ziołowego dobranego przez doktora indywidualnie, według schorzeń pacjenta, bądź, w poszczególnych przypadkach, sproszkowanych ziół (churna-abhyanga).

 

Asana

Ćwiczenie jogiczne lub postawa wzmacniająca stabilność, siłę lub elastyczność. Asany mogą odblokować zablokowaną w ciele energię (pranę) lub wyrównać przepływ prany wywołując efekt zdrowienia oraz stan fizycznego, psychicznego i duchowego zadowolenia. Ćwiczenia jogi są integralną częścią terapii ayurvedyjskiej.

 

Avagaaham

Zanurzenie ciała lub kończyn w naparze albo oleju przyrządzonym na bazie indywidualnie dobranych ziół mające na celu uelastycznienie, zmniejszenie napięcia i przywrócenie przepływu zablokowanej PRANY w celu przyspieszenie zdrowienia.

 

Avagahasweda

Avagahasweda - seria kąpieli w wywarach ziołowych, skomponowanych przez doktora indywidualnie do potrzeb pacjenta.

 

Bahya-vasti

Rozprowadzanie po ciele naparów ziołowych. Zapewnia wchłanianie maksymalnej ilości ziół o działaniu terapeutycznym. Kati-vasti (plecy), greeva-vasti (szyja), uro-vasti (klatka piersiowa) są specyficznymi odmianami Bahya-vasti.

 

Deha-dhara

Deha-dhara (znane również jako pihichil) polega na polewaniu ciała rozgrzanym olejem ziołowym lub mlekiem. Jest jedną z najbardziej odmładzających i wygładzających terapii, wspomagających układ nerwowy, mięśniowy oraz kostny. Deha-dhara stosuje się też przy stanach przewlekłego zmęczenia, słabym krążeniu oraz chronicznym napięciu mięśniowym.

 

Dhumam Herbal

Dhumam Herbal to terapia, która usuwa toksyny i zanieczyszczenia z miejsc takich jak kanał słuchowy, zatoki oraz skóra.

 

Gandharva-veda

Gandharva-veda to ayurwedyjska muzykoterapia, która wykorzystuje linie melodyczne (ragi) lub mantry do wytworzenia harmonijnej wibracji w umyśle i ciele.

 

Gandoosham

Płukanka z olejów ziołowych przywracająca zdrowie zębom oraz dziąsłom.

 

Greeva-vasti

Polega na rozprowadzaniu oleju ziołowego wokół szyi. Stosuje się przy schorzeniach takich jak chroniczne bóle szyi, dekompresacji dysków i zwyrodnieniach kręgosłupa.

 

 

Hrid-vasti

Rozprowadzanie olejów ziołowych w okolicach serca w celu jego uzdrowienia. Wykorzystywane przy wielu chorobach serca oraz w stanach głębokiego smutku.

 

Janu-vasti

Polega na rozprowadzaniu ziołowych olejów leczniczych wokół kolana (janu-vasti). Wzmacnia staw kolanowy poprawiając krążenie, siłę i stabilność. Wykorzystywany przy artretyzmie i uszkodzeniu kolan.

 

Kaaya-kalpa

Kompletny program złożony z terapii odmładzających i jednoczesnej obserwacji pacjenta trwający od paru tygodni do paru miesięcy.

 

Karna-puranam

Terapia wykorzystywana przy problemach ze słuchem, zawrotach głowy, dzwonieniu w uszach polegająca na wprowadzeniu rozgrzanego oleju ziołowego do kanału usznego.

 

Kashaya-dhara

Terapia polegająca na nakładaniu na ciało odparowanych ziół. Kashaya dhara wykorzystuje się przy schorzeniach takich jak artretyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów, żylaków, zaburzeniach krążenia, zgrubiałej skórze, bólach, łuszczycy i egzemie.

 

Kati-vasti Rozgrzane oleje rozprowadza się wokół kości krzyżowej lub lędźwi w celu odmłodzenia stawów, ścięgien i mięśni. Wyjątkowo pomocne przy schorzeniach krzyża, rotacji dysków, zwyrodnieniach kręgosłupa, osteoporozie, rwie kulszowej, lumbago oraz przewlekłych bólach pleców

 

Kavala-graham

Polega na płukaniu gardła i przetrzymywaniu w ustach naparu ziołowego w celu oczyszczenia i tonizacji migdałków, zatok, zębów, dziąseł, strun głosowych i krtani.

 

Ksheera-dhoomam

Okłady parowe z krowiego mleka. Kuracja wskazana przy paraliżu twarzy, objawie Bella, zaburzeniach mowy oraz innych zaburzeniach neurologicznych w obrębie twarzy.

 

Kunjal-kriya

Jogistyczna metoda oczyszczenia żołądka oraz układu oddechowego z alergii, problemów z trawieniem, chorób układu oddechowego oraz obniżonej odporności. Polega na piciu dużych ilości ciepłej słonej wody i jej wymiotowaniu.

 

Langhanam

Seria terapii światłem wspomagających utratę wagi i wydalanie.

 

Lepanam Herbal 

To terapia, w której używa się specjalnych past ziołowych w celu oczyszczenia i wypełnienia skóry. Lepanam używa się także w przypadku zatorów układu limfatycznego, stłuczeniach, złamaniach, zaczerwienieniach i zatruciach.

 

Mardana Mardana

Mardana Mardana to tradycyjna nazwa masażu ayurwedyjskiego.

 

Marma-chikitsa

Marma-chikitsa to ayurwedyjska akupresura zmniejszająca ból i wyzwalająca uzdrawiającą energię.

 

Mudra Mudras

Mudra Mudras to setki tantrycznych ułożeń palców usprawniających przepływ delikatnej energii przez ciało.

 

Nasya

Nasya to oczyszczanie i leczenie przewodów nosowych i zatok. Stosowana przy problemach związanych z oczami, nosem, gardłem, mózgiem, strunami głosowymi oraz migdałkami.

 

Navara-kizhi

Navara-kizhi znane również jako shashtika-pinda-swedam. Papka ziołowa lub ryżowa zanurzana jest w ciepłym mleczku ziołowym lub papce ziołowej i wmasowywana w ciało. Kurację stosuje się w celu regeneracji obumarłych tkanek, takich jak mięśnie, ścięgna czy wiązadła oraz przy stabilizacji stawów i chrząstek. Wspomaga rekonwalescencję po udarach i paraliżu.

 

Netra-dhara

To głębokie oczyszczanie i odmładzanie oka poprzez polewanie oczu strumieniem naparu ziołowego. Polecane przy wszelkich problemach z oczami i wzrokiem.

 

Netra-tarpanam

To terapia, w której rozgrzane ghee czyli masło ziołowe nakłada się na oczy w celu regeneracji wzroku, nerwów ocznych oraz siatkówki. Netra-tarpanam stosuje się przy odklejeniu siatkówki, krótkowzroczności, jaskrze oraz neurologicznych osłabieniach oczu. Netra-tarpanam znane jest także jako Akshi-tarpanam.

 

Paada-abhyanga

Głęboko relaksujący ayurwedyjski masaż stóp.

 

Paada-aghata

Ayurwedyjski masaż podczas którego terapeuta masuje stopami, utrzymując równowagę dzięki podwieszonym linom.

 

Pancha-karma

Jest to zestaw pięciu terapii ayurwedyjskich skomponowanych w celu głebokiego oczyszczenia każdego narządu oraz każdej tkanki naszego organizmu. Pancha-karma może zawierać wymioty, przeczyszczenia, inhalacje, lewatywy i puszczanie krwi.

 

Paschaat-karma 

Terapie stosowane po Pancha-karmie wspomagające powrót do normalnej diety i przyzwyczajeń.

 

Patra-pinda-swedanam 

Wmasowywanie papki ziołowej w ciało. Stosowane do uśmierzania bólu pleców, przy niedrożności układu limfatycznego, zwyrodnieniach kręgosłupa, rwie kulszowej i artretyzmie.

 

Pichu 

To nakładanie na ciało kompresów nasączonych rozgrzanymi olejami ziołowymi. Terapia ta z powodzeniem stosowana jest przy wypadających i przesuniętych dyskach, uszkodzonych stawach, przewlekłym napięciu ścięgien i mięśni, zaburzeniach pamięci oraz bezsenności. Zależnie od miejsca nałożenia, znany jest także jako shiropichu (głowa), prishtapichu (plecy), sandhipichu (stawy) lub greevapichu (szyja).

 

Pranayama

To nauka o świadomym i prawidłowym oddychaniu. Techniki pranayamy są nieodłącznym elementem ćwiczeń jogicznych i praktyk medytacyjnych, optymalizującym krążenie oraz przepływ prany w ciele.

 

Purva-karma

Terapie stosowane przed Pancha-Karmą. Ich celem jest przygotowanie ciała na głęboko oczyszczające terapie Pancha-Karmy. Mogą się składać z abhyanga, snehapana, swedana lub innych terapii.

 

Puta-paakam

Puta-paakam wykorzystuje sok z ziół w celu oczyszczenia i tonizacji oczu. Terapie stosuje się w połączeniu z Netra-tarpanam. Leczy objawy suchego oka oraz katarakty.

 

Rakta-moksha

Rakta-moksha oznacza puszczanie krwi. Zabieg wspomaga leczenie chorób wywołanych toksynami uwięzionymi we krwi. W celu spuszczenia krwi wykorzystuje się specjalny rodzaj pijawek bądź odpowiednie urządzenia. Stosowane w przypadku przewlekłych migren, owrzodzenia, żylaków i egzemy.

 

Rasayanam

Seria odpowiednio dobranych terapii rewitalizujących umysł i ciało. Rasayanam zawsze składa się z restrykcyjnej diety, odpoczynku, ćwiczeń jogi, medytacji oraz ziół.

 

Rukshanam

Terapie redukujące i wysuszające. Usuwają nadmiar cholesterolu, niechcianego tłuszczu oraz płynów z organizmu.

 

Samsarjana-kriya

Podawanie wybranych preparatów ziołowych lub dietetycznych w celu poprawy trawienia i metabolizmu. Wspomaga przyswajanie żywności i wydalanie.

 

Shamanam

Terapie zapobiegające odkładaniu się toksyn w ciele. Shamanam może oznaczać indywidualny zestaw ćwiczeń, odpowiedni styl życia, żywność lub zioła.

 

Shankha-prakshalana

Jogistyczna technika oczyszczania układu gastryczno-jelitowego. Polega na piciu słonej wody i wykonywaniu specyficznych asan, dzięki którym woda przeplywa przez cały układ pokarmowy a zawarta w wodzie sól wyciąga z jego ścianek toksyny.

 

Shiro-abhyanga

Wygładzający ayurwedyjski masaż głowy, szyi i ramion przy użyciu rozgrzanych olejów ziołowych. Polecany przy bezsenności, zaburzeniach wzroku, bólach głowy, przedwczesnemu siwieniu i łysieniu.

 

 

Shiro-dhara

 

To jedna z najpopularniejszych terapii ayurvedyjskich. Polega na polewaniu czoła wąskim strumieniem rozgrzanego oleju ziołowego, przy jednoczesnym wykonywaniu nim spokojnych ruchów od skroni do skroni. Zabieg trwa ok. 40-50 min i wykorzystuje się w nim około 2 litrów oleju. Terapia ta jest głęboko relaksująca i znajduje zastosowanie w leczeniu, bezsenności, problemów z zatokami i nosem, problemów ze wzrokiem, zaburzeń pamięci, wypadaniu włosów lub niektórych rodzajów chorób skóry.

 

 

 

Shiro-vasti

Wysoki, otwarty pojemnik wypełniony terapeutycznymi olejami ziołowymi przykłada się wokół głowy . Pojemnik pozostaje w jednym miejscu do godziny. Najczęściej shiro-vasti wykorzystuje się przy stanach lękowych, paraliżu twarzy, bezsenności, problemach psychologicznych, łuszczycy i stresie.

 

Snaanam

To terapia polegająca na kąpielach w różnych substancjach leczniczych, pośród których znajdują się Ksheera-snanam (mleko), taila-snaanam (oliwa), lavana-snanam (sól).

 

Snehanam

Terapia odżywcza bazująca na oliwie bądź maśle (ghee) używanych zewnętrznie lub podawanych wewnętrznie w celu natłuszczenia i nawilżenia ciała.

 

Soundarya-charya

 

Ayuwerdyjska terapia upiększająca wykorzystująca liczne metody uwydatniające naturalne piękno. Zawiera zabiegi wygładzające skórę, nabłyszczające włosy oraz poprawiające budowę ciała. Terapie obejmują zabiegi skóry twarzy i włosów, sauny parowe, złuszczanie naskórka, maseczki, okłady masaże oraz kąpiele kwiatowe.

 

Swedana

 

Swedana to terapie wypacające, które polepszają krążenie oraz wydalanie toksyn wraz z potem przez pory. Istnieją różne formy rozgrzewania, takie jak komora parowa, sauna, ciepłe okłady lub ciepła papka.

 

 

Talam

Nakładanie pasty ziołowej na niewielki obszar taki jak stłuczenie, zerwane ścięgno, zwichnięty staw. W przypadku bezsenności i sennych koszmarów pastę nakłada się na ciemię.

 

Trataka

Ćwiczenie polegające na koncentracji wzroku i umysłu na płomieniu świecy. Poprawia wzrok, energię, koncentrację, spokój i intuicję.

 

Udvartana

Masaż ayurwedyjski wykorzystujący sproszkowane zioła lub warzywa. Wykorzystywany w odchudzaniu oraz tonizacji skóry. Oczyszcza układ limfatyczny, redukuje cellulit oraz poprawia metabolizm.

 

Vajeekaranam

Terapia poprawiająca jakość i ilość płynów seksualnych oraz zwiększająca płodność. Ma na celu zwiększenie satysfakcji seksualnej oraz produkcji zdrowych genów. Vajeekaranam chroni przed chorobami genetycznymi i wrodzonymi.

 

Vamanam

Vamanam to terapia, w której za pomocą specjalnego wywaru ziołowego prowokuje się wymioty, oczyszcza z toksyn, które rozwijają zaburzenia wydzielania wewnętrznego, przekrwienia, ociężałość, wzdęcia i otyłość. Zalecana przy odchudzaniu astmie, alergiach układu oddechowego, łuszczycy i egzemie.

 

Varti

Terapia wspomagająca, stosowana miejscowo, w której bawełniany tampon nasączony ziołami wprowadzany do otworów w ciele takich jak nos, wagina, okrągłych ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin