Scenariusz Dzień Wiatru.pdf
(
338 KB
)
Pobierz
ŚWIATOWY DZIEŃ WIATRU
(15 CZERWCA)
Cele ogólne:
– rozwijanie zainteresowań zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.
DZIECI 5-LETNIE
PSOTNY WIATR
Środki dydaktyczne:
fragment opowiadania A. Galicy
O wietrze łobuziaku,
plastikowe butelki, torebki
foliowe, gazety, słomki do napojów, kulki zrobione z waty.
Przebieg zajęć
1. Słuchanie fragmentu opowiadania A. Galicy O
wietrze łobuziaku.
− Ćwir, ćwir, ćwir – ćwierkały wróbelki i niechcący obudziły wiatr śpiący w gałęziach drzewa.
– Uuaaach – ziewnął wiatr i przeciągnął się tak, że wszystkie liście zadrżały i zaszumiały.
– Obudził się! – ćwierkały wróbelki. – I pewnie zaraz zacznie psocić.
Wiatr wyjrzał spomiędzy liści i zobaczył ciemne chmury, które płynęły po niebie.
– Zrobię im figla – gwizdnął. – Dmuchnę tak mocno, że zaraz je wszystkie przegonię.
I po chwili wiatr gwizdał, świstał i dmuchał, a chmury uciekały jedna za drugą, aż w końcu zaświeciło
słońce. Wróbelki wygrzewały się w słońcu, a wiatr kręcił się w koło nich i pytał:
– Chmury przegonione. I co teraz? Nudzi mi się.
– Leć nad górkę – ćwierkały wróbelki. – Tam jest dla ciebie zabawka.
Wiatr zakręcił się, zagwizdał i pofrunął nad górkę, na której stał wielki wiatrak.
– Hej, czemu się nie kręcisz? – zawołał.
– Nikt już dziś nie używa mnie do mielenia mąki – zaskrzypiał wiatrak. – Teraz są młyny elektryczne.
Nikomu nie jestem potrzebny.
– Ale można pokręcić się dla zabawy – zaśmiał się wiatr i wkręcił się w skrzydła wiatraka.
Trochę się przy tym zasapał i zadyszał, ale wreszcie stary wiatrak ruszył, obracając skrzypiącymi
ramionami.
– To była zabawa! – gwizdał wiatr, kręcąc się między drzewami.
– Uważaj! – ćwierkały wróbelki. – Połamiesz gałęzie!
Ale wiatr ich nie słuchał, bo już wymyślał nowe figle. Zobaczył, że drogą idzie na spacer Agatka ze
swoim tatą. Wiatr zerwał tacie z głowy kapelusz i turlał nim po drodze.
– To dopiero zabawa! – chichotał.
Agatka z tatą biegli coraz szybciej, aż wreszcie dogonili kapelusz.
– To moja zabawka! Oddajcie mi – świstał wiatr, ale tata mocno trzymał teraz kapelusz. Wiatr,
niewiele myśląc, wyrwał Agatce z ręki kolorowy latawiec. Zabrał go ze sobą na drzewo i tam,
zmęczony, zasnął. Wróbelki siedziały cicho, by nie obudzić łobuziaka. A wiatr spał tak mocno, że
nawet nie zauważył, kiedy tata ściągnął latawiec z drzewa i oddał go Agatce.
2. Rozmowa na temat utworu.
‒ Gdzie spał wiatr?
‒ Jakie figle spłatał wiatr łobuziak?
3. Wypowiadanie
tekstu:
Patrzcie, patrzcie, co się dzieje! Wiatr za oknem mocno wieje
‒ ze
zwiększającym się natężeniem głosu (od szeptu do krzyku), a potem ze zmniejszającym się
natężeniem głosu (od krzyku do szeptu).
1
DZIECI 5-LETNIE
ŚWIATOWY DZIEŃ WIATRU
(15 CZERWCA)
PSOTNY WIATR
4. Słuchanie informacji na temat wiatru.
Wiatr to składnik pogody. Powstaje w wyniku nierównomiernego nagrzewania się powietrza.
Powstawanie wiatru związane jest z ruchem powietrza. Jego siła jest różna i zależy od prędkości,
z jaką porusza się powietrze (wietrzyk, wiatr, bryza, wichura, huragan, sztorm itd.).
5. Zabawa Wiaterek,
wiatr, wietrzysko.
Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel dzieli grupę na 3 zespoły. Pierwszy zespół ‒ wiaterek, wykorzystuje
plastikowe butelki. Dzieci dmuchają w otwór butelki, uzyskując delikatny odgłos powiewającego
wiaterku. Drugi zespół to wiatr. Dzieci naśladują szum wiatru, szeleszcząc foliowymi torebkami
z jednoczesnym wypowiadaniem głoski
sz.
Trzeci zespół to
wietrzysko.
Dzieci naśladują jego
odgłos, machając energicznie gazetami i wypowiadając sylabę szu. Prowadzący stoi w środku koła
i wywołuje poszczególne rodzaje wiatru (np.: wietrzysko, wiaterek i wiatr; wiaterek i wietrzysko,
itd.), dzieci naśladują odgłosy.
6. Rozmowa na temat: Jakie
korzyści daje wiatr, a jakie wyrządza szkody?
Korzyści: rozsiewa nasiona, np.: sosny, klonu, unosi latawce, balony, szybowce, porusza skrzydłami
wiatraków, żaglami. Szkody: łamie drzewa, zrywa linie elektryczne, dachy domów.
7. Zabawa Sprytny
wiatr.
Dzieci siedzą przy stolikach. Na środku każdego stolika leży płytki talerz. Każdy uczestnik zabawy
otrzymuje słomkę do napojów i kulkę zrobioną z waty. Zadaniem dzieci jest umieszczenie kulki
z waty w talerzu, dmuchając na nią przez słomkę.
2
DZIECI 5-LETNIE
ŚWIATOWY DZIEŃ WIATRU
(15 CZERWCA)
PSOTNY WIATR
Karta pracy nr 1
1. Napraw szkody, które wyrządził wiatr. Połącz ze sobą właściwe elementy rysunków.
2. Pokoloruj rysunki pojazdów, które poruszają się dzięki sile wiatru.
3
DZIECI 5-LETNIE
ŚWIATOWY DZIEŃ WIATRU
(15 CZERWCA)
PSOTNY WIATR
Karta pracy nr 2
1. To rysunki latawców, które porwał wiatr. Latawiec Agatki ma narysowane: 2 serduszka, 2 kwiatki
i 3 paski. Znajdź właściwy rysunek i go pokoloruj.
2. Pokoloruj rysunki drzew, które wiatr przechylił w lewo.
4
DZIECI 5-LETNIE
ŚWIATOWY DZIEŃ WIATRU
(15 CZERWCA)
PSOTNY WIATR
Karta pracy nr 3
1. Połącz w pary rysunki jednakowych wiatraków.
2. Policz rysunki listków. Wiatr porwał drugi, piąty i szósty listek, licząc od prawej strony. Pokoloruj
te listki.
5
Plik z chomika:
Anulqawwy
Inne pliki z tego folderu:
FB_IMG_1600464109766.jpg
(60 KB)
FB_IMG_1590579647684.jpg
(53 KB)
Kalendarz Świąt Nietypowych.docx
(20 KB)
Scenariusz Dzień Wiatru.pdf
(338 KB)
Scenariusz Dzień Marzyciela.pdf
(668 KB)
Inne foldery tego chomika:
Adaptacja w przedszkolu
Alfabet edukacja językowa
angielski
Arkusze obserwacji - diagnoza
Bajkoterapia
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin