OPBMR T 3 PP.doc

(4820 KB) Pobierz
…………………, dnia ……………

          Poznań, dnia 14.01.2014 r.

           ZATWIERDZAM

  

       dowódca 1 kompanii

 

        kpt. Seweryn STOMA

 

 

 

PLAN PRACY

INSTRUKTORA NA PUNKCIE NAUCZANIA

 

I.               ZAGADNIENIE: Posługiwanie się środkami do udzielania pierwszej pomocy         medycznej oraz dawkomierzem indywidualnym.

II.                  CEL:

Uczyć szkolonych:

 

­            posługiwania się środkami do udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz dawkomierzem.

III.                CZAS:....... minut.

 

IV.               MIEJSCE: .....................

 

V.                 LITERATURA:

1.     „Metodyka szkolenia pododdziałów z OPBMR” -  sygn. OPChem 393/2002.

2.     Skażenia. Ochrona - rozpoznanie - likwidacja” – sygn.  Chem 4/2005.

 

VI.               ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO-TECHNICZNE

-          Indywidualny pakiet przeciwchemiczny IPP                - ......szt.

-          Maska, odzież ochronna                                                                      - na stan.

-          DKP 50                                                                                                  - .....szt.

-          Opatrunek osobisty                                                                                    - .....szt.

-          opaska uciskowa                                                                                    - .....szt.

 

VII.            WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA.

Kategorycznie zabraniam:

­            oddalać się z miejsca zajęć bez mojej wiedzy i zgody;

­            wykonywać czynności tylko i wyłącznie na polecenie moje polecenie;

-         każdym urazie natychmiast meldować.

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

 

Lp.

CZYNNOŚCI INSTRUKTORA

CZYNNOŚCI SZKOLONYCH

1.

Podanie treści zagadnienia – Posługiwanie się środkami do udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz dawkomierzem indywidualnym

Stoją na zbiórce i słuchają

2.

Określenie celu zagadnienia  -  Ma to na celu nauczyć was prawidłowego posługiwania się dawkomierzem oraz środkami do udzielania pierwszej pomocy medycznej

Stoją na zbiórce i słuchają

3.

Wprowadzenie w sytuację taktyczną – nie dotyczy

 

4.

Podanie komendy na jaką wykonuje się tę czynność- nie dotyczy

Stoją na zbiórce, obserwują, słuchają

5.

Wzorowy pokaz – pokazuję jak prawidłowo posługiwać się dawkomierzem oraz środkami do udzielania pierwszej pomocy medycznej

Stoją na zbiórce, obserwują, słuchają

6.

Pokaz z objaśnieniem – pokazuję jednocześnie omawiając wykonywane czynności

Stoją na zbiórce, obserwują, słuchają

7.

Ćwiczenie na tempa- nie dotyczy

 

8.

Ćwiczenie etapami- nie dotyczy

 

9.

Ćwiczenie do pełnego opanowania – nakazuje żołnierzom przystąpić do czynności.

Wykonują komendy instruktora

10.

Reagowanie instruktora na popełniane błędy.

Wykonują komendy instruktora, ćwiczą praktycznie

 

11.

Omówienie zrealizowanego zagadnienia ze wskazaniem najczęściej popełnianych błędów, sposobu ich usunięcia, wskazanie najlepiej i najsłabiej ćwiczących, zadań i czynności do pracy samodzielnej.

Stoją na zbiórce, słuchają, zadają ewentualne pytania

 

ZAŁĄCZNIKI:

1.     Dozymetr DKP-50

2.     Środki do udzielania pierwszej pomocy medycznej

 

 

 

 

    OPRACOWAŁ:

 

            Dowódca drużyny                                                                                                                                     

...................................................

 

 

Załącznik nr 1

 

 

DOZYMETR DKP-50

 

PRZEZNACZENIE

Dozymetr z bezpośrednim odczytem DKP-50 służy do przeprowadzania kontroli napromieniowania żołnierza. Za jego pomocą określa się indywidualną sumaryczną dawkę promieniowania gamma (g) w zakresie od 0 do 50cGy.

BUDOWA



 

 

 

Dozymetr jonizacyjny DKP-50.

 

Dozymetr z bezpośrednim odczytem DKP-50 składa się z obudowy, małowymiarowej komory jonizacyjnej, układu wychyłowego, mikroskopu, części załadowczej i uchwytu. Zasadniczą częścią dozymetru jest małowymiarowa komora jonizacyjna. Dozymetr ma kształt wiecznego pióra ze sprężynowym uchwytem. Cylindryczna obudowa dozymetru wykonana z aluminium jest jednocześnie jedną z elektrod kondensatora. Komora jonizacyjna jest wykonana z masy plastycznej, która dobrze przewodzi prąd elektryczny. W skład układu wychyłowego wchodzi kondensator o pojemności 500pF wykonany z teflonu, który ma dobre właściwości izolacyjne. Elektroda wewnętrzna kondensatora jest wykonana z drutu, który w miejscu umocowania nici kwarcowej jest wygięty w kształcie litery U. Nić kwarcowa ma średnicę 5 mikrometrów i jest wykonana z czystego kwarcu. Nić jest przyklejona do strzemiączka z drutu, które jest przedłużeniem elektrody kondensatora 500pF. Strzemiączko z zawieszoną nicią kwarcową jest napylone złotem. Mikroskop umieszczony jest w obudowie dozymetru. Składa się on z okularu, obiektywu i podziałki, która ma 25 działek odpowiadających 2cGy każda. Część załadowcza dozymetru składa się ze sprężynującego sworznia stykowego umieszczonego w membranie z polistyrenu. Dozymetr od strony ładowania jest uszczelniony za pomocą pierścieni i kapturka. Przed naładowaniem dozymetru należy odkręcić kapturek. Dozymetr ma sprężynowy uchwyt do umocowania w kieszeni munduru. Na uchwycie jest wytłoczony numer dozymetru.

DANE TAKTYCZNO – TECHNICZNE

Dozymetrami DKP-50 można dokonywać pomiarów w zakresie temperatur od -20°C do +50°C. Dozymetry są zabezpieczone przed wpływami atmosferycznymi. Mogą one przez dłuższy czas być w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i wilgotności względnej otaczającego powietrza 95±3%

Upływność ładunku dozymetrów DKP-50 wynosi:

·        2 działki (4cGy) w ciągu doby 24h w normalnych warunkach atmosferycznych oraz w ciągu 4h w temperaturze -20°C±2°C

·        3,5 działki (7cGy) w ciągu 24h w temp. 50°C±2°C oraz w ciągu 48h przy wilgotności względnej powietrza 95±3% i w temperaturze +20°C±5°C

Dozymetry DKP-50 przechowuje się po 25 sztuk w drewnianych skrzynkach jako komplety. Przechowuje się je w stanie naładowania. Przed każdorazowym wydaniem dozymetrów należy je ponownie naładować.

ZASADA DZIAŁANIA

Pod wpływem promieniowania gamma (g) w czynnej objętości komory powstaje prąd jonizacyjny, który zmniejsza potencjał kondensatora. Nić kwarcowa przesuwając się wzdłuż podziałki stopniowo zmierza do położenia zajmowanego przed naładowaniem. Spadek potencjału, a więc i zmniejszenie się kąta odchylenia nici, jest proporcjonalny do pochłoniętej dawki promieniowania.

b/

a/

Dawki promieniowania rejestrowane przez dozymetr odczytuje się w centygrejach na podziałce dozymetru. W celu odczytania dawki należy przyłożyć okular do oka i skierować dozymetr w kierunku światła.




...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin