zał_8_1.2.4.5.pdf

(242 KB) Pobierz
Załącznik 8.1.
PRZEBIEG INSTRUKTAŻU DO ZAJĘĆ (ĆWICZEŃ)
CEL INSTRUKTAŻU:
PRZYGOTOWANIE BEZPOŚREDNIO PODLEGŁYCH
DOWÓDCOW DO PROWADZENIA ZAJĘĆ (ĆWICZEŃ)
METODA PROWADZENIA INSTRUKTAŻU
DYREKTYWNA
CZĘŚĆ WSTĘPNA
sprawdzenie przygotowania się uczestników;
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień
szkoleniowych i czasu ich realizacji.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Określenie:
organizacji zajęć;
czasu realizacji zagadnień (etapów);
sposobu przeprowadzenia poszczególnych
zagadnień;
zabezpieczenia materiałowo-technicznego;
zakresu przygotowania się do zajęć
(ćwiczeń).
CZĘŚĆ KOŃCOWA
KOLEGIALNA (AKTYWIZUJĄCA
)
CZĘŚĆ WSTĘPNA
sprawdzenie przygotowania uczestników;
podanie tematu, celu zajęć i propozycji
zagadnień (etapów) szkoleniowych oraz czasu
i kolejności ich realizacji.
podanie terminu zajęć
(ćwiczeń);
określenie terminu opraco-
wania i akceptacji planu-
konspektu oraz gotowości
do zajęć (ćwiczeń).
POKAZOWA
CZĘŚĆ WSTĘPNA
sprawdzenie przygotowania się
CZĘŚĆ GŁÓWNA
wysłuchanie innych propozycji podziału zajęcia
(ćwiczenia) na zagadnienia szkoleniowe (etapy);
wysłuchanie propozycji dot. czynności
podczas zajęć i wykorzystania przemarszu;
wspólne ustalenie rejonu zajęcia (ćwiczenia);
wspólne ustalenie sposobu przeprowadzenia
każdego zagadnienia i kolejności, jak w zajęciu
(ćwiczeniu);
pokazanie możliwości wykorzystania obiektów
bazy szkoleniowej oraz sposobu pozorowania
pola walki i działań przeciwnika;
podanie limitów
środków
materiałowych
niezbędnych do przerobienia poszczególnych
zagadnień zajęcia (etapów
ćwiczenia).
uczestników wg wytycznych;
podanie tematu, celu zajęć oraz
zagadnień szkoleniowych i czasu na
ich przerobienie.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
MIEJSCE
PROWADZENIA
INSTRUKTAŻU
W MIEJSCU
PRZYSZŁEGO
ZAJĘCIA
(ĆWICZENIA)
pokaz - inscenizacja realizacji
poszczególnych zagadnień przez
wcześniej przygotowanych
instruktorów (dowódców);
omówienie spraw spornych;
ostateczne ustalenia przebiegu
zajęć (ćwiczeń)
CZĘŚĆ KOŃCOWA
podanie terminu zajęcia (ćwiczenia);
postawienie zadań związanych z
przygotowania się do zajęć, w tym
także z wykonaniem planu-konspektu .
CZĘŚĆ KOŃCOWA
udzielenie wytycznych do przygotowania i
przeprowadzenia zajęcia (ćwiczenia);
określenie terminu opracowania i akceptacji
planu-konspektu.
432
432
Załącznik 8.5.
OBOWIĄZKI METODYCZNO-SZKOLENIOWE
DOWÓDCY ODDZIAŁU (PODODDZIAŁU)
ORGANIZOWANIE
I PROWADZENIE
ĆWICZEŃ
INSTRUKTAŻOWO-
-METODYCZNYCH
ORGANIZOWANIE
I PROWADZENIE
KURSÓW
INSTRUKTORSKO-
-METODYCZNYCH
ORGANIZOWANIE
I PROWADZENIE
NARAD
SZKOLENIOWO-
-METODYCZNYCH
OCENA
EFEKTÓW
DZIAŁALNOŚCI
METODYCZNEJ
W ODDZIALE
(PODODDZIALE)
ZAPEWNIENIE
WARUNKÓW
SZKOLENIA
(BAZA SZKOLENIOWA
I
ŚRODKI
MATERIAŁOWE)
SPRAWOWANIE
NADZORU NAD
DZIAŁALNOŚCIĄ
METODYCZNO-
SZKOLENIOWĄ
BEZPOŚREDNIO
PODLEGŁYCH
DOWÓDCÓW
PRZYGOTOWANIE
BEZPOŚREDNIO
PODLEGŁYCH
DOWÓDCÓW
DO KIEROWANIA
DZIAŁALNOŚCIĄ
SZKOLENIOWĄ
ZBIERANIE
WNIOSKÓW
I DOŚWIADCZEŃ
W ZAKRESIE
METODYKI
SZKOLENIA
ORGANIZACJA
WSPÓŁPRACY I WYMIANY
DOŚWIADCZEŃ
Z JW, WSO, AW
I OŚRODKAMI SZKOLENIA
STAŁY NADZÓR
NAD DZIAŁALNOŚCIĄ
INSTR.-METOD.
W PODODDZIAŁACH I
UDZIELANIE INSTRUKTAŻY
BEZPOŚREDNIO
PODLEGŁYM DOWÓDCOM
DO ZAJĘĆ (ĆWICZEŃ)
PRZEZ NICH
PROWADZONYCH
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
ZA UTRZYMANIE,
ROZBUDOWĘ
I DOSTOSOWANIE DO
WYMAGAŃ METODYKI
OBIEKTÓW
SZKOLENIOWYCH
436
436
Załącznik 8.2.
IDEOWY MODEL PRZEBIEGU ZAJĘĆ
INSTRUKTORSKO-METODYCZNYCH
CEL ZAJĘĆ INSTRUKTORSKO-METODYCZNYCH:
CEL ZAJĘĆ INSTRUKTORSKO-METODYCZNYCH:
PRZYGOTOWANIE I DOSKONALENIE DOWÓDCÓW NISKICH SZCZEBLI
PRZYGOTOWANIE I DOSKONALENIE DOWÓDCÓW NISKICH SZCZEBLI
DOWODZENIA (DRUŻYNA-PLUTON) DO PROWADZENIA
DOWODZENIA (DRUŻYNA-PLUTON) DO PROWADZENIA
PROGRAMOWYCH ZAJĘĆ (ĆWICZEŃ) W ROLI INSTRUKTORÓW
PROGRAMOWYCH ZAJĘĆ (ĆWICZEŃ) W ROLI INSTRUKTORÓW
PRZEBIEG ZAJĘĆ
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
sprawdzenie stopnia przygotowania teoretycznego
praktycznego uczestników do
sprawdzenie stopnia przygotowania teoretycznego i
i praktycznego uczestników do
zajęć;
zajęć;
określenie celu zajęć, czasu i zagadnień szkoleniowych oraz metod (sposobów) ich
określenie celu zajęć, czasu i zagadnień szkoleniowych oraz metod (sposobów) ich
realizacji.
realizacji.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
wyznaczenie spośród szkolonych kierownika zajęć
instruktorów;
wyznaczenie spośród szkolonych kierownika zajęć i
i instruktorów;
praktyczne przerobienie zagadnienia (epizodu) zajęć;
praktyczne przerobienie zagadnienia (epizodu) zajęć;
wysłuchanie opinii
uwag uczestników zajęć występujących w roli szkolonych;
wysłuchanie opinii i
i uwag uczestników zajęć występujących w roli szkolonych;
ocena działania prowadzących i udzielenie wskazówek instruktorsko-metody-
ocena działania prowadzących i udzielenie wskazówek instruktorsko-metody-
cznych;
cznych;
dokonanie ostatecznych ustaleń dotyczących prowadzenia przerabianego
dokonanie ostatecznych ustaleń dotyczących prowadzenia przerabianego
zagadnienia (epizodu);
zagadnienia (epizodu);
ewentualne przedstawienie (pokazanie) prawidłowego sposobu przeprowadzenia
ewentualne przedstawienie (pokazanie) prawidłowego sposobu przeprowadzenia
zagadnienia (epizodu);
zagadnienia (epizodu);
powtórzenie w/w czynności w czasie przerabiania kolejnych zagadnień (epizodów).
powtórzenie w/w czynności w czasie przerabiania kolejnych zagadnień (epizodów).
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
ocena przygotowania uczestników
ich działania w roli
kierownika (instruktorów)
ocena przygotowania uczestników i
i ich działania w roli
kierownika (instruktorów)
zajęć;
zajęć;
odpowiedzi na ewentualne pytania;
odpowiedzi na ewentualne pytania;
postawienie zadań
wydanie wytycznych dotyczących przygotowania i przepro-
postawienie zadań i
i wydanie wytycznych dotyczących przygotowania i przepro-
wadzenia przerabianych tematów zajęć
ćwiczeń)
w pododdziałach.
wadzenia przerabianych tematów zajęć (
(
ćwiczeń)
w pododdziałach.
433
433
Załącznik 8.4.
PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE MIĘDZY ZAJĘIAMI INSTRUKTORSKO-
METODYCZNYMI A INSTRUKTAŻOWO-METODYCZNYMI
ZAJĘCIA
INSTRUKTORSKO-METODYCZNE
ZAJĘCIA (ĆWICZENIA)
INSTRUKTAŻOWO-METODYCZNE
PORÓWNANIE ZE WZGLĘDU NA:
CEL I SZCZEBEL PROWADZENIA
Szkolenie młodszej kadry dowódczej
Szkolenie młodszej kadry dowódczej
(dowódców drużyn i
i plutonów) w zakresie
(dowódców drużyn
plutonów) w zakresie
przygotowania ich do prowadzenia
przygotowania ich do prowadzenia
programowych zajęć w roli instruktorów.
programowych zajęć w roli instruktorów.
Przygotowanie dowódców od kompanii
Przygotowanie dowódców od kompanii
wzwyż do organizacji i prowadzenia zajęć
wzwyż do organizacji i prowadzenia zajęć
(ćwiczeń) w roli ich kierownika.
(ćwiczeń) w roli ich kierownika.
DOBÓR TREŚCI (ZAGADNIEŃ)
Może być dowolnie dobrany według
Może być dowolnie dobrany według
programu szkolenia.
programu szkolenia.
Musi wyrażać logiczny ciąg czynności i
Musi wyrażać logiczny ciąg czynności i
działań zgodnych z zasadami taktyki oraz
działań zgodnych z zasadami taktyki oraz
realizmem pola walki (misji).
realizmem pola walki (misji).
KOLEJNOŚĆ REALIZACJI ZAGADNIEŃ TEMATU
Nie muszą być realizowane wszystkie
Nie muszą być realizowane wszystkie
i
i po kolei.
po kolei.
Muszą być realizowane wszystkie
Muszą być realizowane wszystkie
według określonego układu zajęcia lub
według określonego układu zajęcia lub
etapów
ćwiczenia.
etapów
ćwiczenia.
ROLĘ UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ (ĆWICZEŃ)
Wszyscy uczestnicy mogą występować raz
Wszyscy uczestnicy mogą występować raz
w roli
ćwiczących
innym razem w roli
w roli
ćwiczących
innym razem w roli
instruktora lub kierownika. Prowadzący
instruktora lub kierownika. Prowadzący
omawia zajęcia oraz udziela wskazówek
omawia zajęcia oraz udziela wskazówek
i
i wytycznych co do metodycznego
wytycznych co do metodycznego
postępowania instruktorów i
i ich działania
postępowania instruktorów
ich działania
podczas zajęć programowych.
podczas zajęć programowych.
Kieruje dowódca określonego szczebla.
Kieruje dowódca określonego szczebla.
Zajęcie (
ćwiczenie)
prowadzi jego
Zajęcie (
ćwiczenie)
prowadzi jego
bezpośredni podwładny ze swoim
bezpośredni podwładny ze swoim
pododdziałem. Pozostali uczestnicy
pododdziałem. Pozostali uczestnicy
(przyszli kierownicy szkolenia) obserwują
(przyszli kierownicy szkolenia) obserwują
działanie i wymieniają poglądy na ten
działanie i wymieniają poglądy na ten
temat z dowódcą kierującym. On zaś, na
temat z dowódcą kierującym. On zaś, na
zakończenie ustala i określa obowiązujący
zakończenie ustala i określa obowiązujący
sposób przeprowadzenia tematu
sposób przeprowadzenia tematu
i zagadnień zajęcia (etapów
ćwiczenia).
i zagadnień zajęcia (etapów
ćwiczenia).
435
435
Zgłoś jeśli naruszono regulamin