OCHRONA ŚRODOWISKA. TEMAT 1.doc

(98 KB) Pobierz
CENTRUM SZKOLENIA WOJSK LĄDOWYCH

 

Poznań, dnia 08.01.2015 r.

           ZATWIERDZAM

                  

dowódca 3 kompani szkolnej OSP

                    

         kpt. Krzysztof CYDZIK

 

 

PLAN – KONSPEKT

 

do przeprowadzenia zajęć z  do ochrony środowiska

z 11,12,13 i 31 grupą 1 i 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 13.01.2015 r.

 

 

I.        TEMAT 1 : Podstawowe przepisy prawne z zakresu ochrony środowiska.

 

II. CEL ZAJĘĆ :

        Zapozn:

      z podstawowymi aktami prawnymi zakresu ochrony środowiska;

      z zasadami i sposobami postępowania z odpadami i materiałami niebezpiecznymi dla środowiska;

      z zasadami przeprowadzania obsług uzbrojenia i sprzętu wojskowego, zgodnie z zasadami ochrony środowiska;

      z zasadami zastosowania środków i sprzętu służącemu ochronie środowiska;

      z przedsięwzięciami, działaniami chroniącymi środowisko naturalne;

      z zasadami ochrony środowiska podczas użytkowania materiałów niebezpiecznych.

 

III. FORMA: zajęcia teoretyczne.

 

IV. CZAS: 2 x 45 min.

 

V. MIEJSCE: blok 22 sala 210.

 

VI. ZAGADNIENIA:

1.    Dokumenty i akty prawne dotyczące ochrony środowiska.

2.    Podstawy ochrony środowiska naturalnego.

3.    Przyczyny i skutki degradacji środowiska naturalnego.

4.    Zasady obsługiwania sprzętu wojskowego i materiałów bojowych po   zajęciach.      

5.    Czyszczenie i konserwacja sprzętu i techniki wojskowej.

6.    Zasady ochrony środowiska naturalnego podczas pobytu na poligonie i placach ćwiczeń.

                                           

VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:

-        zapoznać się z tematem, literaturą , celem i uwarunkowaniami organizacyjnymi zajęć;

-        zatwierdzić plan-konspekt na 3 dni przed zajęciami;

-        dbać o porządek i dyscyplinę w czasie zajęć;

-        dopilnować, aby żołnierze prowadzili notatki;

-        zajęcia prowadzić metodą wykładu informacyjnego.

 

VIII. LITERATURA:

-        „Podstawy ochrony środowiska w Siłach Zbrojnych”- 32777/A;

-        „Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” – Szkol. 866/2013;

-        „Instrukcja o działalności szkoleniowo – metodycznej” – Szkol. 816/2009.

 

IX. ZABEZPIECZEIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE:

-     Przybory do notowania                                                                                    na stan

 

XORGANIZACJA:

               wykład informacyjny.

 

XI.     WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

     Kategorycznie zabraniam:

-        oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia.

 

XII.       INNE (DODATKOWE):

Nie dotyczy.

 

XIII.          WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:

Nie dotyczy.

 

XIV.         PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)

Rozpoczęcie zajęć:

-        przyjęcie meldunku;

-        sprawdzenie obecności;

-        podanie tematu, celu i organizacji zajęć.

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA (80 min.)

 

ZAGADNIENIE 1 (10 min.)

Dokumenty i akty prawne dotyczące ochrony środowiska.

 

Podstawy prawne ochrony środowiska w Siłach Zbrojnych wynikają z prawa:

n      krajowego,

n      resortowego,

n      Paktu NATO.

Obecnie ochrona środowiska jest konstytucyjnym obowiązkiem wszystkich obywateli i organów władzy.
Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej art. 5: Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolność i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.

 

ZAGADNIENIE 2 (10 min.)

Podstawy ochrony środowiska naturalnego.

 

Wojsko i ekologia? Wydaje się, iż są to dwa zupełnie przeciwstawne tematy. A jednak nie. Otóż poligony wojskowe to częstokroć obszary lepiej chronione i zwierające bogatszą faunę   i florę, aniżeli w niejednym Parku Narodowym. Z drugiej jednak strony, to obszary narażone na rozmaite zanieczyszczenia i skażenia, szczególnie substancji ropopochodnych

 

Ekologia,

Nauka o strukturze i funkcjonowaniu żywej przyrody; obejmuje całość zjawisk dotyczących wzajemnych zależności między organizmami (i zespołami organizmów) a ich żywym i martwym środowiskiem; także termin określający ruchy społeczne i polityczne (tak zwani zieloni), których celem jest ochrona środowiska.

 

Powietrze,

Mieszanina gazów tworzących atmosferę ziemską; oprócz gazów wymienionych w tabeli powietrze zawiera (w znacznie mniejszych ilościach) m.in. radon i jego izotopy, jod, amoniak, a także przedostające się do atmosfery tzw. aerozole atmosferyczne, tj. pyły z gleb, mikroorganizmy oraz substancje powstające w wyniku działalności gospodarczej człowieka; skroplone powietrze służy do otrzymywania tlenu i azotu.

 

          

 

Ochrona środowiska jest potężnym multidyscyplinarnym obszarem gospodarczej działalności, który stać się może prawdziwym kołem napędowym dla koniunktury. Jest to prawda znana nie od dziś, jednakże w Polsce i przy jej gospodarczych realiach tak zwany ekosektor wciąż pozostaje, mimo dużego potencjału, słabo zagospodarowany.

 

ZAGADNIENIE 3 (20 min.)

Przyczyny i skutki degradacji środowiska naturalnego.

 

Cieplarniany efekt,

Efekt szklarniowy, podwyższenie temperatury powierzchni Ziemi spowodowane istnieniem atmosfery ziemskiej (średnia temperatura — ok. 14-15°C, w nieobecności atmosfery byłaby mniejsza o ok. 30°C); atmosfera ziemska przepuszcza w kierunku Ziemi znaczną część promieniowania słonecznego (promieniowanie krótkofalowe); promieniowanie to jest pochłaniane przez powierzchnię Ziemi (niewielka jego część zostaje odbita) i zamieniane na ciepło, a ogrzana powierzchnia Ziemi emituje promieniowanie długofalowe, w dużym stopniu pochłaniane przez atmosferę (gł. przez cząsteczki pary wodnej i dwutlenku węgla oraz kropelki wody w chmurach); energia przekazana atmosferze jest przez nią wypromieniowywana gł. z powrotem w kierunku powierzchni Ziemi (tzw. promieniowanie zwrotne — podstawowa przyczyna występowania efektu cieplarnianego), a częściowo w przestrzeń kosmiczną; działalność gospodarcza człowieka powoduje stopniowe zwiększanie się stężenia substancji absorbujących długofalowe promieniowanie ziemskie (gł. dwutlenku węgla, metanu, tlenków azotu), co może spowodować pogłębienie się efektu cieplarnianego, wzrost temperatury i zmianę klimatu na kuli ziemskiej.

   

Dziura ozonowa,

Znaczny spadek zawartości ozonu (do 90%) w ozonosferze obserwowany w okolicach bieguna południowego, nad Antarktydą; pojawia się tam rokrocznie w okresie wiosennym (od września do listopada); przypuszcza się, że gł. przyczyną powstawania dziury ozonowej są substancje przedostające się do atmosfery w wyniku gospodarczej działalności człowieka, zwłaszcza freony i halony, a także tlenki azotu (produkt m.in. spalania paliw w silnikach samolotów i rakiet); substancje te w pewnych warunkach mogą powodować łańcuchowy rozpad cząsteczek ozonu.

 

Zanieczyszczenie atmosfery

Rozwój cywilizacji powoduje powstanie sztucznych źródeł emisji do atmosfery pyłów i gazów. Podstawowe zanieczyszczenia atmosfery to: dwutlenek siarki SO2, tlenki azotu: NO, NO2, tlenek węgla CO, węglowodory, pyły, zawierające często metale ciężkie (Pb, Ni, Cd, Cu). Dwutlenek węgla i para wodna, mimo że w czystej atmosferze występują w znacznych ilościach, zawarte w gazach spalinowych mogą także mieć negatywny wpływ na środowisko. Źródłem SO2 jest przede wszystkim spalanie paliw stałych. W atmosferze SO2 łatwo ulega utlenieniu do SO3, który następnie reaguje z wodą tworząc kwas siarkowy H2SO4. Kwas siarkowy i inne kwasy, rozpuszczone w kropelkach tworzących opady (kwaśne opady), wpływają destrukcyjnie na roślinność na powierzchni Ziemi i w wodach. Tlenki azotu, podobnie jak SO2, powstają w procesach spalania i mogą przekształcić się w wyniku przemian chemicznych w kwas azotowy HNO3. W silnie zurbanizowanych obszarach z dużym ruchem samochodowym stężenie tlenków azotu w powietrzu przewyższa często stukrotnie wartości typowe dla obszarów wiejskich, gdzie tlenki te są wytwarzane w naturalnych procesach biologicznych. Negatywny wpływ tlenków azotu na ozonosferę został omówiony wcześniej. Tlenki azotu biorą także udział w reakcjach fotochemicznych zachodzących przy powierzchni Ziemi, prowadzących do powstania smogu fotochemicznego. CO (czad) jest produktem spalania. Jest silnie trujący i nawet w bardzo niewielkich koncentracjach jest niezwykle szkodliwy. Węglowodory są emitowane głównie przez samochody. Najprostszy z nich, metan, powstaje także w dużych ilościach na obszarach intensywnej hodowli zwierząt czy uprawy ryżu. Niektóre węglowodory są silnie kancerogenne, metan jest gazem silnie wpływającym na efekt cieplarniany. Pod wpływem promieniowania słonecznego węglowodory reagują z tlenkami azotu, co prowadzi do powstania smogu fotochemicznego. Pyły mogą zawierać wiele groźnych substancji. Działając jako jądra kondensacji pary wodnej powodują wzrost koncentracji cząstek chmurowych (kropelek wody i kryształków lodu) modyfikując warunki powstawania opadu. W obszarach przemysłowych koncentracja cząstek chmurowych (szczególnie w chmurach kłębiastych) jest często kilkadziesiąt razy większa niż w obszarach niezapylonych, a same cząstki są odpowiednio mniejsze. Rozpuszczone w nich związki chemiczne też wpływają na warunki powstania opadu. CO2 jest gazem odgrywającym dużą rolę w powstawaniu efektu cieplarnianego. Wzrost koncentracji CO2 w atmosferze może mieć poważny wpływ na klimat w skali globalnej. Para wodna zawarta w spalinach reaguje z tlenkami siarki i azotu tworząc kwasy: siarkowy i azotowy. Duża koncentracja węglowodorów i tlenków azotu występująca w miastach prowadzi do powstania smogu fotochemicznego. W dzień, pod wpływem promieniowania słonecznego, substancje te reagują ze sobą, w wyniku czego powstaje ozon i inne bardzo aktywne chemicznie związki, zabójcze dla procesów biologicznych. O ile ozon w stratosferze chroni nas przed szkodliwym dla zdrowia promieniowaniem nadfioletowym, o tyle przy ziemi w większych stężeniach jest toksyczny. Smog fotochemiczny jest w miesiącach letnich poważnym zagrożeniem w dużych metropoliach, takich jak Meksyk, Tokio czy Los Angeles. Wraz z rozwojem motoryzacji staje się groźny i w miastach Polski.

 

ZAGADNIENIE 4 i 5 ( 20 min.)

Zasady obsługiwania sprzętu wojskowego i materiałów bojowych po zajęciach. Czyszczenie i konserwacja sprzętu i techniki wojskowej.

 

Co głównie zagraża środowisku ze strony SZRP

 

Myjnie samochodowe i czołgowe, które nie posiadają zamkniętych obiegów wody, skutecznych separatorów i łapaczy produktów  ropopochodnych oraz innych zanieczyszczeń albo są przestarzałe technicznie i technologicznie;

Magazyny MPS i stacje paliw, które są przestarzałe technicznie i technologicznie oraz w znacznym stopniu wyeksploatowane – zdecydowana większość obiektów nie spełnia aktualnych wymogów ochrony środowiska lub nie będzie ich spełniać po 2012 roku.

Odpady niebezpieczne -  wytwarzaniem, magazynowaniem i utylizacją lub ich przekazywaniem wyspecjalizowanym podmiotom;

Niebezpieczne substancje chemiczne – wykorzystywanymi lub składowanymi w jednostkach wojskowych;

Hałas i wibracje emitowane z lotnisk, poligonów i strzelnic wojskowych;

Stacje radiolokacyjne, radiokomunikacyjne, radionawigacyjne emitujące promieniowanie elektromagnetyczne;

 

W wielu obiektach brak jest pełnego rozpoznania środowiska wodno-gruntowego. Biorąc powyższe pod uwagę obszary te można uznać jako miejsca potencjalnego występowania zanieczyszczeń produktami ropopochodnymi.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin