dzieci z bulerbyn.pdf

(41 KB) Pobierz
Scenariusz dnia z wykorzystaniem komputera
w nauczaniu zintegrowanym
Temat: „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren - ciekawa lektura dla ucznia klasy III.
Cel główny: Doskonalenie umiejętności samodzielnego uruchomienia i zakończenia
pracy programów komputerowych:
Microsoft Word, Microsoft Power Point..
Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi samodzielnie zapisać i odczytać dokument na dyskietce;
-
stosuje różne sposoby wycinania i wklejania w edytorze tekstu;
-
umiejętnie posługuje się klawiaturą w edytorze tekstu;
-
swobodnie wykorzystuje poznane przyciski paska formatowania w edytorze
tekstu;
-
wykonuje obliczenia w obrębie czterech działań matematycznych (+,-,x,:);
-
potrafi rozwiązywać działania z jedną niewiadomą (X);
-
zna tabliczkę mnożenia i dzielenia w zakresie 100;
-
potrafi dodawać i odejmować w zakresie 1000;
-
zna algorytm dodawania i odejmowania pisemnego;
-
potrafi zaprojektować okładkę do lektury „Dzieci z Bullerbyn”
-
potrafią rozwiązywać zadania tekstowe;
Środki
dydaktyczne:
-
egzemplarze lektur;
-
komputery;
-
karta pracy;
-
encyklopedia;
Czas trwania 3 – 4 godz. lekcyjne
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie do tematu lekcji.
Na dzisiejszej lekcji rozpoczniemy pracę nad nową lekturą. Będzie to książka szwedzkiej
pisarki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Książka o której mowa jest interesującą
opowieścią
życiu
trzech
rodzin w małej szwedzkiej osadzie. Bohaterami książki są
dzieci, których zabawy, ciekawe przygody i marzenia oczarowują nie tylko uczniów klas
III, ale również dorosłych czytelników. Urok tego utworu tkwi w humorystycznym
sposobie przedstawiania wszystkiego co się dzieje, a zwłaszcza w dowcipnych dialogach.
Dzieci
żyją
ze sobą w wielkiej przyjaźni, są naturalne, lubią płatać figle, czasami bywają
nieposłuszne, ale zawsze są
życzliwe
wobec siebie i innych
ludzi i wszystko
głęboko przeżywają. W swoim postępowaniu kierują się zasadami uczciwości,
sprawiedliwości i prawdomówności. Książka napisana jest w formie pamiętnika 8 – letniej
dziewczynki Lisy.
2. Wyszukanie w „Encyklopedii” informacji o pisarce i jej książkach.
Astrid Lindgren – (1907 – 2002)
szwedzka pisarka, autorka popularnych książek dla dzieci
i młodzieży. W jej twórczości można wyróżnić utwory fantastyczne, opowieści z
codziennego
życia
dzieci. wszystkie książki są oryginalne, pełne wspaniałego humoru. Do
najbardziej znanych w Polsce należą:
Pipi Pończoszanka, Pipi wchodzi na podkład, Pipi
na południowym Pacyfiku, Nils Paluszek, Karlsson na dachu, Rasmus i włóczęga,
Rasmus, rycerz białej róży, My na wyspie Saltkrakan i Dzieci z Bullerbyn.
Autorka ma w swoim dorobku 87 książek, sprzedanych w 100 milionach egzemplarzy
i przetłumaczonych na 76 języków. Otrzymała setki nagród, wyróżnień i odznaczeń, a trzy
uniwersytety ( w tym Uniwersytet Warszawski w 1989 roku) uhonorował Astrid Lindgren
tytułem
doktora honoris causa.
Za całokształt twórczości
w 1958 roku otrzymała
międzynarodową nagrodę – Medal im. H. Ch. Andersena. Pisarka znalazła się też w
prawdziwym gwiazdozbiorze -
w 1995
roku rosyjska Akademia Nauk nazwała jej
imieniem nowo odkrytą gwiazdę.
Pracą literacką zajęła się późno, bo w 37 roku
życia,
zainspirowana opowiadaniem
swoim dzieciom wymyślonych prze siebie bajek na dobranoc.
Pisarka wychowywała się w pełnej rodzinie, w gospodarstwie położonym nieopodal
maleńkiego miasteczka Vimmerby. Dwie siostry i brat byli znakomitymi towarzyszami
dziecięcych zabaw. Własne dzieciństwo autorka opisała w powieści
„Dzieci z Bullerbyn”
Zapoznanie dzieci z osobą pisarki, połączone z pokazaniem jej portretu.
Wskazania na mapie Europy Szwecji i krótka informacja o tym kraju.
Oglądanie i odczytywanie tytułów różnych książek zgromadzonych na wystawce klasowej.
3. Zapisanie krótkiej metryczki książki.
Uczniowie siedzą w parach przy komputerach. Uruchamiają komputery. Na dyskietkach
otwierają
ZADANIE 1.
(na którym znajdują się zdania)
Uzupełnij:
Autor:
Tytuł:
Ilustrator:
Przekład:
Miejsce akcji: kraj -
miejscowość-
zagrody -
Główne postacie:
Tematyka książki:
Tytuły części:
część I –
część II –
część III
-
Odpowiedzi:
Jest już nas siedmioro w Bullerbyn;
Zagroda Północna, Zagroda Południowa, Zagroda
Środkowa;
Dzieci z Bullerbyn;
W Bullerbyn jest zawsze wesoło;
Szwecja;
Dzieci z Bullerbyn;
Astrid Lindgren;
Bullerbyn;
Lisa, Lasse, Bosse, Olle, Britta, Anna;
Opowieść o
życiu
trzech rodzin w małej szwedzkiej osadzie. Bohaterami są dzieci,
które płatają wesołe figle i przeżywają ciekawe przygody;
Uczniowie dokańczają zdania przez zaznaczanie, wycinanie
odpowiednich fragmentów. Zapisują zmiany
Plik – Zapisz.
Zamknij okno.
i
wklejanie
4. Zadanie drugie polega na ułożeniu z rozsypanki wyrazowej zdań.
Uczniowie otwierają
ZADANIE 2
na dyskietce. Zdania oznaczone
czcionkami.
różnymi
jak ciekawie spędzać czas wolny.
Potrafią się
Książka
Mogą być dla nas wzorem,
dzieci
„Dzieci z
Bullerbyn”
Wszystkie
jest napisana w formie pamiętnika
w tej książce
ośmioletniej dziewczynki
występujące
Lisy,
która
wesoło i zgodnie
bawić.
pomagają i opiekują się zwierzętami.
umie
Zawsze sobie
wzajemnie
wesoło i ciekawie
są pomysłowe, dobre i miłe
opowiadać.
Wycinając i wklejając części zdań uczniowie tworzą całą treść opowiadania.
Tekst po ułożeniu zdań w odpowiedniej kolejności.
Książka „Dzieci z Bullerbyn” jest napisana w formie pamiętnika ośmioletniej
dziewczynki Lisy, która umie wesoło i ciekawie opowiadać.
Wszystkie dzieci występujące w tej książce są pomysłowe, dobre i miłe.
Potrafią się wesoło i zgodnie bawić.
Zawsze sobie wzajemnie pomagają i opiekują się zwierzętami.
Mogą być dla nas wzorem, jak ciekawie spędzać czas wolny.
Uczniowie zapisują zmiany
Plik – Zapisz.
Zamknij okno.
5. Na dyskietkach otwierają ZADANIE 3. na którym znajdują się zdania:
Książka „Dzieci z Bullerbyn” jest napisana w formie pamiętnika ośmioletniej dziewczynki
Lisy, która umie wesoło i ciekawie opowiadać.
Wszystkie dzieci występujące w tej książce są pomysłowe, dobre i miłe.
Potrafią się wesoło i zgodnie bawić.
Zawsze sobie wzajemnie pomagają i opiekują się zwierzętami.
Mogą być dla nas wzorem, jak ciekawie spędzać czas wolny.
Wykonaj polecenia:
-
Nadaj tytuł opowiadaniu;
-
Tytuł wyśrodkuj, zastosuj pogrubienie, zaznacz na czerwono, zmień wielkość
czcionki na 20;
-
Pozostałą część opowiadania zaznacz na granatowo, zastosuj pochylenie, zmień
czcionkę na 14.
-
Odszukaj w tekście czasowników i podkreśl je.
Uczniowie zapisują zmiany
Plik – Zapisz.
Zamknij okno.
6. Zadanie na karcie pracy.
Oblicz działania. Wyniki ułóż od najmniejszego do
największego. Wpisz odpowiadające im litery, a otrzymasz hasło.
7x9=....
(I)
654 +327=.......(T)
72 : 9 =......(P)
987-798=.....(N) x+73=98(A)
HASŁO:
PAINT
(8, 25, 63, 189, 981)
7. Tworzenie okładki do książki w Power Point.
Otwórz
Paint
i kliknij
Plik – Zapisz jako...
- w oknie
Zapisz w:
wybierz
Dyskietka 3,5 (A),
- wpisz
nazwę pliku:
Okładka;
- kliknij na przycisk
Zapisz.
Zaprojektuj okładkę do książki „Dzieci
z Bullerbyn”.
Uczniowie zapisują zmiany
Plik – Zapisz.
Zamknij okno. Drukowanie prac.
8. Zaznaczanie prawidłowych odpowiedzi.
Sprawdzanie znajomości lektury.
Wróć na dyskietkę do
ZADANIE 4
Podkreśl prawidłową odpowiedź:
1. Rodzeństwo Lisy to:
a) Olle,
b) Britta i Anna
2. Britta i Anna mieszkają w:
a) Zagroda Północna b) Zagroda Południowa
3. Olle miał:
a) konia
c) Lasse i Bosse
c) Zagroda
Środkowa
c) psa
b) kota
4. Lesse będzie w przyszłości:
a) inżynierem
b) wodzem indiańskim
5. Nowy pokój na urodziny dostali:
a) Lasse i Bosse
b) Lisa
6. Pies Ollego nazywał się:
a) Svipp
b) Lasse
7. Czasopismo “Wiosna Szwecji” czytała:
a) Lisa
b) Britta
8. Jest autorką pamiętnika:
a) Lisa
b) Anna
9. Kraj w
a) Dania
c) konduktorem
c) Britta i Anna
c) Vip
c) Anna
c) Britta
którym mieszkały dzieci z Bullerbyn:
b) Szwecja
c) Norwegia
Uczniowie zapisują zmiany
Plik – Zapisz.
Zamknij okno.
9. Rozwiąż zadanie tekstowe.
Zadanie na karcie pracy.
Lisa ma 7 lat, tyle samo ma Anna, Britta jest od nich o 2 lata starsza. Bosse i Olle są
o rok starsi od Lisy, a Lasse ma tyle lat co Britta. Ile lat mają razem dzieci z Bullerbyn?
7+7+9+8+8+9=48
Odpowiedź
:
Razem dzieci z Bullerbyn
mają 48 lat.
10. Podsumowanie pracy na lekcji.
Zebranie dyskietek. Wydrukowanie okładek –
prac uczniowskich. Ocena.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin